Jeśli nie zbudujemy estakady, Skierniewice staną

(fot. Mariusz Jaworski)

Estakady w ulicy Szarych Szeregów i rondo turbinowe u zbiegu ul. Armii Krajowej i Łowickiej – miejscy urbaniści szukają rozwiązań, by miasto się nie zakorkowało. W perspektywie dekady ruch od autostrady i w drugim kierunku (zakładając, że nie powstanie dodatkowy zjazd z A2 w Bolimowie) stanie.

– Jeżeli zaniechamy strategicznych decyzji inwestycyjnych, nie nowi mieszkańcy, a ruch samochodowy uczyni życie na Widoku bardzo trudnym – przekonuje prezydent Krzysztof Jażdżyk.

W przyszłym roku gotowy będzie projekt budowy ronda u zbiegu ulic Łowickiej i Armii Krajowej oraz poszerzenia drogi wprowadzającej i wyprowadzającej ruch z miasta. Urzędnicy prace nad planami rozpoczęli w tej kadencji.

– Prace projektowe związane z budową ronda mamy praktycznie zakończone, tyle że analiza natężenia ruchu samochodowego oraz prognozy tego, jak te potoki będą wyglądać w latach następnych, kazały się zastanowić nad potraktowaniem problemu szerzej – tłumaczy w rozmowie z „Głosem” Dariusz Boguszewski, naczelnik Biura Planowania Przestrzennego i Planowania Inwestycji UM w Skierniewicach. – Badania natężenia ruchu, które zleciliśmy, pokazały, że należy szukać rozwiązań dla trzech newralgicznych miejsc w tej części Skierniewic.

Jedno to wspomniane skrzyżowanie ul. Armii Krajowej z drogą krajową nr 70, drugie – skrzyżowanie ul. ks. prym. kard. Wyszyńskiego z Szarych Szeregów i trzecie – skrzyżowanie ul. Widok – Wiadukt.

Prezydent Skierniewic intensywnie zabiega o utworzenie, przy okazji inwestycji poszerzenia autostrady A2 między Łodzią a Warszawą, dodatkowego węzła autostradowego w Bolimowie.

– To rozwiązanie po części rozwiązałoby już istniejące, a narastające problemy komunikacyjne Skierniewic. Dziś tylko w mieście mamy zarejestrowanych ponad 50 tys. samochodów i 45 tys. wszystkich mieszkańców – mówi prezydent Jażdżyk. – Dodatkowy węzeł autostradowy sprawiłby, że mieszkańcy osiedla Rawka, Północna, okolicy ul. Czerwonej, Przemysłowej, zamiast korzystać z głównych węzłów drogowych na Widoku, wyjechaliby (wjechali) z miasta, korzystając z tamtej drogi. To zasadniczo rozluźniłoby ruch na skrzyżowaniu ul. Widok-Wiadukt. Natomiast szukanie źródła finansowania zadania, które jest w fazie koncepcyjnej, a chodzi o budowę estakady ul. Szarych Szeregów, jest nieuniknione – tłumaczy samorządowiec.

W sferze marzeń pozostaje dokończenie zadania, które dwie dekady temu nazwano fragmentem wschodniej obwodnicy miasta i budową alternatywnej dla istniejącego wiaduktu, przeprawy nad terenami kolejowymi (przedłużenie ul. Unii Europejskiej).

Jak wynika z naszych informacji – modernizacja rozwiązań drogowych na osiedlu Widok podzielona została na dwa etapy. Całość – rondo plus estakada to obecnie, koszt ok. 45 mln zł.

– Prognozy ruchu, którymi dysponujemy, wskazują, że jeżeli nie zaczniemy już dziś mierzyć się z problemami, za 10 lat ruch samochodowy będzie tak duży, że zjazd z wiaduktu i skręt w ulicę Liska będzie niemożliwy – mówią eksperci.

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się przebudowa istniejącego ronda i stworzenie ronda turbinowego. Tyle że rozwiązanie niekoniecznie uczyniłoby ruch płynnym. W godzinach szczytu potok aut regularnie zatrzymywaliby piesi. Jest zatem droższe, kompleksowe rozwiązanie – estakada, która rozdzieli ruch z autostrady i w drugim kierunku – z wiaduktu, z ruchem lokalnym (osiedle, markety).

Projekt ronda, wraz z dokumentacją w ciągu ulicy Łowickiej powstać ma do końca czerwca przyszłego roku. Drugim etapem zadania będzie rewolucja komunikacyjna na osiedlu, czyli estakada.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 31

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 4
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 5
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

9Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Jold 9 10 miesięcy temuocena: 75% 

  Infrastruktura na Widoku leży i czeka na lepsze czasy... A kolejne wieżowce wciskane w osiedle dodatkowo "umilą" życie już mieszkającym. Czy taka powinna być kolejność inwestycji? Czym kierują się zarządzający miastem podejmując decyzje? Mieszkańcy Widoku to też jakby nie było skierniewiczanie. Czyż nie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle 8 10 miesięcy temuocena: 60% 

  Pinokio obiecał zjazd w Bolimowie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Krzysztof 7 10 miesięcy temuocena: 75% 

  Tak jak wiadukt na zwierzynieckiej,nie spełnia norm,ciekawe kto beknie jak wydarzy się tragedia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Krzysztof 6 10 miesięcy temuocena: 50% 

  Tak jak wiadukt na zwierzynieckiej,nie spełnia norm,ciekawe kto beknie jak wydarzy się tragedia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Rafał 5 10 miesięcy temu

  Ludzie piszcie po polsku, powtarzacie to samo używając innych słów, czy tylko ilość się liczy? A jakość?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ktoś... 4 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Skoro problemem jest blokowanie płynności przejazdu przez dwa przejścia dla pieszych (co jest lekką przesadą bo wystarczyłoby jedno) to może zamiast tych dwu przejść zrobić jedną kładkę dla pieszych i rowerów nad ulicą? byłoby tanio i na pewno skutecznie i przy okazji bezpieczniej i dla pieszych i dla pojazdów

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~KABARET 3 10 miesięcy temuocena: 75% 

  Już są ogromne korki na wjeździe do SKC. od strony ŁA 2 !!! Jakiś trol nie uwzględnił przy takim skrzyżowaniu lewoskrętów. Za chwilę będzie odcinkowy pomiar na Mokrej to wtedy zobaczymy ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~XYZ 2 10 miesięcy temuocena: 83% 

  Czy do rozwiązania tego problemu potrzeba filozofów? Zrobić drugą przeprawę przez tory postarać się o zjazd na 2 w Bolimowie i tam puścić chociaż częściowy tranzyt. Ale po co. Lepiej budować apartamenty byle gdzie. Spieszmy się budować drogi bo inaczej będą tam stały apartamenty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~dziękuje postoje 1 10 miesięcy temuocena: 87% 

  Czyli ktoś ułożył się już z jakimś deweloperem budującym w Skierniewicach dla osób pracujących w Warszawie i brakuje jeszcze szybkiego dojazdu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Piotr Nowakowski o czytaniu i siatkówce w...

Wiemy, która szkoła najlepiej przygotowuje do...

W Szkole Podstawowej numer 1 w Skierniewicach dużo...

Rozmowa z ekspertem wokół filmu "Pokój...

"Ambasador" Mrożka na scenie Centrum Kultury i...

Spotkanie z Piotrem Nowakowskim: połączenie...

"Pieśń ziemi" - filmowa podróż w Dyskusyjnym...

Po pierwsze – myśl, co jesz. Po drugie – nie...

NOWE SHOW jak z bajki

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA