Święty ze szlachetnej lipy. Jak wygląda rzeźba do ostatniej chwili ma być niespodzianką

(Fot. Małgorzata Zawadzka)

Andrzej Zawadzki, artysta, który nosi przydomek Andre to najlepsza rekomendacja, że postać świętego będzie wyjątkowa. Jego prace zobaczyć można w całej Polsce. Jego twórczością zainteresowali się reportażyści amerykańskiej stacji CNN. Polak był bohaterem filmów kręconych przez ekipy telewizyjne z Kandy, czy Czech. Rzeźby zamawiała u niego Agnieszka Holland.

Strażacy z OSP Wręcza szykują się do obchodów dnia strażaka. Tegoroczne spotkanie będzie szczególne, bowiem połączone będzie z odsłonięciem rzeźby św. Floriana, autorstwa Andre.

Jest prawdziwym człowiekiem renesansu, gdyby chcieć opisać pasje i projekty, w które się angażował, wyszłoby niemałe opowiadanie. Mówi: – Gdy pierwszy raz w szkole podstawowej dowiedziałem się o rzeźbie smoka, która stoi na Wawelu i jest symbolem miasta, wiedziałem, że kiedyś sam wyrzeźbię gada.

Zastrzega – będzie przyjemniejszy w odbiorze, dostępny dla dzieci, niż ten krakowski. Wawelski będzie miał jedną przewagę – tamten zieje ogniem.

Andrzej Zawadzki swoją pracownię ma w Mszczonowie. Tworzywem od zawsze jest mu drewno, narzędziem – mechaniczna piła.

– Sam przygotowuję ostrza do pracy. Naturalnie, wygodniej jest pracować w drewnie mokrym, ale osobiście lubię wyzwania podkreśla.

Jest autorem najwyższej drewnianej rzeźby w kraju – totemu nad stawami Walczewskiego w Grodzisku Mazowieckim. Ponad dziewięciometrowy projekt cieszy oko, jest też wyzwaniem dla oglądającego, który odnajduje w nim zwierzęta, rośliny, ryby.

Do współpracy zapraszają go miasta w całym kraju. Miś Uszatek w Warszawie, choć cieszy oko jest jednym z tych projektów, o których Andre usłyszał – „kontrowersyjny, radziecki pomysł”.

– Osłupiałem! Nie mogłem uwierzyć w opinie, które pojawiły się przy okazji odsłonięcia rzeźby postaci z dobranocki – mówi.

Przyznaje, że jest wrażliwcem, dlatego rzeźbienie bajkowych postaci sprawia mu szczególną radość. Nie lubi, choć zdarzają się i takie zlecenia, rzeźbić postaci ludzkich.

– Florian we Wręczy jest trzecim patronem strażaków, którego wykonałem. Dwa inne stoją w Suchodole i Grójcu. Postać jest tradycyjnym, rzymskim stroju, gasi budynek. Mam nadzieję, że mieszkańcom się spodoba. Strażacy już go odebrali. Przygotują się do uroczystości – mówi.

Spod ręki rzeźbiarza wychodzą też przedmioty użytkowe. Znakiem rozpoznawczym – oryginalnym „gadżetem” Andre jest magiczna miotła.

– Ostatnio otrzymałem zamówienie od jednego pana na pięć takich „urządzeń – żartuje. – Dla kogo je przeznaczył, nie wiem. Mogę się domyślić, że na liście ma szansę być teściowa, żona… – z rozbawieniem podkreśla, że na miotły daje lepsze ubezpieczenie jak mercedes – 20 lat.

Prace artysty zamówiła reżyserka Agnieszka Holland. Były częścią scenografii produkcji „Pokot”. On jest samoukiem. Andrzej Zawadzki z Mszczonowa to niespotykany talent. Rzeźbi dwudziestokilogramową piłą.

Dzwonią do nas ludzie, gdy wskutek wichury połamały się gałęzie, nie mają co zrobić z dużymi połamanymi okazami a mąż świetnie to wykorzysta – mówi Małgosia Zawadzka, żona rzeźbiarza.

– Musieliśmy usunąć drzewo, które było stare, a rosło od początku istnienia straży we Wręczy i wtedy narodził się pomysł wykonania rzeźby św. Floriana – mówi Krzysztof Bodecki, prezes OSP Wręcza.

– Stara lipa, pęknięta w środku, zagrażała przewróceniem się i uszkodzeniem budynku straży. Gdy zaczęła rozrywać się na dwie części, wspólnie uznaliśmy, iż jeden z konarów może posłużyć do wykonania rzeźby, która będzie ciekawą pamiątką na zbliżające się stulecie naszej jednostki – podkreśla.

Figura św. Floriana umieszczona zostanie na daszku, nad wejściem do strażnicy.

– Chcemy, by była widoczna z ulicy, jak i z placu – mówi Krzysztof Bodecki.

Odsłonięcie rzeźby strażacy planują 3 maja, podczas obchodów dnia strażaka. Na ten dzień planują także oficjalne przekazanie nowego wozu strażackiego. Samochód ten, trzeci już z kolei, strażacy pozyskali z OSP Gąbin. Kosztował 500 tys. złotych.

– Był naszym marzeniem, bo potrzebowaliśmy ciężkiego wozu z dużym zbiornikiem wody – zwraca uwagę Krzysztof Bodecki. – To ciężki man, który pozyskaliśmy z OSP Gąbin, 2009 rok, używany, ale nam będzie służył przez długie lata. W 2019 udało nam się pozyskać samochód ratowniczy z państwowej straży z Żyrardowa. W związku z otwarciem Santago szykowaliśmy się, że będzie większy ruch we Wręczy i przybędzie zdarzeń.

Dofinansowanie na samochód strażacy otrzymali z urzędu marszałkowskiego, z gminy Mszczonów, a także od sponsorów.

Strażacy z OSP Wręcza cały czas stawiają na rozwój, inwestują.

– Dziś jest tak, że nie można stać w miejscu. Albo się rozwijamy, albo cofamy, inaczej się nie da – mówi Krzysztof Bodecki. – My postawiliśmy na rozwój i na razie, udaje nam się to – podkreśla prezes.

Kupują sprzęt. W ostatnim czasie zakupili nowoczesny maszt, który pozwala na oświetlenie miejsca akcji w porze nocnej.

– Udało nam się to dzięki rocznym oszczędnościom – mówi Krzysztof Bodecki. – Za każdą akcję wyjazdową strażacy otrzymują ekwiwalent od gminy, a my te pieniądze przeznaczamy na wspólne konto w straży, nikt nie bierze ich do kieszeni, stają się pieniędzmi wspólnymi. Potrzeby są, a my mamy wspólne cele – podkreśla prezes OSP we Wręczy.

Przyznaje, że teraz, kiedy jednostka jedzie na akcję w nocy, do wypadku czy innego zdarzenia, łatwiej jest strażakom pracować.

– Mamy co prawda oświetlenie na samochodach, ale nowy, profesjonalny maszt oświetla 1800 metrów kwadratowych powierzchni i jest mobilny – zwraca uwagę strażak.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Prawdy, mity i pytania o CPK. Spółka CPK zaprasza...

Młodzi chcą rządzić

Aż 350 uczestników cyklu Czwartki Lekkoatletyczne

95-lecie OSP w Łasiecznikach

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Skierniewicki Rajd Jesieni 2023 przeszedł do...

Indywidualne biegi przełajowe rozpoczęły sezon

Licealiada w drużynowej lekkiej atletyce

Prace przy budowie stadionu miejskiego na ostatniej...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA