Kontrola szczelności instalacji gazowych w budynkach SSM

„Pięć dni bez możliwości ugotowania wody, nie mówiąc o przygotowaniu obiadu dla kilku osób.
Sąsiedzi mają troje malutkich dzieci. Jak oni to ogarną” – denerwuje się czytelnik. Przesyła ogłoszenie, które w ostatnich dniach SSM umieściła na klatkach schodowych budynku przy ulicy Trzcińskiej. Prezes Krzysztof Tułacz odpowiada – chodzi o bezpieczeństwo tych ludzi.

Zgodnie z obowiązującymi w całej Unii Europejskiej przepisami, próby szczelności instalacji gazowej w domach wielorodzinnych, kamienicach, spółdzielniach mieszkaniowych oraz firmach są wymagane minimum raz w roku. Zarządcy obiektu są zobowiązani wykonać okresowy przegląd instalacji gazowych – tłumaczą administrujący SSM. Wiele emocji budzą wśród mieszkańców kolejne wyłączenia instalacji w blokach spółdzielni.

– To nie jest nasz wymysł, a wymóg, jakie nakłada na nas prawo – mówi prezes SSM, Krzysztof Tułacz. Zastrzega: – Nie ma dobrych terminów podobnych działań, zwłaszcza że raz do roku kontrolę ciśnienia w instalacji gazowej musimy przeprowadzić w każdym naszym budynku.

Zarządzający wspólnotą zastrzega, że wskazane w ogłoszeniu pięć dni braku dostępu mieszkańców do gazu w kuchni może się znacznie skrócić. Jeśli test szczelności instalacji wyjdzie pomyślnie (nie wykaże żadnych nieszczelności), wyłączenie ograniczy się do jednego dnia.

– Jeśli jednak okaże się, że w którymś miejscu gaz się ulatnia, będziemy szukać wycieku – dodaje Tułacz. Prezes podkreśla: – Niedogodność jest oczywista, niezadowolenie mieszkańców również poniekąd rozumiem, ale my mówimy przecież o bezpieczeństwie tych ludzi.

Prawo budowlane mówi, że to właściciel lub zarządca obiektu budowlanego „jest obowiązany użytkować go w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym (…) ma obowiązek zapewnić przeprowadzenie okresowych kontroli przez osoby do tego uprawnione” (PrBud art. 61 pkt.1).

Według prawa instalację gazową należy kontrolować co najmniej raz w roku. Wyjątkiem są bardzo duże obiekty, których powierzchnia przekracza 2000 m kw. W takim przypadku przegląd powinien być wykonywany dwa razy w roku. Pierwszy do końca listopada, drugi do końca maja.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Kolejne warsztaty w ramach bibliotecznego projektu...

SPEŁNIAMY TWOJE MARZENIA O WŁASNYM MIESZKANIU

Pomysł na Dzień Kobiet!

"Przesilenie zimowe" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

Julileuszowe "Kino dla Kobiet - Scarlett" w...

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Estera Karp"

Jak korzystać z InPost Pay?

Klasyka polskiego kina w Dyskusyjnym Klubie...

Recitalem Chopinowskim rozpoczęła się...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA