Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów zaprasza na spotkanie z inspektorem ZUS

W czwartek 16 lutego o godzinie 15.00, w sali koncertowej Centrum Kultury i Sztuki (ul. Reymonta) odbędzie się ważne spotkanie dla wszystkich emerytów i rencistów. Tematem spotkania będą zmiany w prawie dotyczącym rent i emerytur – informuje Krystyna Ozga (na zdj.), przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Okręgowego w Skierniewicach.

– Inspektor ZUS będzie udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące ostatnich zmian w prawie i wyjaśniać wszelkie niejasności. Wstęp na to wydarzenie jest wolny, więc każdy zainteresowany jest mile widziany. To idealna okazja, aby uzyskać rzetelną informację i lepiej zrozumieć jak zmiany w prawie wpłyną na życie seniorów – zaprasza przewodnicząca organizacji.

Nie każdy emeryt zdaje sobie sprawę, że przysługują mu pewne ulgi. Seniorzy mogą liczyć m.in. na zniżkę na kolej czy komunikację miejską, zwolnienie z płacenia abonamentu RTV. Po ukończeniu 60 lat można ubiegać się o Ogólnopolską Kartę Seniora. Dzięki niej można uzyskać zniżki w 2500 punktach w całej Polsce, w tym np. w uzdrowiskach, sanatoriach czy instytucjach kultury. To, o co najczęściej pytają seniorzy, to kiedy i ile wyniesie tegoroczna waloryzacja świadczeń. Rząd tworząc ustawę budżetową, prognozował, że podwyżki dla emerytów i rencistów, które będą mieć miejsce 1 marca, wyniosą 13,8 proc. Już niemal pewne, że będą wyższe. Z kolei czternastki mają być wypłacone na przełomie sierpnia i września.

Podczas spotkania zainteresowani będą mogli zapytać również o nowe legitymacje emeryta-rencisty. Od 1 stycznia bowiem dokument wydawany jest wyłącznie w formie elektronicznej i dostępna za pośrednictwem aplikacji mObywatel. By ją otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek. Emeryci, którzy posiadają już legitymację, mogą zacząć korzystać z wielu zniżek. Niektórzy mogą być także całkowicie zwolnieni z części opłat.

Podczas spotkania w Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci odpowiedzą na pytania zainteresowanych. Wstęp na spotkanie jest otwarty.

Krystyna Ozga, przewodnicząca PZEiR w Skierniewicach mówi: – Wprawdzie dziś emeryci mają prawo czuć się zmęczeni i zniechęceni do zmian, to wciąż chcą być aktywni. Organizacja pełni natomiast funkcję rzecznika spraw tej coraz większej grupy społecznej. Dziś Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Skierniewicach zrzesza około 3 000 osób, w samych Skierniewicach legitymacje członkowskie posiada 320 osób. Obszar działania organizacji podzielony jest na regiony (Skierniewice, Brzeziny, Rawa Mazowiecka, Mszczonów, Żyrardów, Sochaczew, Łowicz), w terenie działają liczne koła.

– Nasz związek jest apolityczny, jako zarząd mamy reprezentować osoby wyłączone z aktywności zawodowej. Jesteśmy głosem seniorów w parlamencie, przed instytucjami, z których usług korzystają. Ze skali problemów, z jakimi borykają się osoby starsze, a także ich nasilenia, osoby młode nie zdają sobie sprawy. Mówię zarówno o sytuacji ekonomicznej naszych członków, jak i dostępności do leczenia. Jako organizacja skupiamy się również na aktywizacji tych, którzy często po zakończeniu kariery zawodowej stają się niewolnikami czterech ścian. Organizujemy spotkania, wyjazdy wypoczynkowe i rehabilitacyjne. W planach są m.in. dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe w Mrzeżynie (od 27 maja) i Karwi (od 22 września), w marcu planujemy wyjazd w góry, w sierpniu wycieczkę do Rewala. Z postulatami środowiska osobiście staram się dotrzeć do rządzących, stąd na początku zwróciłam uwagę, że PZEiR to organizacja apolityczna, mnie interesuje skuteczne reprezentowanie naszych członków -- podkreśla przewodnicząca.

Jak wynika ze statystyk, ledwie do 12 proc. osób powyżej 60. roku życia angażuje się w różnego rodzaju działalność społeczną. Krystyna Ozga podkreśla: – Z racji działalności w mojej organizacji i obowiązków przewodniczącej, spotykam się przede wszystkim z tymi aktywnymi i zaangażowanymi osobami. Choć zdaje sobie sprawę, że przekonywanie, że taki jest obraz polskiego seniora, jest grubo na wyrost. Gdybym miała dziś zdefiniować najważniejsze problemy naszych członków, wskazałabym – co pewno nikogo nie zaskoczy – dwie sprawy – dostępność do służby zdrowia i sytuacja materialna.

 

Dyżury

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Skierniewicach mieści się w budynku dawnego urzędu wojewódzkiego przy ulicy Jagiellońskiej 29. Zarząd organizacji urzęduje w pokoju 101 na pierwszym piętrze. Zainteresowani we wtorki i czwartki każdego tygodnia mogą skorzystać z dyżurów prowadzonych w związku. W godz. Od godz. 9.00 do 13.00 spotykamy się z naszymi członkami, rozmawiamy z osobami, które chcą przystąpić do organizacji – słyszymy.

Kontakt telefoniczny:

603 443 450 – Krystyna Ozga, przewodnicząca PZERiI

573 447 257 – Krystyna Brodecka, zastępca przewodniczącej

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Nie ustąpił pierwszeństwa. Jedna osoba w...

Sztuka tworzenia garderoby

Gminy powiatu skierniewickiego także były na...

Ulice Skierniewic tętniły świątecznym życiem

Skierniewicka wisienka, czyli souvenir ze święta

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w paradzie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA