Powiat ma budżet na 2023 rok. Deficyt załatają obligacjami

(W czwartek, 29 grudnia rada powiatu przyjęła plan finasowy samorządu na rok przyszły.)

Co trzecia złotówka z budżetu powiatu skierniewickiego zostanie przeznaczona na inwestycje, głównie drogowe. Prawie 7-milionowy deficyt ma zostać pokryty m.in. przychodami z emisji obligacji i kredytu. Powiatowi radni jednogłośnie przyjęli plan dochodów i wydatków samorządu na 2023 rok.

Dochody powiatu w 2023 roku obliczono na prawie 36 mln złotych. Będą one pochodziły głównie z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych – 7,1 mln zł, udziału w podatku dochodowym od osób prawnych – 302 tys. zł, a także opłat komunikacyjnych (tablice rejestracyjne, czasowe pozwolenia i inne druki) – 747 tys. zł, opłat za zajęcie pasa drogowego, przejazdy pojazdów ponadnormatywnych, za holowanie i parkowanie pojazdów na parkingu strzeżonym – 590 tys. zł oraz opłat za udostępnianie map i danych z ewidencji gruntów z zasobu powiatowego – 550 tys. zł.

Kolejne 21 mln złotych po stronie dochodów to subwencje z budżetu państwa (oświatowa – 4 mln zł, wyrównawcza – prawie 4 mln zł i równoważąca – 3,2 mln zł) i środki z rządowego Polskiego Ładu (10 mln zł z programu inwestycji strategicznych).

W przyszłym roku samorząd planuje wydać ponad 42,5 mln złotych, z czego prawie 17,5 mln złotych na inwestycje.

Prawie 7-milionową różnicę między dochodami a wydatkami powiat chce pokryć m.in. zaciągając kredyt i emitując obligacje w wysokości 4,3 mln złotych. Brakujące 2,1 mln zł to nadwyżka z poprzednich lat.

Niepokój u niektórych może budzić deficyt 6,8 mln złotych. Jednak zdarzały nam się lata z deficytem powyżej 7 mln złotych, a na koniec roku udawało nam się nawet wyjść na plus – mówi Mirosław Belina, starosta skierniewicki. – Myślę, że tak będzie i w przyszłym roku, jednak jest to uzależnione od zakresu inwestycji, które będą realizowane i dotacji, jakie mam nadzieję, pozyskamy.

Na co zostanie wydanych ponad 40 mln złotych? To przede wszystkim wydatki bieżące – zimowe utrzymanie dróg, remonty nawierzchni – 1,9 mln zł, wynagrodzenia i składki naliczane od pensji urzędników starostwa – 5,9 mln zł, diety radnych – 219 tys. zł, czy zakup materiałów promocyjnych i udział w imprezach promocyjno-wystawienniczych – 105 tys. zł.

Wydatki na oświatę powiatowi urzędnicy obliczyli na 4,6 mln złotych. Do tego nieco ponad 1 mln złotych będzie kosztowała roczna działalność Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Na 1,3 mln złotych oszacowano natomiast dotacje dla miasta Skierniewice na współfinansowanie wydatków Powiatowego Urzędu Pracy.

Wydatki w dziale „rodzina” to nieco ponad 4,2 mln zł, w tym m.in. świadczenia pieniężne dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych na terenie powiatu skierniewickiego – 1,5 mln zł i działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych – 2,7 mln zł.

Na odsetki od wcześniej zaciągniętych kredytów i wyemitowanych papierów wartościowych samorząd zapłaci w przyszłym roku 641 tys. zł.

 

Powiatowe inwestycje w 2023 roku

 •  przebudowa drogi powiatowej nr 1303E na odcinku Skierniewice-Celigów – 10,1 mln zł
 • przebudowa drogi powiatowej nr 1334E na odcinku od miejscowości Zawady w kierunku granicy z powiatem rawskim – 1,5 mln zł
 • przebudowa drogi powiatowej nr 1316E od Raducza w kierunku do granicy miejscowości Psary – 3,1 mln zł
 • remont drogi powiatowej nr 2933E na odcinku Zapady-Godzianów – 1,7 mln zł
 • dotacja dla gminy Maków na przebudowę drogi powiatowej nr 2935E relacji Maków-Chlebów – 275 tys. zł
 • zakup kosiarki z wysięgnikiem i kosiarki bocznej – 195 tys. zł

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Obserwator 2 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Opozycja z PIS-u na Ukrainę tam na was czekają z otwartymi ramionami, ale daliście się ograć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator 1 ponad rok temuocena: 0% 

  Oczywiście jak nie ma opozycji to wszystko Jednogłośnie.W radzie nie ma już PIS-u jest tylko PSL, ale daliście się ograć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Nie ma chętnych na dyrektora podstawówki w...

Konferencja Frusto w Sadzie

Punkt konsultacyjny „Czystego powietrza”? Nie...

Niezapomniany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w...

To był barwny i huczny Dzień Reymonta

Pierwszy ślub w plenerze w historii jeżowskiego...

Zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w...

Budowa boiska z konfliktem w tle

Pierwszy rodzinny piknik w Krężcach

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA