Schron znajdujący się na terenie muzeum będzie spełniał przede wszystkim funkcje muzealnicze. Powstanie tu wystawa dotycząca historii zimnej wojny.

Schron znajdujący się na terenie muzeum będzie spełniał przede wszystkim funkcje muzealnicze. Powstanie tu wystawa dotycząca historii zimnej wojny.

Po kilku miesiącach prowadzonej przez strażaków inwentaryzacji budynków, które mogą służyć do schronienia ludności powstała aplikacja „schrony”. W przypadku Skierniewic nazwa nie jest zbyt trafna. W promieniu dwóch kilometrów od ratusza żadnego schronu nie ma. Jest za to rozbudowana mapa piwnic w blokach.

Od października ubiegłego roku strażacy ze wszystkich komend PSP w kraju szukali obiektów budowlanych, w których w razie potrzeby mogliby schronić się mieszkańcy. W całej Polsce doszukali się ponad 230 tysięcy takich budynków. Te zostały podzielone na budowle ochronne, czyli schrony, miejsca ukrycia i miejsca doraźnego schronienia.

– Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowaliśmy tego typu obiektów w żadnych budynkach prywatnych – mówił Maciej Wąsik wiceminister MSWiA podczas kwietniowej konferencji, podczas której zaprezentowano wyniki działań strażaków.

Według ministerialnych wyliczeń w Polsce w około 2 tysiącach schronów może się ukryć ponad 300 tys. osób. Miejsc ukrycia ma być prawie 9 tysięcy dla ponad 1,1 miliona osób. Wytypowano też 224 tysiące miejsc doraźnego schronienia. Wszystkie te obiekty zostały naniesione na interaktywną mapę. Tak powstała aplikacja dostępna pod adresem: http://schrony.straz.gov.pl. Można z niej skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja w założeniu ma pozwalać na wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

W Skierniewicach schronu na mapie próżno szukać. Podobnie, jak i miejsca ukrycia. W promieniu dwóch kilometrów od ratusza znajdziemy za to 275 miejsc doraźnego schronienia (oznaczone kolorem zielonym), które mają nas osłonić przez ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Zdaniem autorów inwentaryzacji taką rolę z powodzeniem spełniają głównie… piwnice w blokach. W samym głównym budynku urzędu miasta (Rynek 1) może się schronić 17 osób. Co ciekawe ratusz został sklasyfikowany jako miejsce doraźnego schronienia nie dla mieszkańców, a dla „załóg zakładów pracy”, czyli dla samych urzędników. Za to w budynku starostwa (wejście od ul. Konstytucji 3 Maja) przed wichurą czy gradobiciem może się schronić prawie 270 osób, także przypadkowych przechodniów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Zbulwersowana 1 ponad rok temuocena: 100% 

  I po to ta "szeroko zakrojona akcja", aby stwierdzić, że większość mieszkańców miast może się ewakuować do blokowych piwnic? Toż to odkrycie kopernikańskie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kobiety wygrywają wybory w II turze

Skierniewicki Węgiel z podwójną koroną

Dni otwarte w ZS Bolimów

Unia rozbiła Legię

Stanisław Linart: „W powiecie też mam swoje...

Wizja rozwoju gminy i miasta Bolimów Marzeny...

Kołosowski: „Woda to dla gminy priorytet”

Słojewska: „Podejmę wszelkie środki, aby...

Z kim Lucja Skarżyńska chce rządzić?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA