z powiatu

Jeżów

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 sierpnia 2023 | 12:19 komentarzy 1
Remont będzie bardzo kosztowny. Dworek jest w bardzo złym stanie i potrzebuje gruntownego remontu.

Remont będzie bardzo kosztowny. Dworek jest w bardzo złym stanie i potrzebuje gruntownego remontu. (fot. Beata Pierzchała)

W połowie marca gmina została właścicielem dworku przy ulicy Ścibiorka w Jeżowie. Kosztował 224 tys. złotych. Budynek jest bardzo zniszczony i wymaga generalnego remontu. Nadziei na sfinansowanie prac upatrywano w rządowym Programie Odbudowy Zabytków. Jednak wniosek Jeżowa nie przeszedł.

Zrujnowany budynek przy ulicy Ścibiorka to historyczny obiekt. To dawna siedziba Ignacego Nawrockiego, administratora folwarku Mikulin. Po powstaniu styczniowym, w 1870 roku, osiadł w nim generał wojsk rosyjskich Konstanty Rozwadowski, który otrzymał ziemie folwarku Mikulin w nagrodę za zasługi dla cara. W latach 80. ubiegłego wieku zorganizowano tu gminne przedszkole. Później powstał posterunek energetyczny, który funkcjonował do 2010 roku. Przez 13 lat poszukiwano nabywcy nieruchomości, a budynek popadał w coraz większą ruinę. Dworek nie był remontowany od 1989 roku, kiedy przejął go zakład energetyczny. Kilka tygodni po tym, gdy gmina zrealizowała zakup nieruchomości, zdecydowano o aplikowaniu o dofinansowanie remontu do rządowego Programu Odbudowy Zabytków. 3,5 mln złotych, o które zabiegano, miało pokryć koszty prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych. Niestety, gmina nie otrzymała dofinansowania. Co dalej? Czy gmina utopiła ćwierć miliona złotych?    

– Nic bardziej mylnego. Jesteśmy zdeterminowani i z pewnością uda nam się uratować dworek – zapewnia burmistrz Mariusz Guzicki. – Budynek rzeczywiście wymaga znacznych nakładów finansowych i wieloetapowych prac, potrzebujemy tej dotacji. Złożymy ponownie wniosek do dodatkowego naboru w rządowym Programie Odbudowy Zabytków, który ruszył 26 lipca.

Więcej na ten temat w papierowym "Głosie" z 3 sierpnia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Wujek dobra rada 0 10 miesięcy temuocena: 67% 

  Wystarczy dworek przekazać za symboliczną złotówkę Obajtkowi. Następnie ten wyda ukaz fundajci orlen i pzu o dofinansowanie i remont a dworek odzyska dawny blask. Nie musicie dziękować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Jeżów

Pierwszy ślub w plenerze w historii jeżowskiego...

Zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w...

Razem przeżyli 50 lat. Jubileusze w Jeżowie

Pierwsza komunia w Jeżowie

W Jeżowie praktycznie bez zmian

Burmistrz: Nasze wizje okazały się błędne

15-lecie Jazz Folk Dance

W Jeżowie wysadzili bankomat

Ratowanie zabytku - utopia czy inwestycja?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA