Monodramy na międzynarodowe święto teatru

(fot. Joanna Młynarczyk)

Monodramy Weroniki Smulczyk oraz Marka Zająca, podopiecznych Renaty Libery, uświetnią 27 marca obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Spektakle będzie można obejrzeć w Muzeum Historycznym Skierniewic.

Teatr jest mi bardzo bliski, dlatego staram się świętować dzień teatru corocznie – mówi Renata Libera. – Zawsze jest publikowane polskie i międzynarodowe orędzie na ten dzień, wybieram jakiś fragment, który przerabiamy. Dla mnie teatr jest głosem w dyskusji na dany temat, jednym z wielu. To mówienie słowem i obrazem – podkreśla.

W tamtym roku podczas święta teatru zabrano głos w sprawie Ukrainy, mówiono o wolności i terapii teatrem, terapii śmiechem, było zatem o rzeczach bardzo ważnych.

My, ludzie teatru, dajemy jakąś propozycję i próbujemy wypowiedzieć się w danej kwestii, a jaki będzie odbiór, zależy od odbiorcy – dodaje Renata Libera.

Przyznaje, że odkąd zaczęła zajmować się teatrem, corocznie organizuje coś w mieście na dzień teatru.

Zawsze robiłam to we współpracy z innymi skierniewickimi teatrami, ale w tej chwili zostałam sama na placu boju – przyznaje.

W muzeum, z okazji Dnia Teatru będzie można zobaczyć dwa monodramy: o godz. 18.00 – monodram Weroniki Smulczyk „Dla mojego dobra” według scenariusza Renaty Libery, a o godz. 19.00 – „Gdybyś był moim przyjacielem…” – monodram w wykonaniu Marka Zająca na podstawie listu do ojca Franza Kafki.

Zawsze interesował mnie teatr, odnajduję w nim siebie – przyznaje Weronika Smulczyk. – Jest to dla mnie bezpieczne miejsce, a spektakle zawsze są dobrym pretekstem do rozmowy z widzem. Myślę, że teatr zostanie ze mną na długo, bo to jest coś, co bardzo lubię – podkreśla.

Na scenie muzeum Weronika Smulczyk wystąpi w swoim drugim już swoim monodramie „Dla mojego dobra”. Powstał on według scenariusza Renaty Libery.

Scenariusz drugiego monodramu „Gdybyś był moim przyjacielem…”, który wykona Marek Zając, powstał na podstawie listu do Ojca Franza Kafki. Tu też muzyka skomponowana została specjalnie do spektaklu, a jej autorem jest Marek Jankiewicz.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Projekt "Połącz Kropki" - twórcza integracja w...

DKF "Eroica" po raz kolejny łączy filmowe siły z...

Skierniewicki sezon biegowy rozpoczęty

Pierwsza Komunia Święta w parafii pw....

Pierwsza Komunia Święta w kościele świętego...

Wernisaż fotografii "Impresja ruchu"

Nowa przestrzeń dla młodych melomanów w...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Kolejna szansa na pozbycie się elektrośmieci. W...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA