Uroczysta Eucharystia zakończyła się poświęceniem tablicy pamiątkowej z nazwiskami 20 proboszczów, którzy tutaj pracowali na przestrzeni wieku.

Uroczysta Eucharystia zakończyła się poświęceniem tablicy pamiątkowej z nazwiskami 20 proboszczów, którzy tutaj pracowali na przestrzeni wieku. (fot. Joanna Młynarczyk)

W dniu obchodów Światowego Dnia Pokoju, 1 stycznia 2023 roku parafia św. Antoniego z Padwy w Radziwiłłowie świętowała stulecie istnienia. W uroczystej Eucharystii wzięli udział księża posługujący w parafii, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, wojewódzkich, krajowych oraz członkowie rodziny Sobańskich, następcy fundatorów kościoła. Uroczystej sumie przewodniczył ks. biskup łowicki Andrzej Dziuba.

Gromadzimy się aby dziękować Bogu za dar naszej parafii i świątyni, za wszelkie łaski, jakie doświadczyli nasi przodkowie uczestnicząc w życiu sakramentalnym i gromadząc się tu na modlitwie, a także jakich doznajemy my współcześnie żyjący – mówił ks. Mieczysław Młynarczyk, proboszcz parafii św. Antoniego w Radziwiłłowie.

Do zgromadzonych w świątyni na uroczystości Słowo Boże wygłosił ks. biskup łowicki Andrzej Dziuba, który przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Zakończył się rok 2022, wspominamy wszystko to, co wydarzyło się w parafii w Radziwiłłowie, ale patrzymy na te rzeczy przez Słowo Boże, bo tylko z Bożą pomocą udaje się pomnożyć dobro, jakie otrzymujemy – podkreślił biskup łowicki Andrzej Dziuba.

Z okazji jubileuszu życzył mieszkańcom Radziwiłłowa pokoju w sercach.

Jeśli zabraknie w sercach pokoju, będą wojny, będą zbrodniarze, którzy będą zabijać – mówił biskup łowicki Andrzej Dziuba. – Bez pokoju w sercu nie ma pokoju wokół nas, dlatego chcemy, aby Boże błogosławieństwo było z nami w tym ofiarowanym nam świętym czasie. Nasze prośby, nadzieje wyrażamy w kościele, a dziś w Światowym Dniu Pokoju łączy nas wielki dar bycia dziećmi Boga – podkreślił biskup.

Świątynia w Radziwiłłowie jest darem Emilii i Feliksa Sobańskich, którzy w ten sposób podziękowali Bogu za 50 lat małżeńskiego i rodzinnego życia.

To piękny dar, znak, iż Emilia i Feliks potrafili w swojej wierze dostrzec taką formę dziękczynienia – podkreślił biskup Andrzej Dziuba. – Świątynia ta poświęcona została dokładnie w ich 50-lecie małżeństwa. Była to dla małżonków wielka radość, mogli modlić się tutaj i dziękować. Ten dar jubileuszu parafii otwiera nowy 2023 rok, niech Bóg umacnia wspólnotę w wierze i obdarza pokojem. Odwazajemniajcie za to waszym dobrym obliczem wypływającym z dobrych serc ludzi wzajemnie szanujących się, życzliwych, a przede wszystkim ludzi pełnych pokoju w sercach. Niech święty Antoni, którego uwielbiał hrabia Feliks, będzie orędownikiem tego miejsca, a jubileusz pozostanie nie tylko wspomnieniem, ale jako żywe dziękczynienie i wielka oparta na Bożym błogosławieństwie nadzieja na przyszłość.


 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Wiktor 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Tak jak widnieje w katedrze łowickiej w lewej nawie herb prymasa zmarłego w 1652 r. w Łowiczu powinni pobożnie po ubiciu rytualnym na pamiątkę wręczyć łeb byka przebity mieczem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~antykler 2 ponad rok temuocena: 100% 

  świniaka całego trzeba było dać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Stasiek 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Coś cienko z tymi darami w Radziwiłłowie chleb i owoce - banany z gruszkami. U mnie w parafii wędzony udziec i mięso wieprzowe w kierunku ołtarza głównego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA