Uczczono Robka Paluchowskiego, twórcę Teatru Realistycznego w Skierniewicach

(Łukasz Saptura)

W tym roku przypada dwunasta rocznica śmierci Robka Paluchowskiego, twórcy i lidera Teatru Realistycznego. Alternatywna skierniewicka scena znana i nagradzana w całej Polsce powstała dwadzieścia dziewięć lat temu.

W piątek (9 lutego) aktorki i aktorzy współpracujący z Teatrem Realistycznym ponownie spotkali się w Skierniewicach, żeby wspomnieć swojego założyciela. Nie mogli tego zrobić inaczej, jak zapraszając publiczność na teatralne wydarzenie. Wyjątkowe, ponieważ było to jednorazowe spotkanie z widzami, drugiego takiego już nie będzie.

Można powiedzieć, że grupa teatralna zawłaszczyła całą przestrzeń Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, gdzie zorganizowano wydarzenie kulturalne. Widzowie oglądali spektakle od sceny plenerowej poprzez galerię, atrium po salę koncertową. Na początek aktorki z Teatru Art. 51 Agata Drewnicz, Anna Perek-Kowalska, Anna Rogala pokazała „Terytoria zależne”. Scenariusz sztuki został oparty o fragmenty tekstów: Howarda Zinna, Rebeki Solnit, Artura Domosławskiego, Subcomandante Marcosa, deklaracji międzynarodowych i tekstów własnych.

W drugiej części „SpotkajMy się w Skierniewicach” publiczność przeniosła się na salę koncertową. Tam widzowie mogli zobaczyć kolaż Teatru Realistycznego, w czasie którego odtworzono sceny z archiwalnych spektakli. Jak podkreśla Ilona Paluchowska odpowiedzialna za opiekę artystyczną za „Ciekawe, czy tam coś jest”, dzięki temu stworzony został oryginalny kolaż idei, refleksji i różnych estetyk, które teatr rozwijał przez lata swojego działania.

Na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach pojawili się aktorki i aktorzy różnych składów Teatru Realistycznego: Katarzyna Chojecka, Iwona Konecka. Jacek Kurczyński, Witek Kurczyński, Olga Michalak, Mariusz Mietliński, Elvis Paluchowski, Ilona Paluchowska, Anna Sadowska, Mariola Skomiał, Monika Więcek.

Duża część publiczności, która pojawiła się na piątkowym spotkaniu doskonale znała działalność Robka Paluchowskiego. Między innymi pan Jan:

- Na świecie są ludzie, którzy mają coś do przekazania. Dają coś więcej od siebie, wyznaczają drogę i myślą sercem. Takim człowiekiem był właśnie twórca Teatru Realistycznego. To co robił było wspaniałe, bo widać było, że to kochał. Nie był zamknięty na innych, tylko dzielił się swoją wrażliwością.

Jak łatwo policzyć w przyszłym roku przypada trzydziesta rocznica powstania Teatru Realistycznego. Miejmy nadzieję, że nie minie ona w mieście bez echa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

kultura

Premiera spektaklu grupy teatralnej Com.pl.ex

Dyskusyjny Klub Filmowy: film dokumentalny "Cztery...

Pierwsza giełda płytowa w Skierniewicach –...

Finałowy koncert Festiwalu Muzyki Kameralnej i...

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili...

,,Bravissimo" Cyrku Safari w Skierniewicach !

Vinyl Market: pierwsza giełda płytowa w...

Klasyka anime w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA