Do wiosny lekkoatleci w Skierniewicach dostaną zmodernizowany obiekt

(fot. Mariusz Jaworski)

Prezydent Krzysztof Jażdżyk zapowiedział – na początku roku ruszy remont obiektów lekkoatletycznych na osiedlu Widok.

Koszt inwestycji – wpisane do planu wydatków na rok przyszły  to 3 mln zł, termin realizacji – „przed rozpoczęciem wiosennej rundy zawodów sportowych” – odpowiadają na pytania o szczegóły inwestycji urzędnicy.

– Naturalnie, jestem zwolennikiem budowy nowego (pełnowymiarowego, przyp. red.) obiektu lekkoatletycznego w Skierniewicach. Mam natomiast świadomość, że w tej chwili miasto  nie ma odpowiedniej nieruchomości, na której mógłby powstać  stadion – mówi Jolanta Barska, prezes Klubu Sportowego VIS.

Ratusz oszczędnie wypowiada się na temat scenariusza budowy nowego obiektu. Prezydent miasta potwierdza natomiast: – Najlepszym rozwiązaniem byłaby  inwestycja w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu sportowego (basen, lodowisko, korty, zaplecze sportowe) przy ulicy Sobieskiego. Inwestycja została wpisana do budżetu na rok przyszły.

Bezpośrednie sąsiedztwo, o którym mówi samorządowiec, jak zajrzeć na geoportal, to ziemia należąca do instytutu Ogrodnictwa-PIB.

– To byłoby optymalne rozwiązanie. Sportowcy mogliby korzystać z infrastruktury, która zostanie stworzona przy okazji budowy basenu – szatnie, siłownie, odnowa. Obiekt dysponowałby pełną infrastrukturą, umożliwiająca w przyszłości organizację imprez sportowych. Chodzi o dojazdy, parkingi. Dodatkowym argumentem, po które sięgamy z prezydentem to choćby fakt infrastruktury, zostanie zbudowana, bo obsłużyć kompleks basenów, podłączenie do niej obiektu lekkoatletycznego nie byłoby problemem, przede wszystkim – w porównaniu do lokalizacji w innej części miasta pozwoliłoby to znacznie obniżyć koszt i czas realizacji zadania – nie ukrywa zadowolenia z rozmów Jolanta Barska.

Jolanta Barska przyznaje: –  Zarząd naszego klubu, jak inne stowarzyszenia sprzeciwiliśmy się projektowi budowy bieżni 400 m  (po skosie) przy szkole, ale projekt modernizacji jest optymalnym rozwiązaniem, które bardzo nas cieczy.

–  Uzgodniliśmy plan działania na najbliższe miesiące. Obiekt przy ulicy Tetmajera zostanie wyremontowany  – wymieniona nawierzchnia na nowy tartan, będą zrobione nowe skocznie, tory wyposażone zostaną w elektronikę, zasilaną z sieci  – mówi Barska.

Do argumentów przemawiających za pilności realizacji zadania w ostatnim czasie doszedł jeszcze jeden – prestiżowy.  Rzecz nie w tym, że miasto zakończyło inwestycję przy ul. Pomologicznej (nowoczesny stadion piłkarski, który w przyszłości ma również służyć za arenę widowiskową), ale wydarzenie, które gospodarzy tegorocznej Licealiady w Skierniewicach przygarbiło – młodzież startująca w zawodach z Łowicza i Kutna, co najmniej z drwiną wypowiadała się na temat nawierzchni, która nosi ślady „ruchów tektonicznych”, a głębokość tartanu kazała zawodnikom odkręcić kolce w butach. Żeby tego było mało – mistrz Europy ze Skierniewic, choć po powrocie do Skierniewic przyjął gratulacje prezydenta miasta i z radością odebrał nowoczesne buty, to wykorzystać ich na bieżni w Skierniewicach nie może.

Dosyć złośliwości, czy jak kto woli – argumentów na rzecz kolejnej inwestycji w mieście, tym razem w lekkoatletów.

Urzędnicy mówią – projekt zostanie skonsultowany przez środowisko. Nie podejmiemy decyzji odnośnie do remontu (dziś) i budowy (w przyszłości) obiektu lekkoatletycznego bez opinii i uwag ze strony środowiska – przyszłych użytkowników obiektu.

– Znam obiekty lekkoatletyczne w Polsce, wiem, co się w Polsce i na świecie buduje i nie widzę powodu, by miasto,  nie dysponowało bezpiecznym dla zawodników, profesjonalnym torem – mówi Barska. – Mam w ratuszu partnera, mamy jako środowisko deklarację, że modernizację samorząd skończy na wiosnę.

Dziś sąsiedni Maków stał się wyrzutem sumienia dla miasta – tam na treningi jeżdżą nasi członkowie kadry narodowej. Na obiekcie w Skierniewicach dziś nie mogą trenować.

Środowisko przypomina – budowa obiektu nie oznacza wyłącznie wydatków. Dziś właściciele nowoczesnych stadionów lekkoatletycznych zarabiają. Wszystko to kwestia przyjętego modelu biznesowego. Miasto nie może zapominać o kapitale, który dostało w prezencie – położenie między Łodzią a Warszawą. Wynajęcie stadionu na treningi to minimum kilka tysięcy złotych, w przypadku organizacji zawodów sportowych budżet udaje się zwielokrotnić. Warunek – miasto musi mieć obiekt pełnowymiarowy z certyfikatem Polskiego Związku Lekkoatletycznego – słyszymy.

Prezydent Jażdżyk odpowiada – przestajemy dyskutować, działamy.

A CO Z BASENEM?  Budowa kompleksu basenów przy ul. Sobieskiego wpisana do planu finansowego miasta na 2024 rok

Koszt budowy kompleksu przy ulicy Sobieskiego  to w sumie ok. 90 mln zł. Inwestycja podzielona zostanie na etapy. Zgodnie z przyjętym harmonogramem – czas realizacji zadania to 3 lata.

30 mln zł przed wyborami trafiło do miasta na realizację tego zadania z rządowych funduszy. 30 mln zł z BGK pozwolą rozpocząć inwestycję – zapewnia rartusz.

Koncepcja budowy przy ul. Sobieskiego centrum sportu zakładała budowę 25-metrowej pływalni, 10 torów, 8 sportowych i 2 treningowe oraz duża strefa rekreacyjna. Kompleks uzupełni lodowisko dzielone sezonowo z kortami tenisowymi. Budowa miała trwać 3 lata. Prezydent miasta ogłosił – chcemy w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu postawić stadion lekkoatletyczny.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

4Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Antek 4 2 miesiące temu

  To świetna inwestycja dla naszego miasta. Cieszę się, że włodarze podjęli decyzję o modernizacji obiektów lekkoatletycznych na osiedlu Widok. To krok w dobrym kierunku i dowód na to, że obecny prezydent aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w Skierniewicach. Mam nadzieję, że ta modernizacja przyczyni się do poprawy warunków treningowych dla lokalnych lekkoatletów i zwiększy prestiż naszego miasta w świecie sportu. Oczekuję, że ten remont zostanie zakończony przed wiosenną rundą zawodów sportowych, co pozytywnie wpłynie na naszych sportowców. Działamy razem!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Robert 3 4 miesiące temuocena: 100% 

  A czy w ramach takiej inwestycji pomyślał ktoś o miejscach parkingowych? Teraz to każda impreza na tym obiekcie powoduje to, że mieszkańcy okolicznych bloków nie mają możliwości zaparkować pod swoim mieszkaniem. Wszystkie okoliczne parkingi i drogi dojazdowe stają się publicznym parkingiem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~WP 2 4 miesiące temuocena: 100% 

  Ja proponuje aby taki kompleks sportowo - rekreacyjny wybudować na obecnym poligonie a nie jakieś magazyny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pawlo 1 4 miesiące temuocena: 100% 

  Ma Pan rację

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Po pierwsze – myśl, co jesz. Po drugie – nie...

NOWE SHOW jak z bajki

Wielkie Otwarcie KODANO Optyk w Skierniewicach!

Dwie nowe ciężarówki stanęły w płomieniach

Dzieci z Przedszkola numer 1 w Skierniewicach są...

Minister infrastruktury podpisał decyzję. Pod...

Skierniewiczanin zjadł zęby, miasto nie da mu...

Wszędzie tam, gdzie mogą „uratować...

Najcieplej przy kominie. Pięć kotów znalazło...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA