Jak zaplanować ogródek

Zastanówmy się, ile mamy czasu i siły na pracę w ogrodzie. Jeśli niewiele, to zamiast części trawnika można posadzić niziutki jałowiec płożący, a w nim kilka sadzonek winobluszczu, które jesienią będą pięknymi czerwonymi akcentami na zielonym tle. W miejscach zacienionych pięknie będą rosły paprocie, bluszcz, czy niskie różaneczniki. Zamiast rabat kwiatowych wybierajmy kwitnące krzewy, rośliny np. o czerwonych liściach (berberysy).

Zimą pięknie będzie wyglądał dereń sibirica o jaskrawo czerwonych gałązkach. Posadzenie jarzębiny, a przed nią krzewu czarnego bzu będzie ciekawym akcentem kolorystycznym w czasie kwitnienia, a później, kiedy pojawią się czerwone i czarne owoce.

Pod rośliny kładźmy włókninę i przysypujmy ją warstwą kory lub żwirku o miąższości od 5 do 7 cm. Unikniemy pielenia.

Warto jest posadzić rośliny cebulowe. Krokusy cieszą najbardziej, bo są to pierwsze o zróżnicowanej kolorystyce wiosenne kwiaty. Można je sadzić w kępie po 50 - 100 lub pojedynczo na trawniku. Wtedy sadzimy np. po 11 sztuk na jednym metrze kwadratowym. Najlepiej żeby 5 było żółtych, 3 białe i 3 fioletowe.

Ustalmy, które miejsca w ogrodzie chcemy wyeksponować, a które ukryć. Jeśli chcemy oddzielić przestrzeń ogrodu to najlepiej krzewami, które będą rosły do minimum 1,5 metra, sadzimy je wtedy gęściej. Pod ścianą budynku można posadzić bluszcz z winobluszczem. Jesienią będzie piękna zielono-czerwona kompozycja.

Dobierajmy wysokość i pokrój roślin do potrzeb naszego ogrodu (nasłonecznienia, rodzaju gleby). Unikajmy kupowania wszystkiego, co spodoba nam się w czasie wizyty w szkółce (i to zwykle po jednej sztuce). Jeśli podoba nam się roślina, to zapytajmy sprzedawcy, ile sztuk się sadzi na 1 metrze kwadratowym. Przeliczmy, ile musimy kupić roślin na swoją rabatę i jak gęsto musimy je posadzić żeby był ładny efekt.

Zaplanujmy niewielką rabatę, która będzie wymagała pielenia, ale za to będzie cieszyła cały rok. Np. posadźmy żurawkę o czerwono-brązowych liściach stworzy dywanik w którym można posadzić żółte krokusy, żółte tulipany, brązowe irysy, rudbekię.

Jeśli chcemy zaprosić motyle, to nie powinno zabraknąć w ogrodzie fiołków, astrów, lawendy, mięty, nasturcji. Motylim krzewem nazywana jest Budleja Dawida.

Nasz ogród stanie się atrakcyjny dla ptaków, jeśli znajdą w nim rośliny, w których będą mogły schronić się przed drapieżnikami, przenocować lub będą źródłem pokarmu są to np. bez czarny, irga dzika róża, hortensja pnąca, bukszpan czy żywotnik zachodni.

- Pamiętajmy, że niektóre rośliny są trujące np. konwalia, hortensja, bluszcz, cis. W przypadku, kiedy ogród odwiedzają dzieci, lepiej nie sadzić roślin ozdobnych o trujących owocach np. ostrokrzewu. Ogród będzie bardziej przyjazny dzieciom, jeśli zrezygnujemy z roślin z kolcami np. róż czy berberysów.

Bardzo rozważnie kupujmy ozdoby ogrodowe. Nie wszystko, co oferują sprzedawcy, jest w dobrym guście. Wprawdzie kicz to sztuka szczęścia, ale jednak ogród to nasza wizytówka.

Red.

 

 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kobiety wygrywają wybory w II turze

Skierniewicki Węgiel z podwójną koroną

Dni otwarte w ZS Bolimów

Unia rozbiła Legię

Stanisław Linart: „W powiecie też mam swoje...

Wizja rozwoju gminy i miasta Bolimów Marzeny...

Kołosowski: „Woda to dla gminy priorytet”

Słojewska: „Podejmę wszelkie środki, aby...

Z kim Lucja Skarżyńska chce rządzić?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA