Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka już dziś!

(fot. arch.)

Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka odbędzie się już w piątek, 24 marca. Nowością będą dwie trasy do wyboru – o długości 25 km i 30 km. Kolejną okazję do pokuty w drodze skierniewiczanie będą mieli 31 marca. Ta odbędzie się ulicami miasta.

Podejmij wyzwanie i przeżyj z nami Misterium Drogi Krzyżowej podczas 25-kilometrowej nocnej wędrówki – zachęcają organizatorzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Klasyka.

Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka jest dostosowana do młodzieży. Podczas całej wędrówki nie jest wymagana bezwzględna cisza. Istnieje tylko jeden odcinek z prośbą do jej zachowania – to odcinek między 12 a 13 stacją, kiedy to organizatorzy zachęcają, by przejść ten fragment drogi w absolutnej ciszy.

EDKK od początku cieszy się dużą popularnością wśród skierniewiczan. Idą uczniowie Klasyka, ich rodzice, a także mieszkańcy miasta. Nawet w czasie pandemii, gdy były największe restrykcje, EDK nie miała przerwy. Szło kilka osób, by ciągłość wędrówki została zachowana. W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka odbędzie się 24 marca, a nowością będą dwie trasy do wyboru – o długości 25 km i 30 km.

Jak słyszymy, w 80 procentach trasy się pokrywają, ale każdego roku są one nieco modyfikowane.

Ruszamy z dziedzińca szkoły przy ulicy Waryńskiego, następnie wiaduktem, przez centrum miasta, przechodzimy koło Muzeum Historycznego Skierniewic w stronę Makowa. Następnie przez Krężce, Feliksów, Zadębie, dalej ulicą Graniczną, mijamy cmentarz miejski, idziemy ulicą Unii Europejskiej i powrót do szkoły. Trasa dłuższa w Krężcach prowadzi na Strobów i w ten sposób odcinek wydłuży się o 5 km – informuje ks. Piotr Karpiński, dyrektor Klasyka.

Przemarsz odbędzie się w grupach około 10-osobowych. Często uczeń zabiera w drogę rodzinę, przyjaciół i pilotuje uczestnikom. Grupy otrzymają pakiety, składające się z brzozowego krzyża dla przewodnika, rozważań stacji drogi krzyżowej, mapy przejścia oraz kamizelek odblaskowych.

Jak słyszymy, stacje tegorocznej drogi krzyżowej zostały już ustalone.

Czasem znajdują się przy kościele, czasem przy krzyżu przydrożnym, a czasem we wskazanym miejscu w lesie – informuje ks. Piotr Karpiński. – Propozycja ekstremalnej drogi krzyżowej, wymyślona przez księdza Stryczka ze Stowarzyszeniem Wiosna chwyciła, dziś to rozrosło się na całą Polskę i mnóstwo parafii organizuje ekstremalne drogi krzyżowe. Myślę, że to bardzo ciekawa propozycja dla człowieka dzisiaj, bo z jednej strony mamy klasyczne nabożeństwo drogi krzyżowej, ale w wyjątkowych okolicznościach – wyjście poza teren kościoła, wejście w świat przyrody porą nocną, niezależnie od pogody. Stwarza to warunki do spotkania się z samym sobą, doświadczenia samego siebie, trudu, życia. Korzystamy z ogólnopolskich rozważań, potem mamy czas je przemyśleć, nad czymś ważnym się zastanowić i z tym się zmierzyć – podkreśla ks. Piotr Karpiński.

Z organizacją drogi krzyżowej ulicami Skierniewic wraca parafia św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. Wydarzenie będzie miało miejsce w piątek, 31 marca.

Wydarzenie będzie miało miejsce w piątek, 31 marca.

O godz. 18.45 odprawiona zostanie msza święta i około godz. 19.30 uczestnicy wyruszą z kościoła ulicami: Senatorską, Konstytucji 3 Maja, Wita Stwosza, Reymonta, Mszczonowską do ulicy Rynek i Senatorską wrócimy do kościoła. Przemarsz potrwa około półtorej godziny i odbędzie się w obstawie służb – policji i straży miejskiej.

Drogi krzyżowej ulicami naszego miasta nie było przez dwa lata, teraz wracamy – mówi ks. Jan Pietrzyk, proboszcz parafii św. Jakuba w Skierniewicach. – Podczas wędrówki będziemy zatrzymywać się i czytać rozważania dla poszczególnych stacji drogi krzyżowej.

Odpowiedzialnym za przygotowanie tegorocznych rozważań jest ks. Grzegorz Pypeć, wikariusz parafii św. Jakuba.

W tym roku, oprócz zadośćuczynienia za grzechy, podejmiemy stanowisko obrony przeciwko obelgom rzucanym na papieża Świętego Jana Pawła II – zapowiada ks. Jan Pietrzyk.

Wierni będą nieśli krzyż, który podejmowany jest od pierwszej drogi krzyżowej organizowanej ulicami Skierniewic.

Droga krzyżowa ma zawsze charakter pokutny, Pan Jezus w duchu odpuszczenia grzechów człowiekowi, wziął na swoje ramiona krzyż i zaniósł na wzgórze Golgoty. Na pamiątkę tego wydarzenia, pielgrzymka z krzyżem ma właśnie charakter pokutny. Jako wierzący solidaryzujemy się z wydarzeniem, które miało miejsce w Wielki Piątek w Jerozolimie przed tysiącami lat, chcemy naśladować Jezusa również w niesieniu krzyża, który wziął na swoje ramiona – podkreśla duchowny.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~czytelnik 2 2 miesiące temuocena: 100% 

  W województwie mazowieckim dzisiaj są nawet szybkie na czas ekstremalne drogi krzyżowe o trasie 40 km przeznaczone głównie dla otyłego duchowieństwa rzymskokatolickiego. Takie małe miasto jak Skierniewice wiadomo że nie może być dumne z założycieli miasta jak Kluczbork ale cisza , spokój i mały ruch powinien być jak przystało na małe miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gość 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  31 marca przypada rocznica urodzin księcia prymasa Antoniego Ostrowskiego mocno związanego z regionem i zauroczonego miejscem Skierniewic w okresie Oświecenia . Najbezpieczniej nawet w kamizelkach , w grupach 10 osób z oświetleniem będzie droga krzyżowa przy legendarnej grocie nad Zalewem arcybiskupa Antoniego Ostrowskiego już nie istniejącej ścieżką pieszo - rowerową nawet przez całą noc. Głównie ze względu na wypadek z ks. Bogdanem Zawieruchą . Nawet przechodzenie przez przejścia dla pieszych nocą w czasie drogi krzyżowej jest niebezpiecznym zagrożeniem a nad zalewem jest dobrej jakości nawierzchnia oświetlona latarniami i bezpieczna.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

„Mały, ale talent!” po raz jedenasty w...

Recital fortepianowy Piotra Lary

Muzyczne podróże Chopina

Modowe graffiti. Warsztaty w CKiS

Rodzinny Rajd Rowerowy

Zamieszanie w krainie bajek i inne atrakcje

Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw

Finał ogólnopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w...

Gminny Dzień Rodziny był pełen atrakcji

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA