• Edward Chętko, doktor, twórca okulistyki w Skierniewicach opowiadał: – Jak pierwszy raz znalazłem się w Skierniewicach to widziałem dorożki i traktory. Wprawdzie przy ulicy Rybickiego stał już gmach nowego szpitala, który imponował, to 100 metrów dalej rosły kartofle. Przyjechałem tu na pięć lat, zostałem na całe życie.
 • W środę 10 maja na budynku oddziału okulistycznego WSZ w Skierniewicach odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona założycielowi i pierwszemu ordynatorowi jednostki dr n med. Edwardowi Chętko.

Dzięki staraniom doktora w latach sześćdziesiątych minionego już wieku w szpitalu w Skierniewicach powstał oddział okulistyki. Stworzonym w Skierniewicach zespołem kierował przez ćwierć wieku. Zmarł w październiku 2020 r. Początkowo był jedynym okulistą na naszym terenie, później wraz z doktor Jadwiga Gerent-Kosmowska, pierwszą kobietą okulistą na oddziale leczyli pacjentów dawnego województwa skierniewickiego.

Chyba nigdy później w swoim życiu nie widziałem tylu zezowatych dzieci, okulary były rzadkością. Szkoliłem lekarzy, pielęgniarki w szkołach. To były ciekawe czasy. Raz mi się zdarzyło pójść w niedziele na oddział, zobaczyć, jak wyglądały odwiedziny to po pierwsze ten parking pod szpitalem gęsto zastawiony był furmankami. Poszedłem na oddział. Chłopy, jak to chłopy, wszyscy siedzą na łózkach i każdy trzyma w dłoni bat. To oczywiste – konia i wozu nikt mu nie ukradnie, ale przecież bata zostawić nie mógł – wspominał w rozmowie z „Głosem”.

Doktor Chętko budował oddział w głównym gmachu szpitala. Na drugim piętrze pacjenci okulistyki hospitalizowani byli przez ponad pół wieku. Dwa lata temu dzięki determinacji ordynator dr Edyty Zielińskiej, okulistka zajęła samodzielny budynek. Na fasadzie, przy wejściu do zmodernizowanego pawilonu (na zewnątrz, wnętrze wciąż czeka na inwestycje) w środę odsłonięta została tablica pamiątkowa  poświęcona nestorowi okulistyki w Skierniewicach.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 12

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Tańsze bilety do kina. Miasto dofinasowało...

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na kolejną...

XIII Plażowy Piknik Rodzinny "Zalewaya":...

Nad Zalewem Zadębie w Skierniewicach odbędzie...

Rodzinny Poranek w Kinie: „Wielka przygoda...

Ponad 8 tysięcy skierniewickich uczniów w piątek...

Po intensywnym weekendzie harcerze udają się na...

Premiera spektaklu grupy teatralnej Com.pl.ex

Dyskusyjny Klub Filmowy: film dokumentalny "Cztery...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA