Powstańcy styczniowi należycie upamiętnieni

(fot. Joanna Młynarczyk)

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic odrestaurowało cztery nagrobki powstańców styczniowych, które znajdują się na cmentarzu św. Józefa w Skierniewicach. Zadanie zostało sfinansowane z dotacji przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Cztery z ośmiu grobów powstańców styczniowych, znajdujących się na cmentarzu św. Józefa, których bliscy już odeszli, przez co groby zostały zaniedbane, zniszczone, udało nam się uratować od zapomnienia – zwraca uwagę Jacek Stępowski, prezes TPS.

Renowacji poddane zostały cztery nagrobki na cmentarzu św. Józefa, gdzie spoczywają powstańcy: Józef Gogólski, Tomasz Budzałek, Józef Gołębiowski i Michał Berkman.

Jako TPS staraliśmy się wszystkie te miejsca utrzymywać w porządku i czystości, nie mniej jednak „domagały” się kosztownych remontów, by uchronić je od całkowitego zniszczenia – zwraca uwagę Jacek Stępowski. – Pieniądze w kwocie 35 540 tys. zł udało się nam pozyskać z Instytutu Pamięci Narodowej. Zgodę na remont wszystkich czterech nagrobków otrzymaliśmy dosyć szybko

– przyznaje prezes TPS.

Prace ruszyły w drugiej połowie września minionego roku, a ich wykonania podjęła się firma ze Skierniewic.

Zachowany został oryginalny kształt każdego grobu, odnowione zostały tablice. Dodatkowo miejsca pamięci zaznaczone zostały metalowym krzyżem z dużym emblematem, świadczącym o tym, że to jest uczestnik walk 1863 – 64 roku – mówi Jacek Stępowski.

Najbardziej zniszczony był grób Józefa Gogólskiego.

Był wręcz zapadnięty w ziemię, a tablica zupełnie nieczytelna – mówi Jacek Stępowski. – Grób został oczyszczony, wyniesiony do góry oraz opasany betonową opaską. Płyta z piaskowca została zabezpieczona preparatem, chroniącym przed zazielenieniem – mówi prezes TPS.

Grób, należący do Michała Berkmana, nauczyciela szkoły technicznej ze Skierniewic również mocno się sypał. Tu zdemontowane zostało nieestetyczne ogrodzenie z rurek, a tablica odnowiona.

Trzeci z kolei grób, gdzie spoczywa Józef Gołębiowski, otoczony został opaską betonową, litery na tablicy pomalowano. Ostatni z remontowanych pomników, gdzie spoczywa Tomasz Budzałek, również zmienił swój wygląd nie do poznania.

Całość została zakonserwowana i pomalowana farbą do betonu. Dostawiono nowy krzyż i tablicę – informuje stojący na czele TPS.

Prace przy zabytkach zakończyły się pod koniec 2022 roku. Zostały one opatrzone w krzyże z informacją, że są to groby weteranów, powstańców styczniowych.


 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

fotoreportaże

Dzień Kobiet w Kowiesach

Dzień Kobiet w Głuchowie

Dzień Kobiet w Lipcach Reymontowskich

20 000 zł zebrało "Retro Pomaganie"

20. Kolędowanie w gminie Głuchów

Blisko 13 500 złotych dla Natalii

Studniówka w Zespole Szkół w Głuchowie

Spotkanie Noworoczne w Jeruzalu

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA