Radni opozycji pytają: „Jak zamierzacie wyjaśnić mieszkańcom tak drastyczne podwyżki?”

Radni opozycji pytają: „Jak zamierzacie wyjaśnić mieszkańcom tak drastyczne podwyżki?” (fot.arch)

Podwyżka była nieunikniona, a stawka – w porównaniu z innymi – nie nadmiernie wygórowana – przekonuje ratusz. Segregujący odpady od lipca zapłacą 35 złotych (za osobę), złapani na mieszaniu śmieci – 70 złotych za osobę. Radny Jerzy Oleksiński wnioskuje, by zmienić zasady rozliczania się mieszkańców: – Sprawiedliwsze wydaje się naliczanie opłat od zużytego metra sześciennego wody, czy metra kwadratowego zajmowanego mieszkania.

Uchwałę w sprawie radni podjęli na posiedzeniu 30 marca, podwyżka ma wejść w życie z początkiem wakacji. Opłata od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość wynosić będzie 35 złotych. W przypadku niesegregowaniu odpadów stawka wynosić będzie 70 złotych.

Propozycja radnego Oleksińskiego nie spotkała się ze szczególnym zainteresowaniem rady. Ważkim argumentem, który miał zaważyć na podwyższeniu opłat jest fakt, że w mieście drastycznie i konsekwentnie ubywa mieszkańców. W ciągu ostatnich dwóch lat miasto skurczyło się o 1700 obywateli. Precyzyjniej – tyle mniej osób deklaruje wnoszenie opłat za gospodarowanie opłatami (na koniec 2022 roku – 41 501). Rachunek za śmieci nie zmniejszył się, dzielony jest na mniejszą populację – tłumaczy naczelnik wydziału ochrony środowiska miejskiego ratusza Piotr Zawadzki.

Tymczasem spółka Eko-Region zwróciła się do miasta z wnioskiem o waloryzację wynagrodzenia umownego. Argumenty nie podlegają dyskusji – „istotny wzrost materiałów i kosztów”, w szczególności cen energii elektrycznej i oleju napędowego.

Opiniujący projekty radni zwrócili natomiast uwagę – proszę zdyscyplinować operatora, gdy przyjrzeć się kalendarzowi wywożonych z miasta odpadów, okaże się, że z tej samej ulicy Eko-Region wywozi śmieci w różnych terminach. To nieracjonalne.

– Niewiele to wnosi zważywszy na fakt, że wykazane przez spółkę opłaty za prąd rok do roku wzrosły bagatela niemal trzykrotnie. Tych podwyżek zwyczajnie nie da się uniknąć, chyba że uznać, że to miasto ma dopłacić. Pytanie z czego? – odpowiada urzędnik.

Czy ratusz zamierza dyscyplinować mieszkańców deklarujących, że śmieci segregują, a w praktyce wrzucających wszystko do jednego kubła?

Nie ma odważnego, by powiedzieć – to zbyt kosztowne. Jest jak jest, a będzie drożej.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 11

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 6
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

10Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~`gość 10 ponad rok temuocena: 100% 

  Z 28 zł na 30 zł to jeszcze ale z 28 zł na 35 zł to jest teroryzm wschodni w stylu Jewgienija Prigożina szefa Grupy Wagnera największej na świecie grupy przestępczej o charakterze zbrojnym większej od Mafiji , Nandragetty , Gamory ,Boliwijskich i Kolubijskich Karteli.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Loko 9 ponad rok temu

  Panie Oleksinski a kto płaci za wodę w dawnym CKU aleja niepodległości za tych seniorów co tam są jest Pan w Zgm windykatorem ciekawi nas czy oni płacą za siebie czy narażają na koszty szkole i mops

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Klara 8 ponad rok temuocena: 100% 

  Prezydent niech odda nasze 500 tys za remont kotłowni dla klubu Ustronie nie pytał nas a to nasze pieniądze .W tym klubie jest tyle ludzi naliczyć im za śmieci po te 35 zł to już będzie coś .Ale jak znamy życie zrobi im prezent i my będziemy płacić czyli mieszkańcy .Panie Prezydencie kto w tym wszystkim jest ważniejszy przedszkola szkoły czy seniorzy .Proszę rozważyć nie ma potrzeby aby ten klub zajmował Świetlicę bo nie ma już przeglądów a koszty utrzymania sa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mora L30 oszuści. 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Pan Oleksiński widać,że prysznic bierze raz w tygodniu. Sprawiedliwa jest taka forma rozliczania (brawo Ty). Najlepsze są wodomierze z wodkanu. Kręcą się nawet jak cyrkulacja wody gorącej włączona i kran zakręcony. Miałam taką sytuację,że po zakręceniu wody w kranie licznik obracał się jeszcze minutę. Usłyszałam od pana kierownika, że ciśnienie się wyrównuje. Dobrze, że na stacji benzynowej tak nie jest, bo niedługo obajtek byłby drugimi Mohammedem bin Raszid al Maktum.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle 6 ponad rok temuocena: 83% 

  Na stacjach ceny są wysokie, aby nie spadły jak surowiec stanieje. Wszystko dla naszego dobra abyśmy szoku od spadków cen nie dostali :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gizmo 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Dlaczego recykling jest odbierany raz w miesiącu a zmieszane 2 razy w miesiącu pomimo faktu że wszyscy deklarują że segregują śmieci

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~brb 4 ponad rok temuocena: 100% 

  za to będzie nowy stadion

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle 3 ponad rok temuocena: 94% 

  "Rachunek za śmieci nie zmniejszył się, dzielony jest na mniejszą populację" Czy jeśli w mieście pozostanie jeden mieszkaniec, to otrzyma on cały rachunek za wywóz śmieci z terenu całego miasta? Niby logiczne, ale zastanawia fakt, że mieszkańców ubywa, czyli ubywa również śmieci, a "rachunek taki sam". Przy okazji gratulacje dla prezydenta, że uciekło od niego 1700 mieszkańców :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~skc 2 ponad rok temuocena: 93% 

  "Radny Jerzy Oleksiński wnioskuje, by zmienić zasady rozliczania się mieszkańców: – Sprawiedliwsze wydaje się naliczanie opłat od zużytego metra sześciennego wody, czy metra kwadratowego zajmowanego mieszkania." :)))))))) bezRadny niech się ogarnie. :)))

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Natan 1 ponad rok temuocena: 94% 

  Prezydent musi jakoś szukać pieniędzy żeby załatać dziurę budżetową miasta w wysokości 300 mln zł.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Karkówka w sosie własnym

Unia lepsza od Świtu. Grad bramek przy...

Żaczki Ósemki z ligowym brązem

Makaron z kurczakiem

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

Wernisaż fotografii "Impresja ruchu"

Maciek Maślano jedzie na Mistrzostwa Świata w...

Nowa przestrzeń dla młodych melomanów w...

Patryk Hurynowicz ponownie będzie trenował z...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA