Wybory. Gdzie będziemy głosować?

(fot.arch)

Jedynie w trzech miejscowościach w powiecie skierniewickim – dwóch w gminie Słupia i jednej w gminie Skierniewice zostaną utworzone nowe obwody głosowania. W gminie Głuchów, choć nowych obwodów mogłoby powstać dziewięć, pozostaną dotychczasowe cztery. Pomieszczeń dla dodatkowych miejsc głosowań nie udało się znaleźć.

Po tegorocznych zmianach w kodeksie wyborczym samorządowcy mieli dostarczyć do komisarza wyborczego informację o każdej wsi, w której mieszka co najmniej 200 mieszkańców, a nie mieścił się tam do tej pory lokal obwodowej komisji wyborczej. Wójtowie i burmistrzowie mieli też określić, czy w tych wsiach istnieje możliwość zorganizowania lokalu wyborczego. Według wytycznych PKW „przez możliwość zorganizowania lokalu obwodowej komisji wyborczej należy rozumieć nie tylko fakt istnienia pomieszczenia, ale także istniejącą infrastrukturę umożliwiającej zapewnienie funkcjonowania w tym lokalu obwodowej komisji wyborczej (m.in. dojazd, bezpieczeństwo, ogrzewanie, wyposażenie, dostęp do internetu i telefonu)”.

– Mamy trzy miejscowości, w których moglibyśmy utworzyć nowe obwody głosowania – wylicza Czesław Pytlewski, wójt gminy Skierniewice. – Jednak tylko w Samicach możemy to zrobić, bo dysponujemy tam budynkiem OSP. W Balcerowie i Mokrej nie mamy pomieszczeń, w których obwodowa komisja mogłaby pracować.

Do podobnego wniosku, po analizie zgłoszenia skierniewickich urzędników, doszedł komisarz wyborczy w Skierniewicach. W postanowieniu wydanym 18 maja podzielił dotychczasowy obwód wyborczy nr 3 na dwa.

Od najbliższych wyborów parlamentarnych mieszkańcy Samic, Rudy, Bud Grabskich i Pamiętnej będą głosowali już nie w podstawówce w Miedniewicach, a w strażnicy OSP w Samicach.

W Słupi do dwóch obecnych obwodów wyborczych teoretycznie można byłoby dołożyć kolejne cztery w: Bonarowie (211), Gzowie (328), Krosnowej (256) i Zagórzu (315). Ostatecznie, według postanowienia komisarza wyborczego, w gminie zostaną utworzone dwa nowe obwody głosowania. Mieszkańcy Gzowa nie będą już musieli jeździć do urzędu gminy w Słupi, by zagłosować. Komisja wyborcza będzie mieściła się w budynku OSP w Gzowie. Mieszkańcy Zagórza natomiast zamiast w Słupi będą od teraz głosowali w świetlicy wiejskiej w swojej miejscowości. 

W skierniewickiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego przygotowywana jest właśnie zbiorcza informacja o tym, w jaki sposób, według nowych przepisów, ustalono obwody głosowania. Do PKW trafi m.in. wykaz odmów, czyli spis punktów, w których teoretycznie, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, można byłoby utworzyć nowe obwody głosowania.

– Mamy wiele przypadków, gdzie, choć nowy obwód miałby między 200 a 500 mieszkańców, nie ma jednak pomieszczeń czy odpowiedniego zaplecza, by go zorganizować, – mówi Leszek Steć, komisarz wyborczy w Skierniewicach. – Na przykład w gminie Głuchów mamy aż dziewięć odmów.

Problemem okazało się też m.in. to, że według wytycznych PKW połowa budynków, w których mieszczą się obwodowe komisje wyborcze musi być przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Decyzja komisarza wyborczego nie jest ostateczna. Teraz PKW będzie analizowała tzw. odmowy. Jeśli z decyzją komisarza się nie zgodzi, może nakazać utworzenie w danym miejscu nowego obwodu wyborczego.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Veka zaprasza studentów i uczniów

SPEŁNIAMY TWOJE MARZENIA O WŁASNYM MIESZKANIU

Strażacy z subregionu żyrardowskiego dostaną...

Gmina Skierniewice odwołała apel o obronie...

Warto było czekać, czyli nowa świetlica w...

Właściciel zakładu rości od gminy Kowiesy 740...

Studniówka bolimowskiej Mundurówki

161. rocznica Powstania Styczniowego w Bolimowie

Kłopotliwa ulica w Słomkowie poza gminnym...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA