Ulga 4 + także na dzieci z poprzedniego związku

Na początku marca tego roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo do skorzystania z tak zwanej ulgi 4+ na dzieci z dwóch małżeństw.

Pod koniec roku mężczyzna złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi 4+.

Mężczyzna z obecną żoną ma troje dzieci (w wieku 3, 3 i 5 lat) i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Z byłą żoną mężczyzna ma jedno dziecko (12 lat), które mieszka z matką. Ojciec wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, spędza razem z dzieckiem z poprzedniego małżeństwa okresy świąt oraz wakacji, ponadto dziecko regularnie spędza czas w aktualnym miejscu zamieszkania ojca, a ojciec uczestniczy w procesie jego wychowania. W związku z rozwodem, na wniosek matki, sąd dokonał tzw. pozytywnego ograniczenia praw rodzicielskich ojca (bez przesłanek faktycznych, lecz dla dobra dziecka) do wpływu na proces edukacji i leczenia dziecka.

Organ podatkowy stwierdził, że mężczyzna wykonywał władzę rodzicielską zarówno nad trójką dzieci obecnego małżeństwa jak i nad córką z poprzedniego małżeństwa. Mimo rozwodu oraz ograniczenia praw rodzicielskich, podatnik w porozumieniu z matką wykonuje władzę rodzicielską nad córką.

Zgodnie z przepisami, z ulgi może skorzystać podatnik, który w stosunku do co najmniej czworga dzieci m.in. wykonywał władzę rodzicielską, wykonywał ciążący obowiązek alimentacyjny.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską, a władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i obejmuje ona w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Jak podkreślił organ podatkowy, warunkiem niezbędnym do zastosowania tzw. ulgi 4+ jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można bowiem utożsamiać pojęcia "wykonywanie władzy rodzicielskiej" z pojęciem "przysługiwanie władzy rodzicielskiej".

Przez wykonywanie władzy rodzicielskiej należy rozumieć wykonywanie wszystkich obowiązków, dzięki którym dziecko wychowywane jest w sposób zapewniający jego prawidłowy rozwój, w szczególności sprawowanie faktycznej pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem, troszczenie się o fizyczny i psychiczny rozwój dziecka, a więc zapewnienie/zabezpieczenie wszystkich potrzeb dziecka od bytowych po edukacyjne, rozwojowe, zdrowotne i emocjonalne, zapewnianie stałej opieki, prowadzącej do uzyskania pełnego rozwoju fizycznego i psychicznego. Chodzi zatem o aktywne uczestniczenie w wychowywaniu dziecka i realny wpływ na rozwój jego osobowości. Wykonywanie władzy rodzicielskiej należy zatem odnieść do konkretnych okoliczności faktycznych, w oparciu o zachowania i konkretną aktywność rodziców wobec dziecka.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz opisany stan faktyczny, organ podatkowy uznał, że podatnik spełnił warunki uprawniające go do skorzystania z tzw. ulgi dla rodzin 4+ za rok 2022, ponieważ wykonywał władzę rodzicielską wobec co najmniej czworga dzieci, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co więcej, Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej stwierdził, że prawo do skorzystania z ww. ulgi będzie przysługiwało mężczyźnie również w latach następnych pod warunkiem, że nie ulegną zmianie przepisy prawa będące podstawą niniejszego rozstrzygnięcia oraz stan faktyczny sprawy.

Joanna Chrostowska, radca prawny

Joanna Chrostowska, radca prawny

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

„Mały, ale talent!” po raz jedenasty w...

Recital fortepianowy Piotra Lary

Muzyczne podróże Chopina

Modowe graffiti. Warsztaty w CKiS

Rodzinny Rajd Rowerowy

Zamieszanie w krainie bajek i inne atrakcje

Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw

Finał ogólnopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w...

Gminny Dzień Rodziny był pełen atrakcji

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA