Po ponad 25 latach na rynku Tesco wycofało się z Polski. Sklepy z tymi szyldami ostatecznie znikły w październiku 2021 roku. Do dziś żadna marka nie zastąpiła w Skierniewicach brytyjskiej sieciówki.

Po ponad 25 latach na rynku Tesco wycofało się z Polski. Sklepy z tymi szyldami ostatecznie znikły w październiku 2021 roku. Do dziś żadna marka nie zastąpiła w Skierniewicach brytyjskiej sieciówki. (fot.arch)

W miejscu zamkniętego na cztery spusty nieistniejącego już marketu Tesco, na osiedlu Widok ma powstać galeria handlowa. W ratuszu trwa procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, ale problemem jest chęć właściciela do ograniczenia liczby miejsc parkingowych.

W 2020 roku brytyjskie Tesco sprzedało swoje sklepy w Polsce i rok później zaczęła się ich transformacja, bo część odkupiła sieć Netto. W Skierniewicach do tej pory nieczynny jest jednak pawilon na osiedlu Widok, gdzie mieścił się największy w mieście hipermarket Tesco. 

Pawilon pobudowano w 2003 roku na działce, którą trzy lata wcześniej miejska spółka sprzedała korporacji z Warszawy za rekordową kwotę miliona dolarów –  w ratuszu nazwano to wówczas transakcją stulecia – a niedługo potem plac został odkupiony właśnie przez Tesco.

Po zamknięciu hipermarketu nieruchomość kupiła wrocławska spółka Europrojekt Delta Saller Polbau. Obiekt stoi teraz pusty, parking przed nim jest zamknięty, rozebrano też samoobsługową myjnię samochodów. Nowy właściciel zamierza pobudować galerię handlową zajmującą powierzchnię w kształcie litery L.

– W tej chwili prowadzona jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, właściciel wnioskował, żeby dopuścić do zabudowy o wysokości do 15 metrów – wyjaśnia Dariusz Boguszewski, naczelnik biura planowania przestrzennego w skierniewickim ratuszu.

Jak słyszymy, w otoczeniu pobliskich wieżowców powiększenie dopuszczalnej wysokości nie jest problemem, ale chodzi o coś innego.

– Problemem są miejsca postojowe – dodaje naczelnik.

Zgodnie z miejscowym planem dla tego i pobliskich terenów (na przykład Castoramy) wymogiem jest, aby na każde 20 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej przypadało jedno miejsce postojowe na sklepowym parkingu. Z racji tego, że właściciel działki chce powiększyć istniejący pawilon po Tesco właśnie kosztem miejsc parkingowych, zmiana planu będzie uzależniona od korekty zamierzeń lub zgody prezydenta miasta. W innych rejonach Skierniewic stosunek powierzchni do liczby miejsc postojowych jest mniej restrykcyjny, a na przykład w obrębie Rynku takich wymagań nie ma wcale.

Procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania ma się zakończyć jeszcze w tym roku i prawdopodobnie możliwość budowy kolejnej galerii handlowej stanie w Skierniewicach otworem.

Tymczasem od kilku lat trwają starania o rozbudowę galerii Dekada w centrum miasta. Początkowo  było to uzależnione od zakupu przez właścicieli galerii działki obok, gdzie można byłoby poprowadzić nowy dojazd oraz działek przy sądzie, które posłużyłyby do rozbudowy. Gdy do odkupienia od miasta pozostała ostatnia z nich, plany rozbudowy zastopowała pandemia koronawirusa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 16

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 5
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

12Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~SB 12 10 miesięcy temuocena: 0% 

  Czy ktokolwiek z grupy decydentów, pomyślał o osobach mieszkających w pobliżu planowanej inwestycji? Bo jeżeli jeszcze nie , to może jednak rozważyć , na ile dla Państwa decydentów liczą się ludzie?Poprostu człowiek , jako żywa istota , która wybierając ten adres, pracując ciężko, utrzymując rodzinę i wspierając to miasto płacąc podatki-na co może liczyć w zamian? Czy brane są pod uwagę niedogodności związane z codzienym życiem w pobliżu takiej inwestycji: zagrożenie dla zdrowia-obarczenie natężąną ilością smogu, spalin, hałasu,stresem , gdy jest zakłócana cisza nocna (chociażby przez dostawy towaru,ruch pracowników w godzinach nocnych). Natężenie ruchu, brak miejsc parkingowych dla mieszkańców pobliskich bloków. Nie dość,że już teraz nie ma miejsc, to gdy przyjadą klienci, którzy nie tylko będą zajmować miejsca na parkingu tej inwestycji, ale również bez żadnych skrupółów miejsca obok bloków mieszkańców, to co z lokatorami? Kto nas ochroni??? Są tacy jeszcze???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tam i z powrotem. 11 10 miesięcy temuocena: 50% 

  Niech zrobią Action - super sklep.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gwiazdka 10 10 miesięcy temuocena: 9% 

  Mieszkań komunalnych by wybudowali dla potrzebujących jak się buduje w innych miastach, a nie tylko galerie i markety

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Niunia 9 10 miesięcy temuocena: 80% 

  Jasne ******** bezrobocie z darmowymi mieszkaniami? I co jeszcze? Może niech mają wszystko za darmo bo sa potrzebujący? Do roboty i zarobić a nie żerować i czekać na gotowe!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~76443 8 10 miesięcy temuocena: 86% 

  do roboty i zarobić, koniec z darmowymi mieszkaniami dla pasozytów społecznych roszczeniowców co to tylko "daj daj daj"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle 7 10 miesięcy temuocena: 80% 

  Weź się za robotę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gizmo 6 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Miejsca parkingowe takie szerokie ze ledwo co można drzwi od samochodu otworzyć i wysiąść Patologia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Prawdepowiem 5 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Jażdzyk napewno to przyklepie. Dostanie ładna kopertę i zgoda będzie Pracowników oświaty i pomoce niszczy zwalnie. Zero podwyżek i tylko cięcia bo pieniędzy nie ma

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle 4 10 miesięcy temuocena: 67% 

  Oj tam, o niektórych dba, np. dyr. szpitala, czy dyr. CEKisu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Czekam i czekam 3 10 miesięcy temuocena: 44% 

  Zróbcie już to centrum handlowe bo nie mogę się doczekać Action

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec 2 10 miesięcy temuocena: 88% 

  Tak. A ciekawe jak tam Biedronka po sąsiedzku i ich 10 miejsc parkingowych na dwa obiekty...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle 1 10 miesięcy temuocena: 79% 

  Zastanawiajcie się dłużej, a kolejne 1700 osób wyparuje z miasta. Jeśli miasto latami nic nie oferuje, to nic tu po nas :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Kolejne warsztaty w ramach bibliotecznego projektu...

SPEŁNIAMY TWOJE MARZENIA O WŁASNYM MIESZKANIU

Pomysł na Dzień Kobiet!

"Przesilenie zimowe" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

Julileuszowe "Kino dla Kobiet - Scarlett" w...

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Estera Karp"

Jak korzystać z InPost Pay?

Klasyka polskiego kina w Dyskusyjnym Klubie...

Recitalem Chopinowskim rozpoczęła się...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA