– Celem tego porozumienia jest stworzenie sieci ćwiczeń, gdzie przyszli nauczyciele będą doświadczali praktycznej weryfikacji koncepcji nabywanych podczas studiów. Zakładamy również, że będzie to płaszczyzna kooperacji wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces edukowania nowego pokolenia nauczycieli, pedagogów. Myślę, że pokłosiem realizacji pilotażu będzie odbudowywanie etosu nauczyciela. Widzimy, że coraz mniej młodych ludzi zainteresowanych jest wykonywaniem tego zawodu. Rektor skierniewickiej uczelni podkreśla: – Sieć ćwiczeń ma przeciwdziałać zjawisku upadku etosu zawodu nauczyciela. W ramach współpracy instytucji – szkoły wyższej, poradni psychologiczno-pedagogicznych i podmiotów oświatowych będziemy dzielić się wiedzą i wzajemnie wpływać na jakość kształcenia przyszłych nauczycieli – mówiła podczas uroczystości podpisania porozumienia prof. Elżbieta Stokowska-Zagdan.

– Celem tego porozumienia jest stworzenie sieci ćwiczeń, gdzie przyszli nauczyciele będą doświadczali praktycznej weryfikacji koncepcji nabywanych podczas studiów. Zakładamy również, że będzie to płaszczyzna kooperacji wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces edukowania nowego pokolenia nauczycieli, pedagogów. Myślę, że pokłosiem realizacji pilotażu będzie odbudowywanie etosu nauczyciela. Widzimy, że coraz mniej młodych ludzi zainteresowanych jest wykonywaniem tego zawodu. Rektor skierniewickiej uczelni podkreśla: – Sieć ćwiczeń ma przeciwdziałać zjawisku upadku etosu zawodu nauczyciela. W ramach współpracy instytucji – szkoły wyższej, poradni psychologiczno-pedagogicznych i podmiotów oświatowych będziemy dzielić się wiedzą i wzajemnie wpływać na jakość kształcenia przyszłych nauczycieli – mówiła podczas uroczystości podpisania porozumienia prof. Elżbieta Stokowska-Zagdan. (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

11 grudnia rektor dr Elżbieta Stokowska-Zagdan, prof. ANSB podpisała porozumienie o współpracy w ramach projektu sieci szkół ćwiczeń. Sygnatariuszami porozumienia jest prezydent miasta, starosta powiatu, wójt Skierniewic oraz dyrektorzy placówek oświatowych z terenu miasta i powiatu.

Do projektu przystąpiły wybrane skierniewickie przedszkola (nr 1 i 3 z oddziałami integracyjnymi w Skierniewicach oraz przedszkole nr 8 „Zielony Zakątek”), szkoły podstawowe (nr 9 w Skierniewicach, SP w Dębowej Górze), ponadpodstawowe (Zespół Szkół w Bolimowie) oraz Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Instytucje gotowe są regularnie przyjmować na praktyki nauczycielskie studentów ANSB i realizować je według wspólnie przygotowanych standardów. Studenci będą nie tylko obserwować i prowadzić lekcje, ale także uczestniczyć w posiedzeniach rad pedagogicznych, spotkaniach z rodzicami, wycieczkach szkolnych i innych wydarzeniach organizowanych w placówce. Przedszkola i szkoły należące do sieci umożliwią ponadto studentom, doktorantom i pracownikom prowadzenie badań edukacyjnych oraz będą współuczestniczyć w doskonaleniu programów studiów przygotowujących do zawodu nauczyciela. Z kolei skierniewicka uczelnia wesprze współpracujące placówki w organizacji dodatkowych zajęć poszerzających zainteresowania uczniów, zaprosi kadrę nauczycielską do udziału w wykładach gościnnych, konferencjach, seminariach i innych wydarzeniach naukowych organizowanych przez ANSB oraz zaoferuje zajęcia doskonalące kompetencje naukowe i dydaktyczne nauczycieli.

– Lepsze kształcenie nauczycieli i odbudowanie zainteresowania tym zawodem to podstawowe cele utworzonej w Skierniewicach akademickiej sieci szkół ćwiczeń – podkreśla prof. Elżbieta Stokowska-Zagdan. – Szkoła ćwiczeń to przede wszystkim wymiana: myśli, doświadczeń, wiedzy, wsparcie metodyczne i merytoryczne pomiędzy sygnatariuszami porozumienia – podkreśla rektor uczelni.

Prace sieci będzie koordynowała prof. Grażyna Cęcelek, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych ASNB. Wykładowca zauważa, że na rynku brakuje nauczycieli i dodaje, że podpisane porozumienie może pomóc to zmienić.

Podpisane porozumienie przynieść ma korzyści zarówno nauczycielom akademickim, jak i pracownikom szkół i samym studentom.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

oświata

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Doskonałe wyniki egzaminu ósmoklasistów z gminy...

Matura 2024: maturzyści poznali we wtorek wyniki...

Jak wypadł egzamin ósmoklasisty w skierniewickich...

Ponad 8 tysięcy skierniewickich uczniów w piątek...

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Dzięki jego zwycięstwu w konkursie, w szkole...

Skierniewiccy ósmoklasiści symbolicznie żegnają...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA