Częściej niż buty reklamują panele fotowoltaiczne

Problematyczne zakupy towarów z Chin czy Afryki i nierzetelne firmy, które nie nadążają z montażem paneli fotowoltaicznych – to sprawy, z którymi coraz częściej do rzecznika konsumentów zgłaszają się skierniewiczanie.

Tylko w ubiegłym roku u miejskiego rzecznika konsumentów w Skierniewicach pomocy szukało około 900 osób. W większości przypadków wystarczyła porada, czy napisanie pisma. Było też jednak prawie 120 spraw, gdzie nie obeszło się bez interwencji rzecznika wobec przedsiębiorców.

W ciągu ostatnich lat, tak jak rynek usług, zmienia się też katalog problemów, z jakim borykają się konsumenci.

– W ostatnim czasie jest bardzo dużo problemów związanych z zakupem towarów przez platformy zakupowe, które są własnością zagranicznego podmiotu – mówi Patrycja Gabrych, miejski rzecznik konsumentów. – Konsumenci są przekonani, że kupując towar na platformie, która działa po polsku, zawierają umowę z polskim sprzedawcą, tymczasem ta jedynie pośredniczy w sprzedaży towaru z odległego kraju azjatyckiego.

Klienci są często zaskoczeni, gdy po wpisaniu nazwy firmy do wyszukiwarki, okazuje się, że jej siedziba jest w Chinach czy Afryce.

– W Europie jest instytucja Europejskiego Centrum Konsumenckiego, które pośredniczy w sporach transgranicznych. Natomiast w przypadku przedsiębiorców z Chin czy Afryki, czy wyspy, o której istnieniu konsument wcześniej nie miał pojęcia, nie ma możliwości, by zainterweniować i pomóc klientowi – przyznaje rzeczniczka konsumentów.

 

Zarówno do miejskiego, jak i powiatowego rzecznik konsumentów, w ubiegłym roku trafiło więcej spraw związanych z odnawialnymi źródłami energii. Mieszkańcy skarżyli się zarówno na nieterminowy montaż paneli fotowoltaicznych, jak i wadliwość pomp ciepła czy paneli.

– Na początku ubiegłego roku był boom na to, by zdążyć z montażem, przed zmianą przepisów. Wiele firm wzięły zbyt dużo zleceń i po prostu nie są w stanie wykonać usługi w umówionych terminach – mówi Patrycja Gabrych. – Zdarzają się jednak i takie, które wzięły zlecenia i ogłosiły upadłość. O jednym z takich podmiotów było dość głośno w grudniu. Firma miała ofertę praktycznie na terenie całej Polski. Ogłosiła upadłość i zaproponowała swoim klientom ugody. Zaliczki, które mogły wynosić kilkanaście tysięcy złotych ma spłacać w ratach przez wiele lat. Ofiarą tej spółki padli też mieszkańcy Skierniewic.

Skargi na firmy zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych, którzy przecenili swoje moce przerobowe trafiały też w ubiegłym roku do powiatowego rzecznika konsumentów.

– Zdarzały się przypadki, że klienci nie mogli skontaktować się z firmą, z którą zawarli umowę na montaż – mówi Katarzyna Dziuda, powiatowy rzecznik konsumentów. – Konsumentom nie chodziło nawet o to, by odzyskać zaliczkę, ale o to, by firma zrealizowała usługę. Były też problemy z usuwaniem usterek. Z jednej strony wykonawca przyznawał, że usterka faktycznie jest i obiecywał naprawę, ale przeciągał sprawę w czasie i unikał odpowiedzialności.

 • Miejski Rzecznik Konsumentów
  ul. Piłsudskiego 2, tel. 46 834 51 99, e-mail: mrk@um.skierniewice.pl,

  godziny przyjęć – od poniedziałku do piątku 8-15
 • Powiatowy Rzecznik Konsumentów
  ul. Konstytucji 3 Maja 6, tel. 46 834 59 62,
  dyżuruje we wtorki i czwartki w godz. 8-13

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

społeczeństwo

Pościg ulicami Skierniewic

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

Sportowa rywalizacja integruje społeczność VEKA...

Poszukiwany złodziej elektrycznego roweru

Amfetaminę ukrywali w lodówce

Ruda: remont drogi to priorytet

Bolimów ma nowego sekretarza

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA