Samorządy mogły składać do programu po 10 wniosków w trzech limitach: do 150 tys. złotych, do 500 tys. złotych i do 3,5 mln złotych. Dofinansowanie może sięgnąć 98 procent kosztów inwestycji. W powiecie skierniewickim żadna z gmin aż tylu wniosków nie złożyła.

Samorządy mogły składać do programu po 10 wniosków w trzech limitach: do 150 tys. złotych, do 500 tys. złotych i do 3,5 mln złotych. Dofinansowanie może sięgnąć 98 procent kosztów inwestycji. W powiecie skierniewickim żadna z gmin aż tylu wniosków nie złożyła.

Do końca marca samorządy miały czas na złożenie wniosków do kolejnego naboru w ramach Polskiego Ładu. Na ponad 25 mln złotych oszacowano łączne koszty renowacji zabytków w pięciu gminach i powiecie skierniewickim, zgłoszone we wnioskach do kolejnego rozdania Polskiego Ładu. Do „zabytkowej” edycji programu inwestycji strategicznych wniosków nie składały gminy: Bolimów, Godzianów i Słupia.

Rekordzistą jest powiat. Liczy na dofinansowanie sześciu projektów o łącznej wartości oszacowanej 1,4 mln złotych. Cztery wnioski dotyczą modernizacji budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 6. Na nieco ponad 320 tys. złotych wyceniono remont pomieszczeń biurowych w wydziale geodezji. Ponad 460 tys. złotych to szacowany koszt remontu biur na drugim piętrze. Niemal 144 tys. złotych kosztować ma poddanie pracom konserwatorskim wyposażenia urzędu. W planach jest renowacja m.in. prawie stuletniego biurka (z 1924 roku) znajdującego się w gabinecie starosty, szafy, serwantki i komody (z 1926 roku) oraz żyrandola w sali koncertowej. Prawie 150 tys. złotych może kosztować odnowienie gabinetu starosty i sekretarza. Pozostałe dwa wnioski dotyczą alei klonowo-jesionowej wzdłuż drogi z Głuchowa do Prus. Wykonanie ekspertyzy dendrologicznej wyceniono na 35 tys. złotych, a prace leczniczo-pielęgnacyjne drzew na 330 tys. złotych.

Pięć projektów gminy Głuchów oszacowano łącznie na 7,7 mln złotych.

– Złożyliśmy m.in. dwa wnioski dla parafii Głuchów po 3,5 mln złotych każdy – wylicza Jan Słodki, wójt gminy Głuchów. – Oba projekty dotyczą rewitalizacji zewnętrznej elewacji kościoła.

Na dotację liczy też proboszczowie parafii w Janisławicach i Kochanowie. W kościele w Janisławicach w planach jest rewitalizacja dwóch bocznych ołtarzy (500 tys. zł), a w Kochanowie renowacja zabytkowych kandelabrów i obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (50 tys. zł). Głuchowscy urzędnicy złożyli też wniosek na rewitalizację dwóch cmentarzy wojennych – w Złotej i Prusach (150 tys. zł).

Na renowację zabytków sakralnych postawiła gmina Kowiesy. Parafia Chojnata przygotowała projekt izolacji i odwodnienia murów obwodowych budynku kościoła pw. św. Marcina Biskupa w Chojnacie (497 144,84 zł). Natomiast parafia Jeruzal postawiła na kapitalny remont kaplicy (kapliczki) w Jeruzalu (750 tys. zł).

Na 3,2 mln złotych parafia w Makowie oszacowała prace remontowe przy zabytkowym kościele. Zakres robót to przebudowa i remont ogrodzenia kościoła, utwardzenie terenu oraz remont wejść do kościoła.

W gminie Nowy Kawęczyn jedyny złożony przez urzędników wniosek do Polskiego Ładu dotyczy parafii w Starej Rawie. Projekt zakłada wykonanie prac konserwatorskich i renowacyjnych w obrębie XVIII-wiecznego ołtarza głównego (536 850 zł).

Na ponad 4,6 mln złotych oszacowano wartość trzech wniosków złożonych przez gminę Lipce Reymontowskie. Urzędnicy starają się o dofinansowanie kompleksowego remontu, konserwacji i renowacji zabytków wchodzących w skład Zagrody Ludowej w Lipcach Reymontowskich tj. dwóch chałup, obory, stodoły i spichlerza (1 960 000 zł). Kolejne dwa wnioski dotyczą: remontu ogrodzenia miejscowego cmentarza (1 568 000 zł) oraz remont ogrodzenia (parkanu) przy zespole kościoła parafialnego (1 078 000 zł).

Na 7 milionów złotych swoje dwa wnioski oszacowała gmina Skierniewice. Urzędnicy liczą na dofinansowanie remontu budynku szkoły w Dębowej Górze i przebudowy budynku czworaków w Strobowie.

 

 

 

 

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Polak nie katolik 2 ponad rok temuocena: 50% 

  A gdzie są pieniądze z tacy sakramentów gdzie kuria

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Polak nie katolik 1 ponad rok temuocena: 0% 

  A gdzie są pieniądze z tacy sakramentów gdzie kuria

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kobiety wygrywają wybory w II turze

Skierniewicki Węgiel z podwójną koroną

Dni otwarte w ZS Bolimów

Unia rozbiła Legię

Stanisław Linart: „W powiecie też mam swoje...

Wizja rozwoju gminy i miasta Bolimów Marzeny...

Kołosowski: „Woda to dla gminy priorytet”

Słojewska: „Podejmę wszelkie środki, aby...

Z kim Lucja Skarżyńska chce rządzić?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA