Uroczyste otwarcie Targów Ogrodniczo-Rolnych (16.09).

Uroczyste otwarcie Targów Ogrodniczo-Rolnych (16.09). (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Smaczny souvenir ze święta w postaci wisienki skierniewickiej powstał specjalnie z okazji 46. edycji Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. Swoją prapremierę przekąska miała podczas dorocznego Festiwalu Roślinożercy i zyskała uznanie chef’a kuchni Macieja Kuronia. Owoc spróbowało ok. 3 tys. skierniewiczan. Reklamacji nie było.

Czekamy, aż wisienka trafi na rynek, do sprzedaży, na razie serwują ją twórcy – naukowcy Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.

– Wisienka skierniewicka to suszony owoc, uszlachetniony sokiem z jabłek. Jestem przekonana, że trafi w gust poszukujących kulinarnych doznań – mówi prof. Dorota Konopacka, dyrektor ośrodka naukowego. Podczas otwarcia Targów Ogrodniczo-Rolnych (16.09) w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji prof. Konopacka poinformowała o produkcie. Dyrektor mówiła również: – Jestem dumna, że samorząd  miasta i województwa może wzmacniać region, czerpiąc z dorobku  i osiągnięć IO-PIB. W zeszłym roku, podczas święta osada pałacowa instytutu została przez pana marszałka Grzegorz Schreibera wyróżniona statuetką  Łódzkie Ogrody Polski. To zainspirowało  mnie i moich pracowników do tego, by otworzyć wnętrza zabytkowe dla skierniewiczan -- dyrektor IO zaprosiła do zwiedzenia  pałacu.
Wszak uroczystość otwarcia targów nie była najlepszą okazją, jednak warto w tym miejscu przypomnieć o projekcie IO-PIB. W osadzie pałacowej przy ul. Konstytucji 3 Maja ma powstać nowoczesne Centrum Rozwoju Nauk Ogrodniczych i Edukacji Ekologicznej, w skrócie nazywane skierniewickim Centrum Kopernik.

– Mamy ambitne plany wobec osady pałacowej. Chcemy, aby stała się miejscem wartościowym dla mieszkańców i przyciągającym gości z najważniejszych ośrodków naukowych w Europie – powiedziała w rozmowie z „Głosem” prof. Konopacka.

Idea projektu najbliższa jest instytucji, która już istnieje – Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, z tą różnicą, że skierniewicka ekspozycja dotyczyć będzie roślin i produkcji żywności oraz zasad poszanowania środowiska. Inwestycja ma być zrealizowana z regionalnych funduszy.

W CRNOEE mają być wykorzystane innowacyjne rozwiązania interaktywne. Na terenie osady pałacowej powstaną wystawy analogowe i multimedialne, ogrody i warzywniki prezentujący dorobek odmianowy IO. Osada ma się zamienić w miejsce wypoczynku i zdobywania wiedzy. Jej zasoby będą dostępne dla mieszkańców, wiedza – dla młodzieży, a infrastruktura – dla gości z kraju i zagranicy. To oni mają popularyzować wiedzę o zdrowym żywieniu i sprawić, że w do Skierniewic przyjadą młodzi ludzie, aby kształcić się w tej dziedzinie.

– Chcemy mówić m.in. o tym, że jedzenie owoców i warzyw ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Planujemy przekształcić poszczególne oficyny w interaktywne muzeum ogrodnictwa, poświęcone różnym gatunkom uprawowym – mówi Dorota Konopacka.

Budynek główny – wnętrza Pałacu Prymasowskiego mają być udostępniane zwiedzającym, część zostanie wykorzystana do celów konferencyjnych.

O doskonałej współpracy IO-PIB z samorządem regionu podczas uroczystości otwarcia Targów Ogrodniczo-Rolnych mówił w Skierniewicach marszałek Grzegorz Schreiber. Samorządowiec podziękował również, obecnym na uroczystości członkom rodziny twórcy polskiego sadownictwa, prof. Szczepana Pieniążka.

Samorządowiec ogłosił również realizację szczególnego projektu.

– Postanowiliśmy święto obdarzyć symbolem. W Ośrodku Elitarnego Materiału Szkółkarskiego (OEMS) w Prusach powstała nowa, specjalnie na nasze zlecenia, odmiana jabłoni. Jest dwukolorowa, dwuodmianowa. Szukamy nazwy dla naszego drzewka i owocu. Czekamy na propozycje ze strony mieszkańców – ogłosił w Skierniewicach marszałek.

Prezydent Krzysztof Jażdżyk, otwierając targi, podkreślał, że impreza jest nie tylko przestrzenią prezentacji tradycyjnych produktów i osiągnięć rolnictwa. „To także miejsce, gdzie prezentowane są najnowsze osiągnięcia i innowacje w dziedzinie ogrodnictwa i rolnictwa. Rolnicy i ogrodnicy mają okazję wymieniać się doświadczeniami, zapoznać się z nowymi technologiami oraz znaleźć inspirację do rozwoju swoich gospodarstw”.

W otwarciu targów udział wzięła m.in. Emilia Mroczkowska, córka prof. Szczepana Pieniążka z rodziną, parlamentarzyści — poseł Anita Sowińska, posłowie -- Antoni Macierewicz, Grzegorz Wojciechowski, senator Rafał Ambrozik, doradca Prezydenta RP, radny sejmiku Paweł Sałek, radna województwa Ewa Wendrowska, wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 15

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Rita 2 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Te Targi Ogrodnicze-Rolnicze odbywają się w Ukraini? Czy Instytut Sadownicta został tam przeniesiony? Czy Ci oficjele otwierający tradycyjną już uroczystość reprezentują inny kraj na naszej ziemi i rolnictwo innego kraju? Czy w związku z tym można tam nabyć polskie warzywa i owoce czy ukraińskie? Czy ci Państwo prezentują tam i zachwalają również do spożycia ukraińskie zboże techniczne, nie mieszczące się w żadnych normach? Czy w obliczu nałożenia embarga na polskie warzywa i owoce oraz pozwania Polski przez Złe-nskiego i Szmychala do Światowej Organizacji Handlu nie jest Państwu porostu wstyd, że reprezentujecie wrogie i konkurencyjne dla nas państwo na tradycyjnych polskich Targach Owocowo-Warzywnych? Nie czujecie Państwo w związku z tym niesmaku, jawnej niewdzięczności i bycia cynicznie wykorzystanym do promocji rolnictwa nieprzyjaznego nam kraju? Może warto nareszcie przejrzeć na oczy i nie brnąć jak głupiec i ślepiec dalej w tę rolę? Proszę reprezentować polską rację stanu, za

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuba 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Motywy Ukraińskie na święcie wprowadził wybraniec narodu Duda. Następnie pojechał do większego miasta Nowego Yorku by tam reprezentować interesy obcego państwa ze wstydliwymi dla narodu skutkami. Rozdał uzbrojenie i kasę i został goły i wesoły.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~xxx 0 10 miesięcy temuocena: 100% 

  gdzieś tam widziałem Razem Dla Sitwy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Pościg ulicami Skierniewic

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

To będzie fantastyczny weekend w Skierniewicach

Sportowa rywalizacja integruje społeczność VEKA...

Połączyli kropki, żeby przełamać stereotypy i...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA