NOWE kamery przy drogach wokół Skierniewic. Posypią się mandaty

Nic nie będzie już „jakby jasne”. Policja pozytywnie zaopiniowała lokalizację ośmiu  nowych kamer monitorujących sytuację na drogach wokół miasta. Gmina Skierniewice w ten sposób chce walczyć z konsekwentnie rozjeżdżającymi, a dotychczas bezkarnymi, kierowcami przeładowanych ciężarówek. Jadący na podwójnym gazie, rozmawiający przez telefony komórkowe w trakcie jazdy… Liczba przewin zmotoryzowanych, w których nagranie stanie się dowodem, jest dużo dłuższa.

Zarejestrowany i zarchiwizowany obraz ma być materiałem dowodowym i poglądowym w przypadku wyjaśniania okoliczności zdarzenia, czy w końcu – może okazać się pomocny w walce ze śmieciarzami, wyrzucającymi odpady do rowów.

– System monitoringu to dbałość o bezpieczeństwo uczestników ruchu, porządek, ale i finanse publiczne – przekonuje wójt Czesław Pytlewski.

Udowodnienie rozjeżdżającym gminne drogi winy dziś graniczy z cudem, sytuacje, gdy  wyrządzone szkody udało się zlikwidować z  OC przewoźnika to jednostkowe przypadki. Za każdym razem problemem jest udowodnienie łamiącemu prawo, że  to złamał. Skoro policja nie jest w stanie stale monitorować sytuacji na gminnych drogach, samorząd doszedł do wniosku, że najwyższa pora, by poprawić skuteczność egzekwowania od zmotoryzowanych przestrzegania prawa.

– Koszty napraw dróg przecież, tak naprawdę pokrywają podatnicy – mówi wójt.

Urządzenia rejestrujące tej wiosny zostaną zainstalowane  przy siedmiu skrzyżowaniach i jednym zakręcie na terenie gminy. Każda ze wskazanych lokalizacji była konsultowana z policją. Wójt Czesław Pytlewski podkreśla: – Odnoszę wrażenie, że nasz projekt został wysoko oceniony przez policję.

TU zainstalowane zostaną kamery:

 1. Przy skrzyżowaniu drogi gminnej relacji Sierakowice Lewe (granica gminy Nieborów) – Mokra (granica gminy Skierniewice) z drogą gminną relacji Wola Makowska – Mokra Lewa – Mokra – Mokra Prawa.
 2. W miejscowości Sierakowice Prawe, na skrzyżowaniu drogi gminnej Sierakowice Prawe – Mokra Prawa z drogą Borowiny – Sierakowice Prawe – droga nr 70  – Sierakowice Prawe – Sierakowice Lewe – Stara Wieś – Przecinka.
 3. W miejscowości Nowe Rowiska – skrzyżowanie drogi gminnej Zapady z drogą powiatową relacji Skierniewice (ul. Zadębie) – Głuchów – Żelechlinek – Lubochnia.
 4. W miejscowości Józefatów – skrzyżowanie drogi gminnej Brzozów – Julków – Józefatów – Rzeczków, z drogą powiatową relacji Skierniewice (ul. Zadębia) – Głuchów – Żelechlinek – Lubochnia.
 5. W miejscowości Żelazna – skrzyżowanie drogi gminnej Dębowa Góra – Rzymiec – Rzeczków – Żelazna z drogą powiatową Skierniewice (ul. Zadębie) – Głuchów – Żelechlinek – Lubochnia.
 6. W miejscowości Brzozów – skrzyżowanie drogi gminnej relacji Stare Rowiska – Nowy Ludwików – Brzozów – Żelazna z drogą powiatową relacji Skierniewice (ul. Zadębie) – Głuchów – Żelechlinek – Lubochnia.
 7. W miejscowości Miedniewice – skrzyżowanie drogi gminnej Skierniewice – Topola – Jarmużka – drogi powiatowej z gminną Miedniewice (Stare) – granica miasta Skierniewice (ul. Bohaterów Westerplatte).
 8. W miejscowości Strobów zakręt na drodze gminnej Podtrzcianna – Strobów – Wólka Strobowska – Rzeczków.

System monitoringu, jak tłumaczą gminni urzędnicy, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Nagrania kamer rejestrujących zachowania kierowców na drogach będą  prowadzić do ukarania  zachowań niezgodnych z przepisami.

– Przeładowane auta, zbyt ciężka waga wożonego towaru znacznie wydłuża  drogę hamowania ciężarówek, ogranicza również sterowność pojazdów, stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu oraz pieszych. Nagrania z monitoringu będą mogły być wykorzystywane do celów dowodowych, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego.  Niewątpliwie ułatwi policji doprowadzenie do ukarania sprawcy wypadku, kolizji, czy innej niebezpiecznej sytuacji (np. niezachowanie odstępu pojazdu od wymijanego od rowerzysty) – tłumaczy Małgorzata Foks, sekretarz gminy.

Szczególnie cenne będą nagrania w sytuacjach, gdy zeznania świadków wzajemnie wykluczają się, są niespójne, lub wręcz sprawca próbuje zakłamać przebieg zdarzenia. Policja będzie miała możliwość  klatka, po klatce zrekonstruować przebieg zdarzenia.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 36

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 3
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 8
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

10Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Sierakowiczanin 10 ponad rok temu

  Niech zamontują kamerę koło szkoły w Sierakowicach Prawych. A nie jakieś skrzyżowanie. Co to ma do bezpieczeństwa? Jak zwykle nie przemyślane inwestycję szanownego Wójta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pawel 9 ponad rok temuocena: 25% 

  Inwigilacja obywateli w pełni, następny krok - zaczipowanie obywateli i traktowanie ich jak bydło!!! Brawo globalisryczni komuchy!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ko ko 8 7 miesięcy temu

  Bordzo dobry tok rozumowania, popieram

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~`gość 7 ponad rok temuocena: 50% 

  Na wioskach ciągle jeszcze za dużo rolników mimo że zmienia się zabudowa ale dobrze że KAŻDY ROLNIK BĘDZIE MONITOROWANY ! Wcześniej rolnikom przeszkadzały PGR bo to nie na swoim , bez dorobku i mało , mało teraz rolnikom przeszkadza tanie zboże z Ukrainy do produkcji tanich paliw ,kosmetyków i pieczywa no i PROJEKTOWANY MONITORING WIEJSKI ! w gminie Skierniewice . Na wioskach pełno rolników i nawet takich nisko wykształconych , którzy wzbogacili się że dużo ciężkiego sprzętu , ciągników , koparek , w tym ciężarówek wywrotek . Wożą rolnicy ciężarówkami trzy i czteroosiowymi ładunki podzielne bez plandeki nawet zasypane w stożek że na kary za wykroczenia nie wystarczyłyby całe gospodarstwa z całym sprzętem , a teraz proszę . Co ? gdzie ? kiedy ? data , godzina , miejsce .na monitoringu wiejskim . Czarno na białym kto przegina .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Zatroskany Obywatel Skierniewic 6 ponad rok temuocena: 88% 

  Tak się zastanawiam kto w gminie stawia znaki zakazu. Bo jak jeżdżę to widzę, że stoją bez ładu i składu ciężarówki mogą jechać do pewnego momentu i potem co?? Mają się teleportować?? Przed montażem nowych kamer powinien być zrobiony audyt przez kogoś z zewnątrz do oceny zasadności znaków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~F*** Ukrainie 5 ponad rok temuocena: 71% 

  Poprawie bezpieczeństwa? Chyba raczej zatkanie socjalistycznej dziury budżetowej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jerzy 4 ponad rok temuocena: 89% 

  Redaktor napisał że przeładowane auta ciężarowe, czyli co kamera je zważy? .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~mic 3 ponad rok temuocena: 75% 

  Ba, nie tylko zważy, ale zmierzy ile promili ma kierowca!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Urzędnik 2 ponad rok temuocena: 67% 

  Panie Obserwator jest Pan taki mądry a nie wie Pan, że to skrzyżowanie to droga powiatowa z wojewódzka więc co ma Gmina do tego ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator 1 ponad rok temuocena: 25% 

  Szkoda że nic nie robią z krzyżowaniem ulicy łódzkiej dębowa góra dąbrowice

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~czytelnik 0 ponad rok temuocena: 0% 

  Nie trzeba nic robić, wystarczy patrzeć na znaki i na drogę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

na sygnale

Pościg ulicami Skierniewic

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Poszukiwany złodziej elektrycznego roweru

Amfetaminę ukrywali w lodówce

Dachowanie auta w Miłochniewicach

71-latek ze Skierniewic odpowie za zamordowanie...

Tragiczny finał poszukiwania kobiety....

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA