Zobacz niezwykłe kolekcje rodziny Matyjaszczyków na wystawie

(fot. Joanna Młynarczyk)

W swojej kolekcji Lidia Matyjaszczyk ma 544 miniksiążeczki oraz ponad 120 filiżanek. W jej rodzinie kolekcjonerstwem pasjonował się również mąż Andrzej, a także córka Iga. Fragmenty ich zbiorów można obejrzeć na wystawie, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 29 września w skierniewickiej Akademii Twórczości. Początek godz. 18.00.

Andrzej jeszcze jako młody chłopak pasjonował się filatelistyką, filumenistyką, numizmatyką. Z przyszłą żoną dzielił pasję kolekcjonowania. Lidka zbierała miniaturki książek, a także filiżanki i mleczniki. Dziś w kolekcji, którą zaczęła tworzyć ponad 40 lat temu ma ponad pół tysiąca małych książeczek.

W mojej kolekcji mini książeczek przeważa poezja, ale jest też literatura piękna, proza, dowcipy, słowniki, poradniki – mówi Lidia Matyjaszczyk. – Aktualnie mam ich około 544, a kolekcjonowanie zaczęłam w 1980 roku, gdy byłam uczennicą Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu – opowiada.

Potem pojawiły się filiżanki i mleczniki.

Bardzo lubię napić się kawy w filiżance, a herbaty w kubku. Poza tym fajniej jest też podać mleko do kawy w mleczniku niż w kartoniku. W swojej kolekcji mam 122 filiżanki i cały czas przybywają nowe

– dodaje pani Lidia.

Wystawa w Akademii Twórczości jest hołdem skierniewickich kolekcjonerów dla Andrzeja Matyjaszczyka, który niedawno zmarł. Poszerzał swoje zainteresowania o lokalną historię, pamiątki związane ze Skierniewicami i regionem.

Na wystawie zaprezentowane zostaną: kałamarze i ekrytuary, skierniewickie judaika, ceramika Konopczyńskich, banknoty zastępcze z okresu I wojny światowej, podstawki pod piwo, otwieracze, młynki do pieprzu, budziki. Pan Andrzej kolekcjonował również stare pocztówki o różnorodnej tematyce: skierniewickie, marynistyczne, malarstwo polskie oraz wiele innych rzeczy. Przedmioty te małżonkowie kupowali przede wszystkim na targach staroci – mówi Małgorzata Lipska-Szpunar, kierownik Akademii Twórczości.

Pierwszymi kolekcjami najmłodszej w rodzinie kolekcjonerki, Igi były karty telefoniczne oraz breloki do kluczy. Dziś zbiera bańki na mleko, dzbanki, dzbanuszki, a także imbryczki z Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

społeczeństwo

Po dwóch latach wrócił tu porządek

Szanowni Klienci SIME Polska

Łódzkie na plus.Transport bardziej publiczny

Diabetycy świętowali 35-lecie klubu w...

Propozycje na Gwiazdkę od Alexandra

Zwierzyniec na plebanii coraz większy

Poznają specyfikę pracy w prasie, radiu i...

Porozmawiajmy o inwestycji Podsumowanie spotkania z...

Wędrujemy po regionie

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA