Weronika Lesiak zdobyła złoty medal Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów 14-letnich na dystansie 50 metrów stylem klasycznym, które w piątek (9.12) rozpoczęły się w Olsztynie. (fot. Adam Michalski)

W trzech pływackich arenach na terenie kraju, w piątek (9.12) rozpoczęły się Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu. Najmłodsi 14-latkowie startują w Olsztynie, 15-latkowie w Gliwicach, a 16-latkowie w Gorzowie Wielkopolskim. Już pierwszego dnia zawodów reprezentanci UKS Nawa zdobyli aż 5 medali.

Dwa złote krążki w Gliwicach (juniorzy 14-letni) wywalczyła w piątek Alicja Rodziewicz, swój medal zdobyła także Weronika Lesiak.

Alicja Rodziewicz na dystansie 100 metrów stylem motylkowym osiągnęła drugi czas porannych eliminacji (1:05.21). Startowało 50 zawodniczek. W popołudniowym finale popłynęła jeszcze szybciej, wygrywając z rezultatem 1:02.93 zdobyła złoty medal. Druga była Zofia Kondrasiuk z Gim 92 Ursynów (1:03.92), a trzecia Maya Weckert z Krakowa (1:04.95).

Jeszcze lepiej skierniewiczanka wypadła w konkurencji 400 metrów stylem zmiennym, notując najlepszy czas eliminacji (5:05.11). W popołudniowym finale była bezkonkurencyjna i z wynikiem 5:00.75 zapewniła sobie drugie złoto pierwszego dnia mistrzowskich zawodów.

Weronika Lesiak na dystansie 50 metrów stylem klasycznym, identycznie jak jej klubowa koleżanka w motylku, zanotowała drugi czas eliminacji (33.91 sek.). Startowało 60 pływaczek. W finale okazała się najlepsza i zwyciężyła w czasie 33.15 sek. Walka o złoto była bardzo zacięta, a identyczny czas osiągnęła Aleksandra Pastuszka z Wrocławia.

W finale A na dystansie 100 metrów stylem motylkowym popłynął Bartek Karwat, który także zdobył medal. Skierniewiczanin piorunującą końcówką zapewnił sobie trzecie miejsce i brąz z czasem 58.96 sek.

W finale B na dystansie 100 metrów motylkiem pływał Julian Pietrowski, który w tej rywalizacji zajął drugą pozycję (dwunastą ogółem) z wynikiem 1:01.16. Julian Pietrowski na 50 metrów dowolnym uzyskał 48. czas (26.33 sek.) w gronie ponad 100 pływaków. W finale B na dystansie 200 metrów stylem dowolnym Weronika Lesiak z czasem 2.12.83 zajęła trzecie miejsce w finale B. Dekoracji złotych medalistów pierwszego dnia zawodów w Olsztynie dokonał, między innymi trener UKS Nawa, Bartłomiej Miśta. Po pierwszym dniu mistrzostw UKS Nawa przewodził w klasyfikacji medalowej.

W Gliwicach znakomicie na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym wypadła Zuzanna Denisiewicz. Podopieczna trenerów Marcina Sarny i Artura Zakrzewskiego wygrała poranne eliminacje z czasem 2:16.36. W finale wynik 2:13.53 dał Zuzi złoto, a wyścig był jej popisem, prowadziła po 75. metrach, z każdą długością powiększając przewagę nad rywalkami. Medale najlepszym wręczali trenerzy najszybszej grzbiecistki w Polsce wśród 15-latek Marcin Sarna i Artur Zakrzewski.

Oliwia Zakrzewska była 10 w eliminacjach (2:25.69) i także płynęła w finale A, w którym zajęła wysokie 7. miejsce z rezultatem 2:24.43. Weronika Michalik na 400 metrów stylem zmiennym zajęła 8. miejsce z czasem 5:18.66.

W eliminacjach na dystansie 50 metrów stylem dowolnym 9. czas uzyskała Inez Sarna (27.41) i awansowała do finału. W nim skierniewiczanka zajęła wysokie 6. miejsce z wynikiem 27.12. Pola Drążkiewicz w sprincie w stylu klasycznym była 12 (czas 33.79 sek.). Oliwia Zakrzewska na dystansie 100 metrów stylem motylkowym była 15. z wynikiem 1:08.34.

Pierwszy dzień mistrzostw 15-latki zakończyły rywalizacją w sztafecie 4x200 metrów stylem dowolnym. Skierniewiczanki w składzie: Oliwia Zakrzewska, Pola Drążkiewicz, Inez Sarna i Zuzanna Denisiewicz dopłynęły na 6. pozycji.

Więcej o mistrzostwach na eglos.pl i w najnowszym wydaniu (15.12) tygodnika "Głos Skierniewic i Okolicy".