Kury spacerują po cmentarzu

(fot. Bartosz Nowakowski)

 • Spacerujące kury, dziobiące przy alejkach to częsty widok cmentarza w Lipcach Reymontowskich. Ptaki spacerują po nagrobkach, nierzadko zostawiając po sobie nieprzyjemne pamiątki.
 • Grupa mieszkańców straciła cierpliwość do właściciela drobiu, wszak cmentarz to nie wybieg dla ptactwa. Rozgorzała dyskusja.

Cała dyskusja rozpoczęła się od krótkiego filmu wrzuconego przez jednego mieszkańca Lipiec Reymontowskich do sieci. Nagranie zostało udostępnione na forum wsi w jednym z portali społecznościowych. Bohaterkami filmu są trzy – spacerujące po cmentarzu – kury. „Niejednokrotnie widziałam, jak te kury potrafią chodzić po nagrobkach” – irytuje się jedna z mieszkanek gminy Lipce Reymontowskie.

„Cmentarz służy do grzebania, to wzięły to na poważnie i grzebią w najlepsze” – pisze pan Marek.

W internetowej dyskusji udział wziął nawet kościelny, który w jednym z wpisów opublikował anonimowy list – prośbę o interwencję w sprawie saren, które buszują po cmentarzu. Te również za nic mają świętości i spacerują po grobach.

Sarny nie odwróciły uwagi mieszkańców od problemu zasadniczego – po cmentarzu spacerują kury!

– Duża część mieszkańców zna ten problem, ale nikt jakoś nie poruszył tego tematu. W ostatnią niedzielę chciałam powiedzieć proboszczowi, ale po prostu było za mało czasu. Jednak mam zamiar powrócić do tego – przyznaje Agnieszka Pabian, sołtyska Retniowca, która również włączyła się w internetową dyskusję.

Skąd pewność, że spacerujące kury są nasze? Przecież nie jesteśmy jedynymi właścicielami na wsi. Pani Halina, mieszkanka wsi Lipce Reymontowskie

Tuż przy ogrodzeniu cmentarza znajduje się mała zagroda, w której znajduje się kilka kur. Sam teren jest starannie ogrodzony, od strony cmentarza zainstalowany jest wyższy parkan. Zakładając jednak, że drób, który wywołał oburzenie, należy do właścicieli najbliżej cmentarza położonej posesji, dlaczego nikt nie zwrócił mu uwagi na problem?

– Na pewno nasze kury nie przechodzą na cmentarz. Teren jest starannie ogrodzony i żadna z nich nie ma możliwości się przedostać. Istnieje możliwość, że któraś przefrunęła, ale nikt na pewno celowo jej nie wypuścił – mówi kobieta. – Nie jesteśmy jedynymi posiadaczami we wsi, a komuś innemu także mogły uciec – dodaje pani Halina.

O sprawę chcieliśmy zapytać księdza Janusza Zabłockiego, proboszcza parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Lipcach Reymontowskich. Pomimo wielu podjętych prób, nie udało nam się skontaktować z administratorem nekropoli.

Mieszkańcy liczą na interwencję w sprawie, proboszcza. W końcu w regulaminie cmentarza jest punkt rozstrzygający problem – zabrania się zwierzętom wchodzić na teren cmentarza.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

5Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 5 ponad rok temu

  Jestem mieszczuchem ze Skierniewic , nie wieśniakiem ze wsi gdzie Jan Rybkowski kręcił film w 1972 ale chcę pomóc farmerowi od kur i jadę do Lipiec na cmentarz aby złapać przynajmniej 2 koguty , 5 kur niosek i 10 kurczaków . Będę miał jaja , drób na rosół i grilla a farmer zapłaci mniejszą karę sądową.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~łowca kur po wioskach 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Skoro kury niczyje, to brać na rosół wielkanocny i po temacie. :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Szakal 3 ponad rok temuocena: 60% 

  Morzna jajka pozbirac na jajecznicę albo kuraka na rosół hahahhahaha

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Szakal 2 ponad rok temuocena: 0% 

  tY jesteś matol dzban i pozer gdzie masz godność człowieka jakimi wartościami się kreujesz ze ktoś popełnił błąd ortograficzny a go obrażasz otrząśnij się hahahahahaha i mi to wisi co o mnie muwisz fiu fiu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Polonista 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Można też wziąć słownik do ręki i pouczyć się ortografii matole!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Lipce Reymontowskie

To był barwny i huczny Dzień Reymonta

Dzień Dziecka w Zagrodzie Ludowej

BAJM gwiazdą na święcie Reymonta

Mieszkańcy gminy oddają krew

Marta Czajka w roli przewodniczącej rady gminy...

Lipce Reymontowskie: Pierwsza Komunia Święta

Lipce Reymontowskie: młodzież uczciła pamięć...

Dwie kolizje drogowe, jedna osoba w szpitalu

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA