Rosną wydatki na administrację w mieście. W 2022 roku na utrzymanie administracji publicznej miasto Skierniewice wydało 568,38 zł, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Rosną wydatki na administrację w mieście. W 2022 roku na utrzymanie administracji publicznej miasto Skierniewice wydało 568,38 zł, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Nieco ponad 210 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca kosztuje utrzymanie administracji w skierniewickim starostwie. 568,38 złotych każdy – od kołyski – mieszkaniec łoży na urzędników w Skierniewicach. Drogi w utrzymaniu jest urząd miasta i gminy w Bolimowie – to ponad 950 złotych na mieszkańca.

Wydatki na administrację publiczną – m.in. wynagrodzenia urzędników, utrzymanie budynków, zakup energii, usług telekomunikacyjnych, diety radnych – to po inwestycjach, kosztach utrzymania oświaty i wydatkach na gospodarkę komunalną, jedne z kosztowniejszych pozycji w budżetach samorządów.

Zestawienie tych wydatków, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, opublikowała „Wspólnota”. W obliczeniach autorzy wzięli pod uwagę wydatki bieżące w dziale 750 (administracja publiczna), z wyłączeniem wydatków na bieżące remonty, które zaburzałyby obraz tego, ile kosztuje codzienne funkcjonowanie urzędów.

„Zestawienie wydatków na administrację jest ciekawe, bo dla każdego szefa urzędu może być pomocne w spojrzeniu na własną jednostkę w porównaniu do innych, podobnych, a dzięki temu materiałem do refleksji i wewnętrznego audytu” – przekonują autorzy rankingu. Można sobie np. zadać pytanie, dlaczego wydajemy więcej od innych, czy jest to uzasadnione i czy prowadzi do zadowalających nas efektów.

Powiat skierniewicki (w kategorii powiatów poniżej 75 tys. mieszkańców) zajął w zestawieniu 113. miejsce (na 176 powiatów). Na administrację publiczną wydał w ubiegłym roku 212,80 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Drogi w utrzymaniu okazał się bolimowski ratusz. W kategorii miasteczek poniżej 10 tys. mieszkańców zajął odległe 315. miejsce (na 353 sklasyfikowane samorządy). Ubiegłoroczne wydatki na administrację, w przeliczeniu na mieszkańca, to 956,62 zł.

W zestawieniu gmin wiejskich liczących od 5 do 10 tys. mieszkańców znalazły się trzy gminy z powiatu skierniewickiego: Głuchów, Maków i gmina Skierniewice. Najwyżej na liście znalazł się Głuchów, który znajdziemy mniej więcej w połowie stawki. Gmina zajęła 270. miejsce na 614 samorządów w tej kategorii. Jej wydatki na administrację to 634,53 zł per capita. O prawie 200 złotych więcej na utrzymanie urzędów wydały dwie pozostałe gminy. Maków – 811,32 zł na mieszkańca, a gmina Skierniewice – 807 zł na mieszkańca.

Pozostałe skierniewickie samorządy znajdziemy w zestawieniu gmin wiejskich poniżej 5 tys. mieszkańców. Wśród nich najwyżej na liście znalazł się Godzianów, który zajął 115. miejsce (na 620 gmin) z wydatkami na administrację publiczną 698,04 zł na mieszkańca. Lipce Reymontowskie na utrzymanie urzędu wydały 740,72 zł per capita i znalazły się na 175. miejscu. Słabiej wypadły Kowiesy, gdzie administracja kosztowała 918,24 zł w przeliczeniu na mieszkańca (427. miejsce). Zestawienie skierniewickich gmin na 471. miejscu zamyka natomiast Słupia w wydatkami w dziale administracja publiczna – 960,07 zł na mieszkańca.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Jakub Danelski: Byłem niedzielnym katolikiem

Zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w...

Budowa boiska z konfliktem w tle

Rzadziej chorujemy

Unia z pucharem wojewódzkim!

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Festiwal Koszykówki oficjalnie zakończył sezon...

Dziś finał! Unia sięgnie po piąte trofeum w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA