W Skierniewicach czeka na absolwentów 1000 miejsc

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Dla absolwentów podstawówek, w szkołach średnich w Skierniewicach przygotowano prawie 1 000 miejsc. Tymczasem aż dla 1,4 tys. ósmoklasistów pierwszym wyborem są miejscowe placówki.

W połowie lipca uczniowie, którzy w ubiegłym tygodniu odebrali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, dowiedzą się, czy we wrześniu trafią do wybranej klasy w szkole średniej. Na razie mają czas od 6 do 10 lipca, by do szkoły pierwszego wyboru dostarczyć kopię świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminów ósmoklasisty. Te mają być dostępne w systemie ZIU od 3 lipca.

W skierniewickich szkołach średnich dla absolwentów podstawówek przygotowano prawie 400 miejsc w klasach liceów ogólnokształcących, pół tysiąca w technikach i ponad sto w szkołach branżowych. Uczniowie mieli czas do końca marca, by z przygotowanej oferty wybrać coś dla siebie.

Jak na razie najmniejszym zainteresowaniem cieszą się szkoły branżowe. W Zespole Szkół nr 1 na 30 miejsc w dwóch klasach (fryzjer oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie) jest 75 chętnych. Jednak jedynie dla 16 osób to placówka pierwszego wyboru. Natomiast w Zespole Szkół nr 2 na 90 miejsc w dwóch klasach (mechanik pojazdów samochodowych i klasa wielozawodowa) jest w sumie 155 chętnych. Dla 68 uczniów to szkoła pierwszej preferencji.

W czterech zespołach szkół przygotowano łącznie ponad pół tysiąca miejsc w klasach techników. W większości placówek postawiono na sprawdzone profile.

Analizując dane dostępne w systemie rekrutacji okazuje się, że w tym roku rekord popularności wśród klas techników bije Zespół Szkół nr 3. Na 132 miejsca pięciu klasach zarejestrowano aż 689 chętnych. Dla 243 z nich Ekonomik to szkoła pierwszego wyboru. Do klasy o profilu technik eksploatacji portów i terminali jest aż… 400 zgłoszeń, z czego 89 to chętni z pierwszej preferencji.

W Zespole Szkół nr 2, w klasach techników chciałoby się uczyć 377 uczniów. Szkoła jest pierwszym wyborem dla 112 osób (na 150 miejsc w pięciu klasach). Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się tam technik mechanik. Jedynie dla dwóch osób (na 30 miejsc) to klasa pierwszego wyboru.

W klasach technikum w Zespole Szkół nr 1 jedynie w oddziale o profilu technik architektury krajobrazu jest więcej chętnych z pierwszej preferencji niż przygotowanych miejsc. W sumie w systemie ZS nr 1 wybrało 392 uczniów, z czego 103 (na 120 miejsc) wskazało placówkę jako pierwszy wybór.

W Zespole Szkół nr 4 dla przyszłych techników przygotowano 90 miejsc w czterech klasach. O przyjęcie do placówki ubiega się 300 uczniów, z czego dla 87 to szkoła pierwszej preferencji.

W 13 oddziałach liceów ogólnokształcących w miejskich szkołach średnich dla tegorocznych ósmoklasistów przygotowano łącznie 330 miejsc.

Naukę w LO w ZS nr 4 rozważa 237 uczniów (na 60 miejsc w trzech klasach). Dla 106 to placówka pierwszego wyboru. Najwięcej chętnych jest do klasy wojskowej – 141 osób na 30 miejsc (63 chętnych z pierwszej preferencji).

Do Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa po wakacjach chciałoby uczęszczać 538 absolwentów podstawówek. W pięciu oddziałach przygotowano tam 130 miejsc. Dla 220 uczniów to szkoła pierwszego wyboru.

W pięciu klasach LO im. Wiesławy Szymborskiej (ZS nr 3) jest 140 miejsc pierwszaków. Tymczasem naukę w placówce rozważa prawie 700 uczniów. Dla 308 z nich to szkoła pierwszej preferencji.
 

W Zespole Szkół w Bolimowie w czterech klasach pierwszych LO przygotowano łącznie 112 miejsc. Analizując statystyki chętnych wygląda na to, że do placówki mogliby zostać przyjęci prawie wszyscy, którzy zarejestrowali się systemie – 119 osób. Tylko dla połowy z nich (59 osób) to placówka pierwszego wyboru. Najwięcej uczniów wybrało tam klasę wojskową – 77 chętnych.

W Zespole Szkół w Głuchowie uczniowie mają do wyboru trzy klasy technikum (mechanizacji rolnictwa, żywienia i usług gastronomicznych, rolnicze) – łącznie 72 miejsca i dwa odziały szkoły branżowej I stopnia (48 miejsc). Technikum w rekrutacji wskazało 46 osób, z czego tylko dla 28 to szkoła pierwszego wyboru. Do szkoły branżowej jest jak na razie jedynie 4 chętnych.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Projekt "Połącz Kropki" - twórcza integracja w...

Medale i życiówki płotkarzy UKS Vis w stolicy

Prawie półtora miliona dla szkoły. Skorzystają...

DKF "Eroica" po raz kolejny łączy filmowe siły z...

Ostatnia eliminacja cyklu Od Młodzika do...

Finał mistrzostw Polski nie dla młodzików...

Pierwsza komunia w Białyninie

Pierwsza komunia w Jeżowie

Pierwsza komunia w Godzianowie

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA