System nawodnieniowy z Soldripu kluczem do ponad przeciętnej  jakości i ilości owoców z plantacji

Jako doświadczony producent truskawek pod osłonami mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że prowadzenie uprawy w matach kokosowych na wysokim poziomie nie jest możliwe bez zastosowania profesjonalnego systemu fertygacyjnego. Mam na myśli komputerowy dozownik nawozów z pomiarem EC i pH. Ze zwględu na to, iż w moim gospodarstwie występuje zróżnicowanie odmianowe, różne systemy nawadniania (punktowe w tunelach oraz taśmy kroplujące w gruncie) oraz dodatkowo różnią się wypływy wody na poszczególne sekcje zaworowe, zmuszony zostałem do wnikliwej analizy i konsultacji ze specjalistami w dziedzinie uprawy – jaki sprzęt będzie dla mnie najbardziej właściwy.

Na polskim rynku jest kilka firm, które proponują swoje urządzenia. Ostatecznie wybrałem firmę Soldrip ze Skierniewic. Oprócz doboru właściwego modelu dozownika z ich szerokiej oferty, zaproponowali i zaprojektowali cały system pompowy i filtracyjny, tak aby obsłużyć różne sekcje o nierównym wydatku wody.

Posiadam model dozownika Soldjet 5500 wraz z sondą światła, programem PC i systemem GPRS, dzięki któremu jestem w stanie "na odległość" kontrolować i w pełni nadzorować wszystkie procesy nawadniania i nawożenia. Jest na tyle prosty i intuicyjny, że błyskawicznie nauczyłem się jego obsługi i sam przeszkoliłem swoich pracowników do pracy z nim.

Całość areału (3,5 ha) została podzielona zgodnie z odmianami jakie uprawiam. Dla każdej z odmian stworzone zostały niezależne programy nawodnieniowe z osobnymi ustawieniami czasu pracy, wartości EC oraz pH i proporcjami nawozów z 5 różnych zbiorników nawozowych. Dla każdej odmiany poprowadzono niezależny przewód magistralny, tak aby przygotowane przez mikser nawozowy pożywki nie mieszały się.

W tym sezonie dużo czasu poświęcałem na korygowanie czasu nawadniania oraz wartości Ec w zależności od warunków pogodowych (głównie nasłonecznienia, a przez to i parowania). Idealnym rozwiązaniem zaoszczędzającym mój czas okazała się sonda radiacji.

Wiosną i jesienią, póki temperatury nie są wysokie wykonywałem od 4 do 8 cykli nawodnieniowych, a jeden cykl nawodnieniowy trwał 2 do 2,5 minuty. Latem liczba cykli znacznie się zwiększa. W zależności od ilości słońca i temperatury było to od 10 do 20 cykli z krótszym czasem nawadniania. Czujnik radiacji zamontowany przez firmę Soldrip pokazuję aktualną wartość nasłonecznienia. Istnieje oczywiście możliwość intergracji czujnika z wybranymi programami miksera nawozowego. Sonda po zebraniu zadanej wartości radiacji uruchamia program, bądź zwiększa czas pracy zaworów – w zależności od wybranego trybu. Dodatkowym ustawieniem jest wpływ czujnika na wartość EC. W ustawieniach miksera nawozowego spośród wielu opcji możemy wybrać również taką, która zmienia wartość Ec wraz ze zmianą nasłonecznienia. Wcześniej tę wartości musiałem zmieniać ręcznie, niestety nie zawsze jest czas na korekty ustawień w sezonie, zwłaszcza gdy ten trwa w pełni.

Niezwykle pomocną okazuje się również możliwość zdalnej pracy z systemem. Dzięki aplikacji w telefonie jestem na bieżąco z aktualną stanem uprawy.

W rozmowach często pada pytanie: czy uprawa truskawki pod osłonami się opłaca?

Oczywiście, świadczą o tym chociażby tegoroczne zbiory:

  • z odmiany Florentyna ok. 70 ton / 1 hektar
  • z odmiany Furora ok 80 ton / 1 hektar.

Mogę śmiało stwierdzić, że odpowiedni system nawodnieniowy i stabilne oraz precyzyjne podawanie odpowiednich ilości nawozów jest kluczem do otrzymania najlepszej jakości owocu oraz ilości jakich bez zaawansowanego sprzętu trudno sobie wyobrazić.

Niestety, w tym sezonie nie zdążyłem już zamontować urządzenia kontrolującego przelew oraz wartość Ec przelewu z mat kokosowych. Wszystkie pomiary wykonywałem ręcznie. Wiem natomiast, że model miksera nawozowego, który posiadam wyposażony jest w możliwość podłączenia wielu czujników, w tym właśnie kontroli drenażu i zasolenia maty. No cóż przyszły sezon już niedługo!

Mgr inż. Bartłomiej Grześkiewicz

ARTYKUŁ PARTNERA

ARTYKUŁ PARTNERA

ostatnie aktualności ‹

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Tańsze bilety do kina. Miasto dofinasowało...

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na kolejną...

Wygraj VOUCHER na FESTIWAL SZTUKI ILUZJI!

Łódzkie na plus

Sobótkowa noc w Batorówce

Noc Świętojańska w Makowie

XIII Plażowy Piknik Rodzinny "Zalewaya":...

Nad Zalewem Zadębie w Skierniewicach odbędzie...

Rodzinny Poranek w Kinie: „Wielka przygoda...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA