Pod budowę tego lotniska ma być wysiedlonych kilka tysięcy ludzi. W całości zniknie 19 miejscowości, a częściowo następnych kilkanaście. Obszar wysiedleni to – jak podaje spółka – 3 tys. ha, zdaniem samorządowców – nawet 4 tys. ha. Społecznicy, którzy protestują przeciwko inwestycji konsekwentnie powtarzają – wysokość odszkodowań, jakie mają dostać wysiedlani, nie wystarczy im na budowę czy zakup porównywalnego domu. Z danych Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w pierwszej fazie inwestycji wysiedlenia obejmą ok. 3 tys. osób.

Pod budowę tego lotniska ma być wysiedlonych kilka tysięcy ludzi. W całości zniknie 19 miejscowości, a częściowo następnych kilkanaście. Obszar wysiedleni to – jak podaje spółka – 3 tys. ha, zdaniem samorządowców – nawet 4 tys. ha. Społecznicy, którzy protestują przeciwko inwestycji konsekwentnie powtarzają – wysokość odszkodowań, jakie mają dostać wysiedlani, nie wystarczy im na budowę czy zakup porównywalnego domu. Z danych Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w pierwszej fazie inwestycji wysiedlenia obejmą ok. 3 tys. osób.

 • Program Dobrowolnych Nabyć dla właścicieli nieruchomości znajdujących się w obszarze przyszłego lotniska CPK zakończył się przed świętami, 7 kwietnia. Celem spółki było pozyskanie przynajmniej 2/3 tego terenu w formie właśnie takich transakcji.
 • Jak informuje spółka, do projektu zgłosiło się ponad 1000 właścicieli posiadających ponad 2800 ha. CPK kupiła ponad 500 ha ziemi, a ponad 1000 ha jest obecnie na etapie uzgodnień lub uzyskiwania zgód korporacyjnych.

W dalszej kolejności uruchomiony zostanie, analogiczny do PDN, program dotyczący inwestycji kolejowych CPK. Dotyczy to np. terenów na trasie Warszawa-Łódź, która ma być uruchamiana jednocześnie z pierwszym etapem lotniska, czy na trasie Łódź – Wrocław. O szczegółowych planach dotyczących dobrowolnego wykupu nieruchomości mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się w środę, 12 kwietnia, o godz. 16. Wówczas planowany jest kolejny webinar, czyli spotkanie z przedstawicielami CPK.

Celem PDN było pozyskanie przynajmniej 2/3 terenu przyszłego lotniska w formie transakcji dobrowolnych. "Dzięki szybkiemu tempu wykupów pułap ten zostanie jednak osiągnięty znacząco przed czasem. Wkrótce analogiczny program ruszy dla obszaru okołolotniskowego" – informuje spółka.

Na terenie projektowanego lotniska ruszyły już rozbiórki. Prace zostały zakończone dotychczas na pięciu nieruchomościach, a wprowadziliśmy wykonawcę na 13 kolejnych (łącznie to ok. 50 budynków).

Mieszkańcy obszaru przyszłego lotniska, a w dalszej kolejności terenów poza nim, mogą skorzystać np. ze zorganizowanej i sfinansowanej przez CPK przeprowadzki oraz z konsultacji z doradcą zawodowym i szkoleń. Z takich konsultacji skorzystało dotychczas 60 osób.

W ramach projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie ma być w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r.

Konrad Majszyk, rzecznik spółki CPK  informuje, że wkrótce działania dotyczące Programu Dobrowolnych Nabyć przeniosą się z terenu wokół planowanego lotniska na obszar węzła kolejowego i inwestycji towarzyszących. Jak podkreśla, celem spółki od początku było pozyskanie w trybie dobrowolnych nabyć przynajmniej 2/3 terenu lotniska. W ciągu ostatnich miesięcy zainteresowanie PDN przybrało taką skalę, a liczba zgłoszeń tak dynamicznie wzrosła, że cel został osiągnięty wcześniej, niż zakładano.

– Dzięki szybkiemu tempu wykupów już na początku tego roku, na terenie lotniska ruszyły prace rozbiórkowe stanowiące wstęp do właściwych robót budowlanych. Do tego pierwsze przeprowadzki organizowane i finansowane przez spółkę CPK już za nami. W tej chwili, we współpracy i w zgodzie z mieszkańcami, realizujemy kolejne – dodał Majszyk.

Umowa na projekt dróg wokół nowego lotniska CPK podpisana

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na opracowanie tzw. drogowej koncepcji programowej w rejonie nowego portu lotniczego. W sumie wokół portu powstanie ok. 30 km nowych dróg, w tym nowy węzeł na autostradzie A2.

Kontrakt został zawarty z firmą Trakt z Katowic. Jego wartość to prawie 28 mln zł. Do zadań wykonawcy będzie należało zaprojektowanie układu drogowego w rejonie lotniska, czyli m.in. węzła z autostradą A2 po wschodniej stronie i połączeń z drogą krajową nr 50 po stronie zachodniej.
Wykonawca zobowiązał się, że opracuje dla CPK kompleksową, wielobranżową dokumentację projektową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym. W ramach Koncepcji Programowej Dróg (KPD) powstanie również dokumentacja przetargowa niezbędna do ogłoszenia postępowania i wyłonienia wykonawcy prac projektowych i robót budowlanych na potrzeby budowy (w trybie Projektuj i Buduj).
– Rozwiązania projektowe dotyczące układu drogowego są kluczowe dla sprawnej obsługi portu lotniczego. Mamy nadzieję, że wybrany przez nas wykonawca wykorzysta duże doświadczenia w projektowaniu na potrzeby budownictwa komunikacyjnego i dzięki temu zaproponuje nam najlepsze możliwe rozwiązania – mówi Adam Krajewski, koordynator ds. infrastruktury drogowej z Biura Projektowania i Inżynierii Programu Lotniskowego CPK.
Projektant przygotuje ponadto rozwiązania dotyczące m.in. obiektów inżynierskich (np. wiaduktów, mostów, przejść dla zwierząt), wyposażenia technicznego dróg, urządzeń ochrony środowiska, usuwania kolizji, a także innych obiektów niezbędnych dla właściwego funkcjonowania całego układu drogowego.
Przetarg trwał od listopada ubiegłego roku, a wzięło w nim udział siedem firm i konsorcjów. Spółka CPK wybrała wykonawcę, kierując się m.in. ceną i doświadczeniem.

 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

społeczeństwo

Pościg ulicami Skierniewic

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

Sportowa rywalizacja integruje społeczność VEKA...

Poszukiwany złodziej elektrycznego roweru

Amfetaminę ukrywali w lodówce

Ruda: remont drogi to priorytet

Bolimów ma nowego sekretarza

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA