Ulica Pomologiczna wymaga inwestycji, martwi pomysł „przesadzania rajskich jabłoni

Ulica Pomologiczna wymaga inwestycji, martwi pomysł „przesadzania rajskich jabłoni". Bo niby gdzie? I jak? (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

„Nie mówimy o katastrofie, o trudnościach wiemy” – sytuację na ulicy Pomologicznej komentuje ratusz. Kosztorys inwestorski przebudowy ulicy oszacowano na ponad 20 mln złotych. W efekcie wzdłuż drogi ma zostać zabezpieczonych 200 miejsc parkingowych. Pobudowane wyspy spowalniające ruch, skrzyżowania o ruchu okrężnym... Zmotoryzowani nie tracą czujności – gdzie miejsce na rajskie jabłonki?

4,5 mln złotych dofinansowania – pieniądze na przebudowę jednej z głównych arterii miasta  samorząd pozyskał ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2023 r. Stanowczo za mało, by liczyć, że miasto rozpocznie prace w tym roku.

– Mamy na ulicę Pomologiczną opracowaną dokumentację  techniczną i kosztorysową. Wartość tej inwestycji ze względy na  zbiorniki retencyjne na rurach plus rondo z ulicą Rybickiego, plus około 200 miejsc postojowych wzdłuż ulicy, daje niemałą kwotę –  21 mln 300 tys. zł – informuje zastępca prezydenta miasta, Eugeniusz Góraj. – Gdyby udało się pozyskać jeszcze 30 mln zł, np. z Polskiego Ładu, prace rozpoczęlibyśmy w tym roku – zapewnia urzędnik.

Szkopuł w tym, że miasto zabiega o uznanie ośmiu zadań za inwestycje strategiczne dla kraju i wsparcie z rządowego funduszu „Polski Ład”. Samorządowcy nie mają złudzeń – wysokości dotychczasowych transferów funduszy rząd nie będzie w stanie utrzymać. Choć, kto wie…

Przebudowa ulicy Pomologicznej to po modernizacji ul. Reymonta czy Batorego bardziej wyczekiwana inwestycja drogowa w mieście. Brak miejsc parkingowych w tej części miasta powoduje, ze po obu stronach ulicy parkują samochody. Wyjazdy z osiedla, spod szkół, czy przedszkola to dziś prawdziwa ruletka.

„W końcu dojdzie tu do tragedii” – powtarzają nasi Czytelnicy.

W ramach zadania ulica ma zostać poszerzona. Wzdłuż, po obu stronach zorganizowane zatoki parkingowe. Drzewa, jak słyszymy – mają zostać przesadzone, pasy zielone zostaną zwyczajnie zwężone. Przebudowy wymaga również infrastruktura podziemna na odcinku od ul. Mszczonowskiej do skrzyżowania z ul. Rybickiego, które docelowo ma być rondem. Wyspa spowalniająca ruch powstanie z kolei na skrzyżowaniu z ulicą Mazowiecką.

W tym roku

 1. Modernizacja ulicy Poniatowskiego – prace ruszą w tym roku. Na realizację zadania miasto pozyskało pieniądze z programu inwestycji strategicznych „Polski Ład”. Tradycyjnie, przed 1 listopada ratusz odda drogową inwestycję, pozwalającą bardziej komfortowo dojechać na największą skierniewicką nekropolię. W kolejce czeka modernizacja ulicy Kozietulskiego.
 2. Ratusz zapowiada, że w tym roku przystąpi do modernizacji ścieżki rowerowej w ulicy Mszczonowskiej.
 3. Rada miasta zdecydowała o zabezpieczeniu pół miliona złotych na remont wiaduktu nad torami, z uwzględnieniem schodów przy ul. Dworcowej.
 4. Z planu drogowych inwestycji zniknęło natomiast przedsięwzięcie – przebudowy ul. Plantowej, prace związane z budową przebitki od ul. Trzcińskiej do Mszczonowskiej, rozbudowa ul. Łącznej.
Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~jan 0 miesiąc temu

  Kolejne rondo... Czy tam jest taki ruch, że wymaga ronda?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

XVII Turniej Tańca „Tańczący Brzdąc 2024 -...

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

Dzień strażaka. Mundurowi odebrali medale i...

189 prac wpłynęło w tym roku na skierniewickie...

Projekt "Połącz Kropki" - twórcza integracja w...

Nowa przestrzeń dla młodych melomanów w...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

DKF "Eroica" po raz kolejny łączy filmowe siły z...

Kolejna szansa na pozbycie się elektrośmieci. W...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA