– Czeka nas wielka przygoda, ale też ogromne wyzwanie, namalujemy bowiem dzieło, które ma zostać na zawsze – mówią Ewa Żałoba i Patrycja Malesa.

– Czeka nas wielka przygoda, ale też ogromne wyzwanie, namalujemy bowiem dzieło, które ma zostać na zawsze – mówią Ewa Żałoba i Patrycja Malesa. (fot. Joanna Młynarczyk)

Za sobą mają udział w wielu konkursach plastycznych lokalnych i wojewódzkich. Przed nimi zaś wielkie wyzwanie. Patrycja Malesa i Ewa Żałoba z Hufca Pracy 5-23, uczennice skierniewickiego Mechanika będą autorkami muralu, jaki powstanie w budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Do Łodzi jadą 27 maja i spędzą tam 5 dni. Swój projekt skończą 31 maja.

Zawsze staram się wykorzystywać okazje, by moja utalentowana artystycznie młodzież rozwijała się, miała możliwość prezentowania swoich talentów na zewnątrz – mówi Anna Figat, komendant Hufca Pracy 5-23. – Okazją była propozycja namalowania muralu, która przyszła z łódzkiej politechniki – informuje.

Chcieliśmy, żeby za pomocą sztuki, na jednej ze ścian wydziału mechanicznego politechniki przybliżyć, na jakich kierunkach studiują przyszli inżynierowie mechanicy – mówi profesor Łukasz Kaczmarek, wykładowca kierunku mechanika i budowa maszyn. – Powstał pomysł, żeby zrobić mural, który będzie odwzorowywał to, co studenci tego kierunku będą robić w przyszłości. Postawiliśmy na połączenie sztuki z mechaniką – informuje.

Wykładowca do wykonania pracy szukał osób poza uczelnią.

Chciałem, by byli to młodzi ludzie, którzy mają otwarte umysły i pojmują świat przez sztukę. W skierniewickim OHP dowiedziałem się, że są dziewczyny, które pięknie malują i właśnie przez sztukę wyrażają swoje emocje. Postanowiłem zaprosić je do projektu – mówi Łukasz Kaczmarek.

Dziewczyny zaprojektowały drona, który jest rybą, ale jednocześnie urządzeniem mechanicznym, zrobiły to bez żadnych podpowiedzi.

Miały tylko informację, że dzieło powstanie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej – mówi Anna Figat. – Ich pomysł od razu spodobał się i został zaakceptowany – dodaje komendant Hufca Pracy 5-23.

Swoim projektem trafiły w punkt. Wyraziły inżynierię poprzez mechaniczną rybę, która jest jednocześnie odniesieniem do natury – mówi Łukasz Kaczmarek.

Fajnie, że mają możliwość udziału w takim projekcie – cieszy się Anna Figat. – Mural będzie duży, wielkości około 2 na 3 metry, ale jestem pewna, że podołają zadaniu, mają za sobą udział w wielu wygranych konkursach plastycznych, nie tylko na arenie lokalnej, ale w województwie łódzkim. Poza tym jest to ogromne wyróżnienie dla dziewczyn i dla szkoły, bardzo cieszę się z tej propozycji – dodaje.

Uczestniczki Hufca Pracy 5-23, oprócz tego, że wykonają mural, będą miały okazję zwiedzić Łódź oraz wziąć udział w specjalnych zajęciach na Politechnice Łódzkiej.

Zorganizuję im zwiedzanie laboratorium wydziału mechanicznego oraz zaproszę na indywidualne zajęcia, by przybliżyć to, czym się zajmujemy. Poza tym pokażę im historyczną część Łodzi – zapowiada profesor Politechniki Łódzkiej.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Pepe 2 12 miesięcy temu

  A egłos jak zwykle bez korekty...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Salvador Dali 1 12 miesięcy temu

  Łódzkich artystow powinni brac. Studentów politechniki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Turystyczne walory gminy Głuchów

Kurtyna antyodorowa już działa

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

XVII Turniej Tańca „Tańczący Brzdąc 2024 -...

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

Muffiny jajeczne

Dzień strażaka. Mundurowi odebrali medale i...

Aktywność seniorów jest imponująca

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA