z powiatu

gm.Skierniewice

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 listopada 2022 | 09:30 komentarzy 6
Powstał nowy żłobek w gminie

(fot. Bartosz Nowakowski)

Coraz więcej młodych rodzin wybiera gminę Skierniewice na miejsce zamieszkania. Osiedlając się tu, chcą mieć blisko żłobek. Samorządowe placówki do opieki nad dziećmi do lat trzech na wsi to już nie wymysł samorządu a potrzeba obywateli. – Żłobek w gminie jest bardzo potrzebny potrzebne i wynika ze zmieniającego się modelu rodziny – podkreślał podczas wizyty w niepublicznej placówce wójt Czesław Pytlewski.

W październiku żłobek „Dębowe Misie” ofi‰cjalnie rozpoczął swoją działalność. Karolina Hanuszkiewicz, dyrektor niepublicznego żłobka podkreśla – zmienia się model polskiej rodziny. Kiedyś opiekę nad najmłodszymi sprawowali dziadkowie, dziś wielopokoleniowy model to prawdziwa rzadkość. Młode mamy mają potrzebę realizacji zawodowej. Ludzie, którzy uzyskują przyzwoity status materialny, zaczynają cenić jakość swojego życia, wyprowadzają się z miasta, osiedlają na wsi. Stąd potrzeba, by na wsiach powstawały podobne instytucje.
 

W dzisiejszych realiach żłobek jest znakiem tych czasów. Kobiety chcą wracać do pracy, a powody takich decyzji są różne. My chcemy dać mieszkańcom taką możliwość.

Karolina Hanuszkiewicz, dyrektor żłobka „Dębowe Misie”

Placówka mieści się w Dębowej Górze. W budynku do dyspozycji dzieci są dwie duże sale, wydzielone są strefy jadalnie. Skierniewicki sanepid wydał zgodę, by instytucja sprawowała opiekę nad maksymalnie 30 dziećmi.

Na oficjalnym otwarciu placówki obecny był Czesław Pytlewski, wójt gminy Skierniewice. Podkreślał: – Tego typu miejsca są potrzebne i zainteresowanie południowej części gminy stworzoną ofertą, jego zdaniem, będzie duże.

Choć podobne zapotrzebowanie ma zapewne również i północna część gminy. W ostatnich latach wiele gmin korzystało z ministerialnego programu „Maluch plus”, który pozwalał na uruchomienie żłobków. Do‰finansowanie sięgało nawet 600 tys. złotych. Innym źródłem były pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Ze wspomnianego dofinansowania w powiecie skierniewickim skorzystała między innymi gmina Głuchów, która obecnie myśli nad rozbudową gminnego żłobka. Placówka pojawiła się również w Makowie. Innym przykładem jest gmina Godzianów, w której powstał żłobek z ‰dofinansowania „Maluch plus”. Pieniądze z projektu zakończyły się, gmina chciała zamykać placówkę, jednak upór rodziców spowodował, że żłobek pozostał. Pomimo, że kwota poszybowała do ponad tysiąca złotych od dziecka.

Od dłuższego czasu żłobek chce uruchomić gmina Lipce Reymontowskie, jednak w ostatnich latach został zaprzestany program „Maluch plus”. Sama gmina Skierniewice nie aspirowała w ostatnich latach o do‰finansowanie na powstanie żłobka.

– Nasza placówka ma tę przewagę, że możemy przyjąć dzieci w zasadzie z każdego miejsca powiatu. Jeśli rodzice codziennie dojeżdżają do Skierniewic do pracy, a nie mogą skorzystać z miejskiego żłobka, ponieważ nie mają zameldowania to zawsze mogą skorzystać z naszej oferty – kończy Karolina Hanuszkiewicz.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

6Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Franek 6 2 miesiące temuocena: 80% 

  Będzie miejsce dla młodych Ukraińców, przecież im wszystko należy w pierwszej kolejności.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pini 5 2 miesiące temuocena: 100% 

  Fajnie że powstają , bo gmina nie aspiruje, ale przecinać wstęgę to poleciał pisior z czarnym, podpisywać się pod nie swoim pomysłem. Ludzie jak zwykle poradzą sobie sami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Aga 4 2 miesiące temu

  Przecież to w ogóle inny wlasciciel… Fajnie, ze takie placówki powstają, bo zwyczajnie jest ich zbyt mało. Powodzenia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Niepoważni 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  W tym miejscu już był żłobek dzieci zostały wyrzucone z dnia na dzień na ulicę...obecni właściciele niepodeszli poważnie do sytuacji i nikogo nie poinformowali że sami chcą otworzyć żłobek okazali opuścić lokal

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~lolo 2 2 miesiące temu

  stara właścicielka wzięła dotacje, przestała płacić pracownikom, nie mówiąc nikomu nic, zaczęła wywozić wszystko i z dnia na dzień opuściła placówkę. Kto tu jest niepoważny?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ol-ex 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Przecież to nie żaden nowy żłobek i nie gminny, bo tam był wcześniej też prywatny tylko zbankrutował zostawiając dzieci od września na pastwę losu. Ciekawe za jak długo kolejny się zamknie bez wcześniejszego uprzedzenia rodziców.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

gm.Skierniewice

14-latek otrzymał nadzór kuratora

11-letnia dziewczyna postrzelona pod Skierniewicami

Blisko 13 500 złotych dla Natalii

Śmierć kierowcy. Uderzył w transformator

Siatkarski turniej z akcją charytatywną

Strona parafii zamieniła się... w portal porno

Kolędowanie w skierniewickim starostwie [ZDJĘCIA]

NSA wydało wyrok. Referendum nie będzie

Sołtysi z medalami od prezydenta RP