Ulga 4 + także na dzieci z poprzedniego związku

Na początku marca tego roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo do skorzystania z tak zwanej ulgi 4+ na dzieci z dwóch małżeństw.

Pod koniec roku mężczyzna złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi 4+.

Mężczyzna z obecną żoną ma troje dzieci (w wieku 3, 3 i 5 lat) i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Z byłą żoną mężczyzna ma jedno dziecko (12 lat), które mieszka z matką. Ojciec wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, spędza razem z dzieckiem z poprzedniego małżeństwa okresy świąt oraz wakacji, ponadto dziecko regularnie spędza czas w aktualnym miejscu zamieszkania ojca, a ojciec uczestniczy w procesie jego wychowania. W związku z rozwodem, na wniosek matki, sąd dokonał tzw. pozytywnego ograniczenia praw rodzicielskich ojca (bez przesłanek faktycznych, lecz dla dobra dziecka) do wpływu na proces edukacji i leczenia dziecka.

Organ podatkowy stwierdził, że mężczyzna wykonywał władzę rodzicielską zarówno nad trójką dzieci obecnego małżeństwa jak i nad córką z poprzedniego małżeństwa. Mimo rozwodu oraz ograniczenia praw rodzicielskich, podatnik w porozumieniu z matką wykonuje władzę rodzicielską nad córką.

Zgodnie z przepisami, z ulgi może skorzystać podatnik, który w stosunku do co najmniej czworga dzieci m.in. wykonywał władzę rodzicielską, wykonywał ciążący obowiązek alimentacyjny.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską, a władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i obejmuje ona w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Jak podkreślił organ podatkowy, warunkiem niezbędnym do zastosowania tzw. ulgi 4+ jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można bowiem utożsamiać pojęcia "wykonywanie władzy rodzicielskiej" z pojęciem "przysługiwanie władzy rodzicielskiej".

Przez wykonywanie władzy rodzicielskiej należy rozumieć wykonywanie wszystkich obowiązków, dzięki którym dziecko wychowywane jest w sposób zapewniający jego prawidłowy rozwój, w szczególności sprawowanie faktycznej pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem, troszczenie się o fizyczny i psychiczny rozwój dziecka, a więc zapewnienie/zabezpieczenie wszystkich potrzeb dziecka od bytowych po edukacyjne, rozwojowe, zdrowotne i emocjonalne, zapewnianie stałej opieki, prowadzącej do uzyskania pełnego rozwoju fizycznego i psychicznego. Chodzi zatem o aktywne uczestniczenie w wychowywaniu dziecka i realny wpływ na rozwój jego osobowości. Wykonywanie władzy rodzicielskiej należy zatem odnieść do konkretnych okoliczności faktycznych, w oparciu o zachowania i konkretną aktywność rodziców wobec dziecka.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz opisany stan faktyczny, organ podatkowy uznał, że podatnik spełnił warunki uprawniające go do skorzystania z tzw. ulgi dla rodzin 4+ za rok 2022, ponieważ wykonywał władzę rodzicielską wobec co najmniej czworga dzieci, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co więcej, Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej stwierdził, że prawo do skorzystania z ww. ulgi będzie przysługiwało mężczyźnie również w latach następnych pod warunkiem, że nie ulegną zmianie przepisy prawa będące podstawą niniejszego rozstrzygnięcia oraz stan faktyczny sprawy.

Joanna Chrostowska, radca prawny

Joanna Chrostowska, radca prawny

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Karkówka w sosie własnym

Unia lepsza od Świtu. Grad bramek przy...

Żaczki Ósemki z ligowym brązem

Makaron z kurczakiem

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

Wernisaż fotografii "Impresja ruchu"

Maciek Maślano jedzie na Mistrzostwa Świata w...

Nowa przestrzeń dla młodych melomanów w...

Patryk Hurynowicz ponownie będzie trenował z...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA