– Bardzo cieszę się z tego, że ten pomnik powstał tu we współpracy z władzami samorządowymi Mszczonowa, sfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. To ważny symbol przesłania naszych czasów – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

– Bardzo cieszę się z tego, że ten pomnik powstał tu we współpracy z władzami samorządowymi Mszczonowa, sfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. To ważny symbol przesłania naszych czasów – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. (fot. Joanna Młynarczyk)

W śnieżycy, w warunkach pogodowych podobnych do tych, jakie panowały 160 lat temu odbył się symboliczny powrót do Mszczonowa bohatera 1863 r. ks. Władysława Polkowskiego. Uroczystości zorganizowane w ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się z udziałem przedstawicieli duchowieństwa na czele z ks. biskupem Wojciechem Osialem, wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz przedstawicieli władz samorządowych Mszczonowa.

Naczelnik Powstania Styczniowego ks. Władysław Polkowski czekał na powrót z zesłania aż 160 lat, dziś wraca do nas symbolicznie – mówił Łukasz Koperski, przewodniczący rady miejskiej w Mszczonowie.

Urna z ziemią irkucką, w której spoczął, umieszczona została w pomniku Powstania Styczniowego jaki stanął przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Jego budowę ks. Polkowski rozpoczął w roku 1862, tuż przed wybuchem powstania styczniowego.

Ten wielki powrót odbywa się we wspaniałej świątyni, w obecności wielu dumnych rodaków bohaterskiego zesłania naczelnika Powstania Styczniowego. W wolnej ojczyźnie witają go dziś sam premier, biskup i żołnierze Wojska Polskiego – podkreślił Łukasz Koperski, przewodniczący rady miejskiej. – O takiej najjaśniejszej Rzeczypospolitej marzył ks. Władysław Polkowski, o taką Polskę walczył i do takiej Polski tęsknił, odbywając zsyłkę – dodał.

Druga część obchodów miała miejsce na placu przykościelnym, przy nowo odsłoniętym pomniku poświęconym Bohaterom Powstania Styczniowego. Honorowy patronat nad uroczystością objął wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Powstanie Styczniowe to najbardziej powszechne i najdłużej trwający zryw niepodległościowy w historii naszego kraju – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. – To zryw niepodległościowy Polaków, którzy nie godzili się na dominację rosyjską, zryw Polaków, którzy pragnęli wolności.

Podkreślił w swoim wystąpieniu, że Powstanie Styczniowe jest jednym z elementów naszej narodowej tożsamości, wielkim szacunkiem obdarzeni byli weterani powstania styczniowego w przedwojennej Polsce, również marszałek Piłsudski bardzo często nawiązywał do tego zrywu niepodległościowego.

-– Odwołujemy się do tego wszystkiego również dzisiaj, bo służba dzisiejszych żołnierzy wojska polskiego ma takie same źródła wypływające z patriotyzmu i również z obowiązku zapewnienia wolności i bezpieczeństwa naszym rodakom. A więc przesłanie to jest wciąż żywe. Bardzo cieszę się z tego, że ten pomnik powstał tu we współpracy z władzami samorządowymi Mszczonowa, sfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. To ważny symbol przesłania naszych czasów – podkreślił minister Błaszczak.

Uroczystość zakończyła się apelem pamięci, hołdem złożonym powstańcom, którzy w styczniu 1863 roku ruszyli do heroicznego boju o wolność Polski, składając w ofierze swoje życie.

Więcej na temat uroczystości czytaj w wydaniu "Głosu Skierniewic i Okolicy" (26 stycznia).

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Kuba 1 ponad rok temuocena: 95% 

  Pamięta się o tych nieudanych powstaniach potrzebnych dla obecnych potrzeb politycznych i poległych powstańcach w olbrzymich męczarniach ich śmierci. Cześć ich Pamięci. Ale jakoś zapomina się o przyczynach utraty niepodległości przez Rzecz Pospolitą w minionych wiekach. Tam była by szkoła i nauka dla obecnie beztrosko rządzących. Patriotyzm to walka o własny Naród i Kraj.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA