Kilkadziesiąt drzew wycięto z terenu Instytutu Ogrodnictwa przy ul. Pomologicznej

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

„Zapewniam, że po zakończeniu inwestycji zrobię wszystko, by przywrócić otoczeniu zielony charakter” – mówi prof. Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa-PIB w Skierniewicach. Zbulwersowani wycinką  pracownicy IO odpowiadają – skoro z szacunkiem pochylamy się nad wszelką formą życia, należy uznać, że wyrżnięcie kilkudziesięciu drzew powinno spotkać się z podobną reakcją, jaką wzbudziłoby bezmyślna rzeź zwierząt.

Drzewa zostały wycięte na placu, gdzie w ciągu roku powstać ma pawilon z nowoczesnymi laboratoriami. W listopadzie firma Ekoenergia weszła na plac budowy. Koncepcja budynku robi wrażenie.

–  Myślę, że ten budynek i efekt nie rozczaruje i nie będzie zasadniczo różnił się od prezentacji towarzyszącej podpisaniu umowy na wykonawstwo – mówi prof. Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.

–  Projektanci wykorzystali nowoczesne materiały – rdzewiejący metal, szkło drewna. Na pewno budynek zmieni oblicze ulicy – mówi Andrzej Szewczyk, prezes grupy Ekoenergia.

Tyle że prace budowlane wiążą się z likwidacją na działce przestrzeni zieleni, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem mieszkańców, ale i pracowników naukowych IO-PIB. List przeciwko decyzji o wycince trafił m.in. do Ministerstwa Rolnictwa. W treści autorzy bardzo krytycznie wypowiedzieli się o projekcie inwestycyjnym. Podnieśli – IO-PIB dysponuje nieruchomościami, gdzie spokojnie ten pawilon mógłby stanąć.

Urząd miasta wydał zgodę na rozbiórkę budynków technicznych oraz kotłowni, a także wycinkę.

– Nowe laboratoria będą bazowały na kadrze, którą już mamy. Posiadają bowiem pełne certyfikacje, potwierdzane corocznymi audytami. Na razie nie planujemy poszerzyć zespołów.  Zatrudnienie prawdopodobnie będzie wzrastało w związku z rosnącą liczbą zleceń – mówi prof. Konopacka.

– Jeśli chodzi o architekturę, będzie to budynek bardzo nowoczesny, na pewno ten obiekt będzie się wyróżniał w Skierniewicach. To niewątpliwie będzie architektura XXI w. – przyznaje wykonawca zadania, prezes grupy Ekoenergia, Andrzej Szewczyk.

Budynek powstanie w ciągu roku. To naprawdę wymagający okres. Dyrektor IO_PIB tłumaczy: – Krótki termin wykonania wiąże się z tym, że starając się o finansowanie zadanie, wiedzieliśmy, że w konkursie premiowany będzie właśnie czas realizacji zadania. O  pieniądze starało się dwanaście ośrodków naukowych z całego kraju. To był jeden ze sposobów, by być lepszym od konkurencji – słyszymy.

– Byliśmy  pomysłodawcą, by pieniądze z KPO, którymi dysponuje minister rolnictwa, zostały wydatkowane na rozwój bazy analitycznej – przyznaje szefowa IO-PIB.

Wykonawca inwestycji przy ul. Pomologicznej, firma Ekoenergia właśnie kończy budowę dużych laboratoriów przy ulicy Rybickiego. Jak zapowiada IO-PIB do końca miesiąca inwestycja zostanie oddana do użytku. Czas jej realizacji – to rok (od wbicia łopaty).

Instytut uporządkował tej jesieni także nieruchomości przy ul. Mazowieckiej.

Na inwestycje czekają  nieruchomości przy ul. Kościuszki.

– Tu nie może być mowy o konsolidacji majątku, tam znajdują się tzw. pola śmierci – mówi prof. Konopacka.

Pole śmierci przy ul. Kościuszki to teren w sposób trwały został zakażony różnymi  fitoplazmami i piroidami, które są niebezpieczne dla upraw. Firmy, które chcą przetestować środki ochrony roślin, skuteczność preparatów sprawdzają właśnie na skierniewickich polach śmierci.

Instytut pozyskał natomiast z  ministerstwa edukacji fundusze na dokończenie remontu budynku agroinżynierii. Przy ul. Mazowieckiej powstanie hala wystawowa – miejsce, w którym projektowane przez naukowców maszyny będą eksponowane.

  Załączniki

 • Plik do pobrania  

  typ: , data dodania: 16.04.2024, Rozmiar:

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 14

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

7Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Obserwator 7 4 miesiące temuocena: 81% 

  W instytucie pracuje armia ludzi a jak wchodzisz do sklepu, znajdziesz owoce i warzywa odmian obcych, nie instytutowych. Szkoda drzew jak i pieniędzy na to coś, co kiedyś spowodowało rozwój ogrodnictwa w Polsce a dzisiaj rozwój portfela tam pracujących"naukowców". I to wszystko za publiczne pieniądze marnotrawione w imię rozwoju nauki. I jeszcze wycinka drzew w srodku miasta bo ktoś ma kaprys. A może ten budynek można było ulokować w Dąbrowicach? Czy na przeszkodzie tej lokalizacji stanęła odległośc do sklepów? W centrum każdego miasta jest centrum miasta a nie laboratoria!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec 6 4 miesiące temuocena: 100% 

  Niestety, ale w mieście (tereny zielone/rynek/ulice), nie widać śladów obecności w mieście Instytutu. Miasto jak każde inne. Skoro miasto jest takie dumne z obecności Instytutu, to może powinniśmy zobaczyć efekty prac Instytutu - w postaci żyjących drzew/krzewów/kwiatów w przestrzeni miejskiej... jakby Radnym się chciało jakiś ciekawy temat ruszyć, to mogą się tym zainteresować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~mirek 5 4 miesiące temuocena: 64% 

  Dostali pozwolenie na wycinke z miasta to wycieli szkoda szczegulnie świerków miały z 60 lat reszta drzew byłą stara i chora. Zapewniam, że po zakończeniu inwestycji zrobię wszystko, by przywrócić otoczeniu zielony charakter” - To po było wycinać drzewa ?? Czy one odrosną w parę miesięcy ??? na to potrzeba z lat. Ta ostra wycinka i przycinka drzew w naszym mieście trwa ku oburzeniu mieszkańców.....tylko nikt nas nie słucha Instytut ma kupe swojej ziemi na rybickiego i tam powinien ten budynek stawiać a nie na Pomologicznej kosztem zieleni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Baki 4 4 miesiące temuocena: 47% 

  Bardzo dobra decyzja o ścince. To były stare drzewa. Czas na nowe, młode tak jak się robi w gospodarce leśnej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kobieta 3 4 miesiące temuocena: 64% 

  Rynek w centrum Skierniewic to jest katastrofa budowlana.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wkurwiony jak zawsze 2 4 miesiące temuocena: 9% 

  Te, psito jedna, jaki to ma związek z tematem??

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~mieszkaniec 1 4 miesiące temuocena: 69% 

  Totalna porażka! Skierniewice stolicą ogrodnictwa?! Przecież to miasto słynie z tego, że wycina kilkudziesięcioletnie drzewa, a sadzi w zamian- sztuka za sztukę - krzewinki! Bukszpan albo jakieś żółknące t********e! Co zrobiono z rynku? A teraz jeszcze jedna buda ze szkła i metalu, gdzie będzie "przechowalnia" dla kółka "biernych, miernych ale wiernych"?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA