Radny z Bolimowa kłamcą lustracyjnym

(fot. Beata Pierzchała)

Kolejny bolimowski radny, który startował z komitetu wyborczego urzędującego burmistrza, stracił mandat, złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. To oznacza, że Jan Muszyński może pełnić funkcje społeczne, ale nie publiczne. Nowego przedstawiciela w radzie gminy będą musieli wybrać mieszkańcy Jasionnej. Według burmistrza Jan Muszyński wciąż jest sołtysem Jasionnej.

Radni miasta i gminy Bolimów, przez najbliższe kilka miesięcy będą obradowali w 14-osobowym składzie. Na początku maja komisarz wyborczy w Skierniewicach wydał bowiem obwieszczenie w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Jana Muszyńskiego.

– Mandat radnego wygasł w związku z uprawomocnieniem się 20 marca 2023 roku orzeczenia Sądu Okręgowego w Łodzi – potwierdza sędzia Leszek Steć, komisarz wyborczy w Skierniewicach.

Obwieszczenie oprócz tego, że zostało opublikowane na stronie skierniewickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, zostało też przesłane do bolimowskiego urzędu miasta i gminy. Tak o tym, że wobec radnego toczyło się postępowanie przed sądem, dowiedział się przewodniczący rady.

– Nie mieliśmy wcześniej żadnej informacji o tym, by przeciwko radnemu toczyło się jakiekolwiek postępowanie – przekonuje Wiktor Tarmanowski, przewodniczący rady miasta i gminy Bolimów. – Nic nie wiemy na temat treści wyroku – zastrzega w rozmowie z „Głosem”.

Przewodniczący przyznaje natomiast, że na koniec kwietnia radny złożył pisemną rezygnację z mandatu.

– Swoją decyzję uzasadniał stanem zdrowia i względami osobistymi – informuje Wiktor Tarmanowski. – Pismo skierowałem do komisarza wyborczego.

Rezygnacja radnego Muszyńskiego faktycznie dotarła do komisarza wyborczego, nie miała już jednak żadnego wpływu na decyzję o wygaszeniu mandatu.

Formalnie Jan Muszyński stracił prawo do tego, by pełnić funkcję radnego 20 marca – w dniu uprawomocnienia się wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi.

– Sprawa (przeciwko radnemu – przyp. red.) toczyła się przed Sądem Okręgowym w Łodzi z wniosku prokuratora Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Łodzi Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ściągania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – informuje sędzia Iwona Konopka, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi.

Orzeczeniem z 27 lipca 2022 roku sąd stwierdził, że Jan Muszyński 16 września 2018 roku złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

Sąd orzekł wobec byłego już, radnego utratę prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz wyborach samorządowych i sołeckich na trzy lata, a także trzyletni zakaz pełnienia funkcji publicznych.

 

Wyrok uprawomocnił się dopiero w marcu tego roku, ponieważ radny odwołał się od orzeczenia do sądu apelacyjnego. Sąd drugiej instancji jednak utrzymał je w mocy.

Bolimowscy urzędnicy wystąpili do sądu o udostępnienie orzeczenia. Według burmistrza Jan Muszyński wciąż jest sołtysem Jasionnej.

– Na razie nie mamy żadnej informacji z sądu okręgowego, nie ma więc podstaw do odwołania go z funkcji sołtysa – przekonuje Stanisław Linart. – Decyzja komisarza wyborczego dotyczy jedynie funkcji radnego. Nie mam podstaw, żeby podejmować jakiekolwiek inne czynności.

Co ciekawe, radny z Jasionnej nie był jedynym w tej kadencji, który stracił mandat przez to, że złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. W listopadzie 2019 roku komisarz wyborczy wygasił mandat innemu kandydatowi z KWW „Pozytywni” – Janowi Hubertowi, który przez prawie rok pełnił funkcję przewodniczącego bolimowskiego rady gminy.

 

Najprawdopodobniej w lipcu wybory uzupełniające. Czy „Pozytywni” wystawią kandydata?

Były już radny w 2018 roku był jedynym kandydatem do rady gminy w okręgu nr 7. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców „Pozytywni”, tego samego, z którego do fotela burmistrza kandydował Stanisław Linart.
 

Mieszkańcy Jasionnej najprawdopodobniej pod koniec lipca będą mogli wybrać nowego radnego. Kalendarz wyborczy nie został jeszcze ogłoszony. Komisarz wyborczy w Skierniewicach projekt harmonogramu już jednak opracował.

– Jeśli wojewoda zatwierdzi projekt, wybory uzupełniające zostaną zarządzone na 30 lipca – mówi Leszek Steć.

Burmistrz Bolimowa pytanie, czy KWW „Pozytywni” wystawi kolejnego kandydata na radnego w okręgu nr 7 kwituje: będziemy się nad tym zastanawiali, gdy będzie kalendarz wyborczy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~czytelnik 1 10 miesięcy temuocena: 50% 

  Duda go uniewinni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Bolimów

Dwie kolizje drogowe, jedna osoba w szpitalu

Pociąg potrącił łosia. Ewakuowano pasażerów

Kobiety wygrywają wybory w II turze

Dni otwarte w ZS Bolimów

Stanisław Linart: „W powiecie też mam swoje...

Kołosowski: „Woda to dla gminy priorytet”

Słojewska: „Podejmę wszelkie środki, aby...

Kubuś walczy z nowotworem. Trwa zbiórka na drogą...

Gmina Bolimów: Wyniki wyborów do rady gminy

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA