Zielone nagrody w zamian za elektrośmieci

(fot. Joanna Młynarczyk)

Jesienne porządki? Jest ku temu okazja i warto to zrobić dla środowiska. W sobotę (8 października) na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Mszczonowie (Plac Piłsudskiego 1) będzie można pozbyć się zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz zużytych baterii, a w zamian do domu wrócić z zieloną rośliną. Zbiórka odbędzie się w godz. 9.00 – 14.00.

Każdy mieszkaniec w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt oraz baterie otrzyma punkty tzw. „EKO-listki”, które będzie mógł wymienić na wybrane sadzonki roślin – informuje Nina Leszczyńska-Dudek, koordynator akcji „Zmieniajmy ogrody i sady w zamian za elektroodpady”. – Im więcej elektroodpadów i zużytych baterii uczestnik przekaże podczas akcji, tym więcej zgromadzi „EKO-listków”, które będzie można wymieniać na sadzonki wybranych gatunków krzewów, drzewek owocowych oraz roślin cebulowych.

Udział w akcji jest świetną okazją do wzbogacenia ogrodów i sadów o nowe gatunki roślin. Każdy jej uczestnik akcji będzie mógł wybierać spośród licznych gatunków. Do wyboru będą: budleja, pigwowiec, hortensja, róża, weigela, pięknotka, trzmielina, azalia japońska, barwinek, tuja, dabecja szkocka, bukszpan, berberys, magnolia, rhododendron, powojnik, milin amerykański oraz roślin cebulowych (tulipany, krokusy, czosnki ozdobne, irysy). Miłośnicy drzew i krzewów owocowych będą mogli wybierać spośród różnych gatunków jabłoni, gruszy, śliwy, pigwy, dereni jadalnej oraz krzewów owocowych, takich jak: jeżyna, agrest, jagody Goji, porzeczki, borówki amerykańskie i świdośliwy.

Sadzonki roślin są swego rodzaju ekologicznym podziękowaniem za prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami – mówi Nina Leszczyska-Dudek. – Warto zatem przejrzeć garaże, strychy, pomieszczenia gospodarcze, aby zalegający zużyty sprzęt i baterie przynieść na zbiórkę i tym samym otrzymać jak najwięcej zielonych nagród. A to wszystko w trosce o środowisko naturalne. Należy, że nieprawidłowe postępowanie z elektroodpadami niesie za sobą ryzyko uwolnienia niebezpiecznych substancji, które łatwo przenikają do gleby, powietrza oraz wód gruntowych, zanieczyszczając środowisko naturalne i stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Dlatego tak ważne jest, aby elektroodpady trafiały do recyklingu, a nie na wysypisko lub do lasu. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłego śmietnika – zwraca uwagę Nina Leszczyńska-Dudek.

Do udziału w akcji zaprasza gmina Mszczonów oraz AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kolejne warsztaty w ramach bibliotecznego projektu...

Veka zaprasza studentów i uczniów

SPEŁNIAMY TWOJE MARZENIA O WŁASNYM MIESZKANIU

Pomysł na Dzień Kobiet!

"Przesilenie zimowe" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

Julileuszowe "Kino dla Kobiet - Scarlett" w...

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Estera Karp"

Ciekawa praca dla AUTOMATYKA

Jak korzystać z InPost Pay?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA