Miasto pokazuje projekt budowy basenów przy ul. Sobieskiego

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Koniec z dyskusją: "budujemy, czy nie" – oświadcza ratusz. –  W pierwszych dniach lutego chcemy ogłosić procedurę przetargową. Liczymy na to, że  do przetargu stanie kilku oferentów i uda się wyłonić rzetelnego wykonawcę. W ciągu dwóch-trzech lat inwestycja  będzie przekazana mieszkańcom do użytku – mówi prezydent Krzysztof Jażdżyk. W budżecie miasta na 2024 roku zabezpieczono 125 mln zł na realizację inwestycji. 30 mln zł to rządowa dotacja.

Dokumentacja powstała ponad dwa lata temu, od konsultacji społecznych ze środowiskami organizacji sportowych w mieście, osób z niepełnosprawnościami minęły ponad trzy lata. Problemy z wykonawcą projektu znacznie wydłużyły okres planowania, skróciły czas na realizację.

Budowa centrum sportowo-rekreacyjnego przy ul. Sobieskiego to  jedna z największych, o ile nie największa, inwestycja w historii miasta.

Decyzje podjęte przez prezydenta zamykają okres dyskusji – będzie, czy też miasto ostatecznie wycofuje się z deklaracji budowy ośrodka sportów i basenu spełniającego wymogi stawiane podobnym obiektom – oświadczył podczas spotkania (11.01) z przedstawicielami i organizacji sportowych funkcjonujących w mieście prezydent Jażdżyk. – Jesteśmy przygotowani do dyskusji, także o terminach realizacji

– dodaje samorządowiec.

Zadanie będzie realizowane dzięki dofinansowaniu z rządowego programu inwestycji strategicznych. Promesa Banku Gospodarstwa Krajowego ważna jest do końca maja tego roku. Do tego czasu, by nie utracić wsparcia, miasto musi wskazać wykonawcę zadania, podpisać umowę. Termin determinuje zatem intensywność działań samorządu.

A wybory? 

Niezależnie od terminu, który wyznaczy premier, na rozpoczęcie prac mamy niewiele czasu – odpowiada prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Ratusz od 27 grudnia dysponuje dokumentacją zadania. Z biurem projektowym podpisana została ugoda. Urząd rozpoczął przygotowania do  przetargu.

Ze względu na skalę i wartość inwestycji ogłaszamy przetarg europejski – poinformował prezydent miasta.

Przetarg europejski, inaczej unijny, to potoczna nazwa postępowań, w których istnieje obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

Urzędnicy przedstawiając projekt, podkreślają: – Nie wszystkie wizualizacje odzwierciedlają jednak projektowany wygląd

Urzędnicy przedstawiając projekt, podkreślają: – Nie wszystkie wizualizacje odzwierciedlają jednak projektowany wygląd basenu i jego pomieszczeń. Na przykład elewacja frontowa (wejściowa) pokazana na wizualizacjach jest uboga, bo nie pokazuje zastosowanych płyt kasetonowych wypukłych, które w projekcie są zaprojektowane i będą wykonane, a które to płyty ubarwiają tę elewację – mówi Andrzej Pasik. – Podobnie jest z wizualizacjami holu, hali basenowej i innymi — będą obłożone kolorowymi płytkami, których na wizualizacjach nie ma – dodaje.

Jeśli, jak planuje ratusz, przetarg zostanie ogłoszony 8 lub 11 lutego, z końcem marca będziemy mieć informację, ile podmiotów ubiegać się będzie o realizację zadania w Skierniewicach. Jeżeli przetarg uda się rozstrzygnąć, przed wakacjami wykonawca wejdzie na plac budowy.

Jeśli chodzi  o wyposażenie centrum, miasto ogłaszać będzie oddzielny przetarg.

W pierwszej kolejności wykonana zostanie droga, która skomunikuje działkę, na której powstać ma centrum sportu i rekreacji, a także nieruchomość, na której powstać mają budynki z mieszkaniami na wynajem o umiarkowanym czynszu (inwestycja Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej).

Jak poinformował ratusz, prezydent miasta podjął również decyzję, że w przyszłości obiektami przy ul. Sobieskiego administrować będzie spółka Nawa, majątek nie stanie się podstawą do stworzenia kolejnego podmiotu komunalnego (spółki celowej).

Uwagi, które wniesiono w trakcie konsultacji projektu, zostały uwzględnione i mają odzwierciedlenie w dokumentacji. Społecznych partnerów doprosimy do zespołu, który uczestniczyć będzie w radach budowy – zastrzega zastępca prezydenta Eugeniusz Góraj.

Marcin Sarna, prezes UKS Nawa mówi: – To coś fantastycznego, że zaplanowano basen ośmiotorowy, z możliwością uruchomienia dwóch dodatkowych torów pływackich. 

Dariusz Boguszewski, naczelnik Biura Planowania Przestrzennego i Planowania Inwestycji UM podkreśla: – Ta inwestycja nie jest budową wyłącznie basenu. Mówimy o realizacji dużego przedsięwzięcia sportowo-rekreacyjnego. Przy ul. Sobieskiego powstanie lodowisko, w hali centrum znajdować się będzie kort do squasha,  duże zaplecze dla nauki i rekreacji. W obiekcie znajdzie się niecka basenowa z masażami. Zaprojektowano rwącą rzekę, plac zabaw wodny dla dzieci. Zaplanowano nieckę do pluskania się niemal z niemowlakami. Zorganizowana zostanie tzw. strefa saun oraz strefa dedykowana do szeroko rozumianej rehabilitacji. M.in. tu uwzględniono pomieszczenia z komorą normobaryczną (nierozumianej jako obiekt a urządzenie). Obiekt zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pierwotnie zakładano, że w części rehabilitacyjnej staną wanny do kąpieli borowinowych, ale z uwagi na  problemy związane z utylizacją zużytej masy, ostatecznie w obiekcie znajdzie się pomieszczenie do okładów borowinowych.

Obiekt na potrzeby sportów zimowych wykorzystywany będzie sezonowo. W okresie od wiosny do jesieni zorganizowane zostaną w tym miejscu korty tenisowe. Zgodnie z projektem przy ośrodku funkcjonować będą trzy korty o sztucznej nawierzchni.

Jednorazowo z centrum będzie mogło korzystać ok. 200 osób.

Centrum powstanie w rejonie ul. Sobieskiego – za osiedlem mieszkaniowym. Projekt przewiduje budowę nowej drogi w tej części miasta. Wzdłuż ulicy powstaną miejsca parkingowe. Na terenie, przy budynkach również zorganizowane zostaną miejsca postojowe, zatoka dla autobusów i autokarów. Łącznie, jak szacują urzędnicy – ok. 160 miejsc dla samochodów osobowych. Ok. 15 mln zł – to koszt budowy drogi wraz z całą infrastrukturą – parkingi, oświetlenie, kanalizacja deszczowa.

Centrum nie będzie skomunikowane z ulicą Unii Europejskiej.

Zaprojektowany budynek centrum sportowo-rekreacyjnego będzie trzykondygnacyjny. Na parterze  mieścić się będzie część technologiczna oraz sale zabaw dla dzieci, część restauracyjna, szatnia dla osób korzystających z obiektu, wypożyczalnia sprzętu (np. łyżew), pokój dla matki z dzieckiem, pomieszczenie dedykowane dla zawodników.

Na pierwszym poziomie znajdować się będą główne szatnie, klatka do squasha, część administracyjna, baseny i część rekreacyjna, związana z uprawianiem sportów wodnych.

Na drugim piętrze zaprojektowano organizację przestrzeni administracyjnej, dedykowanej klubom sportowym. Tu znajdować się będą również wejścia na trybuny (300 miejsc siedzących).

W przyszłości przewiduje się wykorzystać w obiekcie wody termalne. Na dachach zaprojektowane zostały konstrukcje pod fotowoltaikę, natomiast same panele będą doprojektowywane na etapie inwestycji.

Będziemy szukać zewnętrznych źródeł finansowania ekologicznych rozwiązań – mówi zastępca prezydenta Eugeniusz Góraj. Dariusz Boguszewski tłumaczy, dlaczego w projekcie nie uwzględniono takich rozwiązań jak  pompy ciepła: – Wstępne szacowane koszty związane tylko z zakupem urządzeń to jest ok. 20 mln zł – mówi naczelnik.

Na terenie na zewnątrz centrum powstaną place zabaw dla dzieci. Duża zjeżdżalnia będzie miała 120 metrów. Zaprojektowano tężnię.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 16

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 3
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

24Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Filipowicz 24 3 miesiące temuocena: 100% 

  Super wieści! W końcu się doczekałem. Dużo się mówiło, ale teraz to już fakt - ruszamy z tym kompleksem! Szacunek dla prezydenta Jażdżyka i ekipy za to, że wzięli sprawy w swoje ręce. Widać, że coś się dzieje i to na dobre! Cała ta przestrzeń dla nas – do sportu, zabawy, no i że każdy znajdzie coś dla siebie. Oby tylko wszystko poszło gładko i szybko, bo nie mogę się doczekać, aż tam wpadnę. A odnośnie poniższych komentarzy, to taka już "natura Polaka", że narzeka na wszystko. Jak coś robią - źle. Jak nie robią - też źle :D

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~flak po pasztetowej 23 4 miesiące temuocena: 67% 

  Ciekawe, kiedy naprawią drogi w mieście?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Albert 22 4 miesiące temuocena: 50% 

  Centrum sportowo-rekreacyjne będzie świetnym dodatkiem do naszego miasta. Rządowa dotacja na pewno pomoże w zrealizowaniu tego projektu. Cieszę się, że prezydent Jażdżyk popiera tę inwestycję. To obiecuje wiele korzyści dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że centrum zostanie zbudowane zgodnie z planem i dostęp do nowoczesnych obiektów sportowych będzie łatwy dla mieszkańców. Oczekuję z niecierpliwością na rozwój tej inwestycji i korzyści, jakie przyniesie dla naszego miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~wyborca 21 5 miesięcy temuocena: 8% 

  Trębski chociaż umiał coś sensownego powiedzieć. Jażdżyk nic sensownego nie wymyślił. Chwali się ,że coś zrobił w większości za rządowe pieniądze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Skce 20 2 miesiące temuocena: 100% 

  tak właśnie tak sensownie mówił ,że wybory poszły bardzo dobrze i dobrze dla nas wszystkich.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle 19 5 miesięcy temuocena: 93% 

  Litości, tylko nie Trębski! Temu panu już podziękowaliśmy!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec 18 5 miesięcy temuocena: 67% 

  A kto jak nie Jażdżyk obiecywał ,że Skierniewice za jego rządów już nie będą sypialnia. Ludzie znajdą pracę w skierniewicach, chyba tylko swoi bo pozatrudniał radnych w spółkach miejskich i tyle. Jest jeszcze gorzej niż zaTrębskiego Widać jak wiele lokali jest do wynajęcia , nie ma działalności . Ciekawe co teraz będzie obiecywał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle 17 5 miesięcy temuocena: 86% 

  Nie da się już gorzej niż za Trębskiego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Hę? 16 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Z miasta uciekło podobno 1700 mieszkańców (minimum), co na to ratusz? Jakieś wnioski?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator 15 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Wicie, rozumicie. A później -"Pomożecie,.... no" Oto Skierniewice blisko trzydzieści lat po zmianach ustrojowych w Polsce. O resztę pytajcie lokalnego Proboszcza, pezesa spółki zarządzającej cmentarzem lub kogo chcecie w lokalnego establiszmentu. oto odpowiedź na pytanie - dlaczego uciekło 1700 mieszkańców, w tym ja.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~wyborca 14 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Tak wyrażnie po przegranych wyborach PIS wyraznie Góraj się znów uwidocznił. Największy komunista w Skierniewicach i w Rawie Maz nigdy nie rozliczony. A co robi za plecami Jażdzyka to wstyd dla mieszkańców mieć takiego wiceprezydenta

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator 13 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Ktoś, nie pamiętam kto, kiedyś powiedział -"znając ułomności i niedostatki swe, chcę mieć takich radców, aby swą mądrością moje braki przykryli". Było to w XIX wieku niestety. Dzisiaj trudno szukać zwolenników takiego sposobu myślenia. Dzisiaj, im większy nieudacznik, tym bardziej w sobole sie stroi. Oto witamy w Skierniewicach XXI wieku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator 12 5 miesięcy temuocena: 100% 

  SKierniewicka rzeczywistość. Podobnie jak pięć lat temu rozpoczął się festiwal budowania klinik Paleya, ściągania inwestorów, budowy widuktów, usprawniania komunikacji, rozwoju miasta dla szczęsliwości mieszkańców itp. Potem wybory, których wynik łatwo przewidzieć (realnych kontrkandydatów wcześniej sie ośmieszy lub zawiesi) i mamy pięć lat spokojnej laby. Teraz może być nieco trudniej. Pana Klimczaka (obecnie Ministra Infrastruktury) zlekceważono wcześniej a oprowadzany po wszystkich imprezach PiS stracił władzę. Ale jest złotousty i zaprawiony w boju V-ce Góraj, który już przedeptuje w okolicach Min. Infrastruktury z przeprosinami dla Min. Klimczaka więc może się uda jeszcze raz. Jest jeszcze obietnica obniżenia podatków lokalnych - chwytliwa choć ryzykowna bo ma wpływ na przychody własne. Ale Przecież i wypłaty szkoda a i gabinecik taki ładny. Wszystko mozna obiecać. W końcu "ciemny lud to kupi" - jak mawiał klasyk. Pozostaje mieć nadzieję, że "ciemny lud" już nie taki ciemny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec 11 5 miesięcy temuocena: 75% 

  *we wschodniej części miasta - chociaż Prezydent ma ambicje rozwoju terenów po poligonie, więc można walczyć też o całą obwodnicę w zachodniej części miasta. Lepiej rozwijać układ drogowy, i odkorkowywać miasto, co ma wpływ na większą liczbę mieszkańców, niż basen, z którego pewnie i tak większość mieszkańców nie będzie korzystać tak często jak ze środków transportu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec 10 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Był okres stawiania na PiS (zostało nam na pamiątkę Rondo Kornela Morawieckiego), a teraz jest okazja, żeby dostosować się do nowej sytuacji politycznej w kraju, i szczególnie wesprzeć Klimczaka oraz PSL. Warto zagrać o węzeł autostradowy w Bolimowie (wygodniejsze połączenie z Warszawą i odkorkowanie Łowickiej) oraz o nową przeprawę przez tory dla spójności całego systemu drogowego w zachodniej części miasta. Cztery nowe ronda w ramach ulic Skłodowska/Czerwona nie mają jeszcze nazw, więc są miejsca, gdzie można uhonorować właściwe osoby. Mamy Rondo Solidarności, tym bardziej nie ma przeszkód, żeby mieć Rondo PSL.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

  czy miasto nadal chce wykarczować 140 ha lasu. To jakiś horror.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator 8 5 miesięcy temuocena: 100% 

  A gdzie tam. Teraz? Przed wyborami? Kiedy Ministerstwo Klimatu zakazało wycinki w kilkudziesięciu miejscach Polski. Się poczeka, się popatrzy. Po wyborach!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec 7 5 miesięcy temuocena: 83% 

  Szkoda, że nowy stadion do kompletu nie powstał na Sobieskiego zamiast przebudowy na Pomologicznej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator 6 5 miesięcy temuocena: 100% 

  I jak tu nie zgodzić się z "Mieszkańcem". A wszystko zaczyna się od tego, że ostatnie lata w mieście to działania akcyjne, bez jakiegokolwiek planu wieloletniego w zakresie rozwoju czy inwestycji. I tak powstaje stadion w centrum miasta a bloki mieszkalne w polu. Basen w polu a kościół na działce olbrzymiej działce po Straży. Szumna rozbudowa sali widowiskowej w CKiS zakończyła się średnim sukcesem, bo nie jest w stanie obsłużyć imprez cieszących sie powodzeniem wśród mieszkańców, czyli powstała dla zaspokojenia czyjegoś "ego" w bliskim sąsiedztwie podobnej sali w kinie. I można tak w nieskończoność Dla mnie, nie mieszkającego już w Skierniewicach to obojętne, ale dla mieszkańców miasta?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~pfe 5 5 miesięcy temuocena: 90% 

  Po co nam basen jak można pływać w Berlinie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pan Tadeusz 4 5 miesięcy temuocena: 67% 

  Albo lepiej szparagi zbierać pod Berlinem! Ryży folksdojcz już o to zadba.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pytanie 3 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Co to za biuro projektowe używa "trial version"?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Rene 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Oszczędne;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Wybory, wybory, wybory i obietnice... Może tak - mówmy o tym co zrobiono, a nie o obietnicach i marzeniach. Miało być uzdrowisko, a będzie torowisko. Proszę lepiej nie blokować budowy galerii handlowej w miejscu po Tesco. To będzie większy efekt i za całkowicie zewnętrzne pieniądze, a i zdjęcie tam sobie urzędujący przy otwarciu będą mogli strzelić i ksiądz z chęcią pokropi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Po intensywnym weekendzie harcerze udają się na...

Premiera spektaklu grupy teatralnej Com.pl.ex

Dyskusyjny Klub Filmowy: film dokumentalny "Cztery...

Pierwsza giełda płytowa w Skierniewicach –...

Ekologiczny piknik w „Iskierce”

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Skierniewiccy harcerze zapraszają na świętowanie...

Dzięki jego zwycięstwu w konkursie, w szkole...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA