Hodowla trzody – o czym warto wiedzieć w tym temacie?

W ostatnich latach hodowla trzody chlewnej w naszym kraju przechodzi transformację. Likwidowane są małe stada do 10 świń, natomiast rośnie średnia wielkość hodowli, które w ciągu ostatnich 5 lat zwiększyły się niemal 3-krotnie. Od czego należy zacząć i jakie artykuły hodowlane są niezbędne przy produkcji zwierzęcej? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdą Państwo w poniższym artykule.

 1. Hodowla trzody chlewnej - od czego należy zacząć?
 2. Artykuły hodowlane niezbędne do hodowli trzody chlewnej
 3. Afrykański pomór świń - zapobieganie
 4. Ile wynosi pogłowie świń w 2023 roku?

Hodowla trzody chlewnej - od czego należy zacząć?

Prowadzenie produkcji zwierzęcej w Polsce wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów. Należy zacząć od wybudowania chlewni lub dostosowania istniejącego już budynku do określonych wymagań. Istotne jest odpowiednie światło, temperatura oraz wilgotność. Konieczne jest utrzymanie czystości w pomieszczeniu oraz ruchu powietrza, co wpływa na dobrostan zwierząt, zmniejszając ryzyko chorób.

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest konieczność zapewnienia dostępu do świeżej wody i jedzenia. Zarówno lochy, jak i prosięta muszą mieć zamontowane poidła i otrzymywać paszę suchą oraz mokrą. Ostatnią ważną kwestią jest zapewnienie zwierzętom rozrywki w postaci wiszących łańcuchów, opon, worków z sianem bądź drewna do gryzienia. W przeciwnym razie może dojść do aktów agresji wśród tuczników.

Artykuły hodowlane niezbędne do hodowli trzody chlewnej

Aby hodowla trzody chlewnej mogła być prowadzona z nastawieniem na tucz, niezbędny jest zakup warchlaków. Decydując się na zakup prosiąt z zewnętrznego źródła, oszczędzamy na kosztach związanych z produkcją, jakie ponoszą gospodarstwa produkujące trzodę chlewną w cyklu zamkniętym. Są to między innymi koszty związane z zakupem bądź hodowlą loszki, inseminacji i odchowem prosiąt.

Ponadto należy poczynić inwestycje w kierunku akcesoriów dedykowanych hodowcom. Wśród elementów wyposażenia gospodarstwa powinien znaleźć się parnik, służący do przygotowywania paszy (https://lewmik.pl/kategoria/parnik/), poidła, automaty paszowe, koryta, zawory oraz dozownik do leków i antybiotyków.

Afrykański pomór świń - zapobieganie

Afrykański Pomór Świń, czyli ASF to zakaźna choroba wirusowa, która atakuje świnie domowe oraz dziki. Głównym sposobem jej zapobiegania jest zachowanie podstawowych zasad higieny przez rolników. Należy do nich odkażanie rąk i obuwia, a także stosowanie odzieży ochronnej. Dodatkowo należy nie dopuszczać do wnoszenia bakterii do gospodarstw, np. poprzez unikanie pożyczania artykułów hodowlanych, niewpuszczanie do budynków osób mających dostęp do innych prosiąt czy stad, a także 72-godzinna kwarantanna w przypadku uczestnictwa w polowaniu.

Ile wynosi pogłowie świń w 2023 roku?

Pogłowie świń w Polsce i liczba gospodarstw, które utrzymują trzodę chlewną, z roku na rok maleje. Zgodnie z danymi zebranymi przez Główny Urząd Statystyczny, pogłowie świń w Polsce w grudniu 2022 roku wynosiło 9624,3 tys. sztuk, co w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego oznacza spadek o 6,0% (618,2 tys. sztuk). Spadek pogłowia świń w Polsce można zaobserwować we wszystkich grupach produkcyjnych świń – zwłaszcza w grupie prosiąt i wyniósł aż 11,8%. Tuż za prosiętami, spadek pogłowia można zanotować wśród loch (spadek o 9,4% do poziomu 592,6 tys. sztuk) – głównie prośnych, których liczebność szacowana jest obecnie na poziomie 404,8 tys. sztuk.

Hodowla trzody chlewnej to zajęcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności należy zacząć od przystosowania budynków gospodarczych, zakupu produktów rolnych i specjalistycznych artykułów hodowlanych, a także przystosować gospodarstwo do produkcji.

ARTYKUŁ PARTNERA

ARTYKUŁ PARTNERA

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Wywóz gruzu i odpadów remontowo-budowlanych w...

Jonizacja – dlaczego jest niezbędna przy...

Teleporady a leczenie chorób przewlekłych

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Na torze do przyszłości: Dlaczego kariera w...

Dyskutowali o wypaleniu zawodowym

Egzekucja także z pensji minimalnej?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA