Śmiertelne opryski zabiły pszczoły

W ciągu dnia, podczas lotu pszczół, nie można wykonywać oprysków – rolnicy w Zalesiu mają tego świadomość. Właściciele pasieki przez lata edukują sąsiadów. W tym roku nie wytrzymali, gdy po raz kolejny tysiące martwych pszczół przyszło im sprzątać spod uli.

Właściciel pasieki zaprosił nas do gospodarstwa, które jego ojciec – senior rodziny, Jerzy Pruszkowski założył w 1965 roku. Dziś Wojciech Pruszkowski wraz z żoną prowadzą gospodarstwo. Gros ich działalności to edukacja – spotykają się z uczniami w szkołach i imprezach plenerowych. Mówią na temat owadów zapylających i roli pszczół w przyrodzie.

– Goszcząc w pasiece wycieczki dzieci, młodzieży i dorosłych pragniemy zaszczepić w nich wrażliwość na otaczającą nas przyrodę – mówi Agnieszka Pruszkowska.

Gdy odwiedziliśmy pasiekę widok nie cieszył oka. Środek chemiczny, którym rolnik potraktował rzepak zatruł połowę rodzin z pasieki Pruszkowskich.

– W naszej pasiece stawiamy na zdrowie rodzin pszczelich, wysoką higienę i dbałość o każdy szczegół, czerpiąc z pszczelarzenia przyjemność – mówią.

W wyniku działalności bezmyślnego rolnika, spokojnie można powiedzieć, że pod Skierniewicami doszło do małej katastrofy ekologicznej. Ktoś może powiedzieć – jakich wiele. Niestety, zbyt wiele.

Niestety udowodnienie winy nie jest proste, ale coraz częściej w podobnych sytuacjach interweniują organy ścigany. Polskie sądy skazują rolników za łamanie prawa.

Prawo określa zasady stosowania środków ochrony roślin, a za ich nieprzestrzeganie grozi kara pieniężna w wysokości nawet 5 tys. zł. 
Dawniejsze środki ochrony roślin działały powierzchownie i nie szkodziły tak bardzo owadom. Preparaty nowej generacji nie tylko krążą w sokach roślin, ale także dostają się do nektaru, który jest składnikiem miodu. A przecież ten, lubimy wszyscy nieprawdaż?
Optymalnym rozwiązaniem jest opryskiwanie pól późnym wieczorem, kiedy już niewiele pszczół wylatuje z uli.
Kwestie oprysków reguluje zresztą specjalna ustawa i znowelizowane prawo unijne, zgodnie z którym środki ochrony roślin można stosować wyłącznie w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.

Red.

 

 

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

materiały video

Barwna jesień z lotu ptaka

Wielkie otwarcie I oddziału Banku Spółdzielczego...

Pod ławeczkę Profesora Pieniążka przyjechały...

Skierniewicki Rajd Jesieni 2023 przeszedł do...

Prace przy budowie stadionu miejskiego na ostatniej...

Gminy powiatu skierniewickiego także były na...

Skierniewicka wisienka, czyli souvenir ze święta

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w paradzie...

Barwna parada przeszła ulicami miasta

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA