Gmina Słupia, choć niemal o połowę mniejsza niż 50 lat temu, to nadal może witać gości wjeżdżających na jej teren.

Gmina Słupia, choć niemal o połowę mniejsza niż 50 lat temu, to nadal może witać gości wjeżdżających na jej teren. (fot. Beata Pierzchała)

W tym roku mija 50 lat od dnia, kiedy wymazano gminę Słupia z mapy. – Planujemy świętować „odzyskanie niepodległości” – mówi wójt. – Co roku historia wygumkowania Słupi wraca na nowo. Tym razem mamy przed sobą okrągłą rocznicę tych wydarzeń.

Początki gminy Słupia sięgają drugiej połowy XIX wieku. W okresie międzywojennym gmina należała do powiatu skierniewickiego w woj. warszawskim. 1 kwietnia 1939 roku gminę wraz z całym powiatem skierniewickim przeniesiono do woj. łódzkiego. Po wojnie gmina zachowała przynależność administracyjną. Według stanu na 1 lipca 1952 roku gmina składała się z 21 gromad (teraz są to sołectwa), między innymi Lipce, Mszadlę i Drzewce, które dziś leżą w granicach administracyjnych gminy Lipce Reymontowskie. Po reformie administracyjnej 1 stycznia 1973 roku, gmina Słupia przestała istnieć. W jej miejsce utworzono natomiast jej terytorialny odpowiednik gminę Godzianów. To nie spodobało się mieszkańcom Słupi.

– Zaczęły się protesty. Nie było łagodnie i grzecznie – opowiada Mirosław Matulski, wójt gminy Słupia. – Mieszkańcy zabili deskami wejście do urzędu. Nie chcieli wypuścić urzędników. Żądali natychmiastowego przywrócenia gminy Słupia, absolutnie nie chcieli się pogodzić z podziałem terenów, na których mieszkali. Część terenu naszej gminy wcielono do gminy Godzianów. Po negocjacjach urzędnicy opuścili budynek, ale klucze od urzędu zostały w rękach mieszkańców.

Tę niesamowitą historię w całości znajdziecie w papierowym "Głosie" z 26 stycznia. Polecamy!

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA