Może i będzie drożej, ale będzie obniżka. Spółdzielnia pokazuje rachunki

– Ciepłownia informuje, że obniża taryfy, ale nie bierze pod uwagę, że spółdzielcy do końca roku korzystają z rekompensat, więc oni zapłacą więcej. Może i to pokrętne, ale rzadko kto wnika w szczegóły rachunku – tłumaczy Krzysztof Tułacz, prezes Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
W czym rzecz?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził (17.10) nowe taryfy dla ciepła w Skierniewicach. Na początku listopada spółka opublikowała stawki. Prezes EC Mateusz Jarczyński ogłosił w minionym tygodniu (7.11):  „Będzie taniej”.

– Od 1 grudnia mieszkańcy centrum Skierniewic zapłacą (rok do roku) o 4 proc. mniej za gigadżul ciepła. Skierniewiczanie na os. Rawka stawki będą mieć o 10 proc. niższe niż w minionym sezonie grzewczym. Obniżki odczują odbiorcy ciepła systemowego wspólnoty osiedla Kubusia Puchatka (11 proc.) – poinformował szef miejskiej ciepłowni. Naturalnie, prezes EC zastrzegł, że, na to, jak kształtować się będą rachunki poszczególnych gospodarstw w tym sezonie grzewczym, wpływ mieć będzie wiele innych czynników, m.in. rozliczenia przez wspólnoty, koszty utrzymania części wspólnych w budynkach wielorodzinnych oraz opłaty stałe (moc zamówiona).

Mateusz Jarczyński przyznaje, że zmiany w taryfikatorze dotyczą również opłat stałych, wnikających z gotowości ciepłowni do dostawy ciepła. – Zasada jest taka – im mniej ciepła pobierasz, tym koszty są większe, opłaty stałe wyższe – mówi.

Prezes SSM Krzysztof Tułacz ruszył na odsiecz optymistycznego czarowania rzeczywistości: – Mateusz Jarczyński przekonuje, że będą obniżki, a spółdzielcy od 1 grudnia zapłacą więcej o jakieś 5 proc. Jak to możliwe?! Prezes zapomina, że tańsze ciepło, będzie, jeśli odbiorca nie korzysta z rekompensat, a w naszych zasobach korzystają z nich wszyscy.

EC informując o obniżce,  mówiła ledwie o zmianie taryfy, a nie  rachunkach swoich odbiorców. Być może dlatego, że pan Jarczyński oświadczył – im mniej grzejesz, więcej płacisz, a decyzja obniżka nie musi oznaczać... oszczędności(!).

– W praktyce zapowiedziana obniżka to zatem jakieś 4 proc. w górę opłaty stałej i 5-6 proc. podwyżki za gigadżyul dla spółdzielców – liczy szef SSM.

Z tym zastrzeżeniem, że stawki obowiązywać będą do końca roku.

– W styczniu odczujemy odmrożenie cen ciepła. Jeśli w tej sprawie nie zapadną decyzję – ani prezes ciepłowni, ani zarządzający SSM nie wyjaśnią skierniewiczanom, jak obniżka może być 30 proc. wyższymi rachunkami – zżyma się Krzysztof Tułacz.

Tak zwany system wyrównań dotyczący gospodarstw domowych panoszących koszty ogrzewania w ramach opłat czynszowych i tak zwanych odbiorców wrażliwych obowiązuje do końca 2023 roku.

Czy w projekcie budżetu państwa na 2024 r. znajdą się pieniądze na przedłużenie działań osłonowych gospodarstw domowych przed podwyżkami cen ciepła?

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Samiec Alfa 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  No tak Tułacz... on nigdy nic nie może.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Prezydent Skierniewic świadkiem w procesie o...

Jeśli nie europejskie centrum ortopedii to co?...

W pierwszym podejściu nie udało się wskazać...

Przy markecie w Skierniewicach powstaje skup...

Zastępca prezydenta Skierniewic nie zamierza...

Skierniewice: czy to przejście dla pieszych jest...

Malarski hołd złożony naturze. Wystawa obrazów...

Monika Borzym wystąpi w Skierniewiach z okazji...

Ekologiczny pokaz mody w skierniewickim przedszkolu...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA