Gmina Skierniewice odwołała apel o obronie małżeństwa i rodziny

(fot. Bartosz Nowakowski)

Rada gminy Skierniewice odwołała apel o obronie małżeństwa i rodziny podczas nadzwyczajnej sesji w Dębowej Górze. Choć samo wycofanie nie przyszło łatwo i było poprzedzone burzliwą debatą podczas obrad, a także wspólnej komisji.

To już nie pierwszy raz w ostatnich miesiącach, kiedy pojawiły się sygnały, że apel może tylko zaszkodzić gminie w pozyskaniu pieniędzy z funduszy europejskich.

O samym apelu przyjętym przez radę szeroko pisaliśmy TUTAJ.                  

Apel o obronie małżeństwa i rodziny przyjęty w 2019 roku.

Apel o obronie małżeństwa i rodziny przyjęty w 2019 roku.

W ostatnim czasie sprawa zrobiła się niezwykle poważna. Aktualnie trwa nabór w programie regionalnym, gdzie jednostki oświatowe mogą starać się o pieniądze w ramach podniesienia jakości nauki, a także kompetencji wśród nauczycieli z funduszy UE. Jak się okazuje kwoty wcale nie są małe, ponieważ wsparcie pojedynczego projektu może sięgać nawet 200 tys. euro (w przeliczeniu 867 tys. złotych) dla jednej jednostki. To też oznacza, że w projekcie może wystartować teoretycznie każda ze szkół podstawowych na terenie gminy.

Po łatwym przeliczeniu wynika, że łączne dofinansowanie mogłoby sięgnąć kwoty nawet 5,2 miliona złotych.

Urząd gminy chciał przystąpić do naboru, jednak na drodze pojawił się problem. Wypełnienie wniosku obwarowane jest wieloma kryteriami, a jednym z nich jest między innymi kryterium pod nazwą „działania dyskryminujące”. Małgorzata Foks, sekretarz gminy Skierniewice tłumaczy, że kryteria wiążą się również z podpisaniem oświadczeń.

- To są nowe wytyczne związane z nowym programowaniem wniosków o ubieganie się dofinansowanie ze środków UE – tłumaczy Małgorzata Foks.

Pod wspomnianymi dokumentami musi podpisać się wójt gminy, a także skarbniczka.

- Mając świadomość o obowiązującym apelu w sprawie obrony małżeństwa i rodziny, który został przyjęty przez radę gminy nie podpisałabym takich dokumentów. Te oświadczenia obwarowane są paragrafami z odpowiedzialnością karną. Dlatego cieszę się, że ten apel został zniesiony – tłumaczy Agata Belewicz, skarbnik gminy Skierniewice.

W sprawie postanowili działać wszyscy dyrektorzy szkół podstawowych, którzy wystosowali pismo do biura rady gminy z prośbą o wycofanie apelu w sprawie obrony małżeństwa i rodziny.

Do pisma, wystosowanych przez dyrektorów placówek odniósł się Zbigniew Biernat, radny gminy Skierniewice, który jednocześnie był pomysłodawcą apelu o obronie małżeństwa i rodziny, który został przyjęty w 2019 roku.

Obiecują dyrektorom judaszowe europejskie 30 srebrników, ale tych pieniędzy nie będzie. Nie ma przecież pieniędzy na napisanie wniosków, ponieważ nie ma na to zabezpieczenia w budżecie.

Zbigniew Biernat, radny gminy Skierniewice

- To nie jest prawda. To są tak zwane projekty "miękkie" i w tym przypadku nie potrzeba żadnego zabezpieczenia w budżecie – wyjaśnia Małgorzata Foks, sekretarz gminy Skierniewice.

 

Przyglądam się działaniom Unii Europejskiej i dostrzegam zaburzenia elit zachodu. To przez to dzieją się straszne rzeczy. Dyrektorzy naszych szkół to przecież też elity. I teraz zadaje pytanie, jakie wartości chcą przekazywać naszym młodym mieszkańcom dyrektorzy szkół, pisząc petycję o uchylenie apelu o rodzinie i małżeństwie? W mojej ocenie powinni popierać apel i tradycje chrześcijańskie. W innym razie, w jakim duchu chcą wychowywać młodzież, jeśli przyjęli chrzest?

Zbigniew Biernat, radny gminy Skierniewice

- Cieszę się i dziękuję radnym za wycofanie tego apelu. To jest dla nas wielka szansa. Rozmawiałem z pracownikami województwa, którzy wypowiadają się w dość jasny sposób, że dotychczasowy obowiązujący apel mógł być dużym problem dla wniosków na fundusze UE – mówi Konrad Prokopczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrej Lewej.

W tym miejscu warto też zwrócić uwagę, że na stronie internetowej Atlasu Nienawiści jest już coraz mniej obszarów zakreślonych czerwonym kolorem, gdzie jeszcze obowiązują uchwały „anty-LGBT”. Gmina Skierniewice jest już w nielicznym gronie w skali całego kraju.

Obecny stan w Polsce z Atlasu Nienawiści

Obecny stan w Polsce z Atlasu Nienawiści

A na dofinansowanie dla oświaty czasu jest niezwykle mało, ponieważ nabory z UE trwają do 26.02. Przygotowanie wniosku wymaga czasu. Tym bardziej, że w przypadku gminy musi to być teoretycznie sześć wniosków. Każda ze szkół musi podejść do tego indywidualnie. Powstał jednak pomysł, aby szkoły połączyły siły (np. jeden wniosek na dwie szkoły).

Opieszałość radnych wskazuje, że sprawa dofinansowania na kilka milionów dla szkół nie jest istotna. Informację o sprawie przewodniczący otrzymał na początku lutego, a działania podjęto dopiero w czwartek (15.02).

- Warto też podkreślić, że to tylko jeden nabór, ale w ciągu całego roku takich wniosków może być zdecydowanie więcej, a ten apel mógłby tylko hamować działania – kończy Małgorzata Foks.

GŁOSOWANIE W SPRAWIE UCHWAŁY WYŁĄCZENIA APELU O OBRONIE MAŁŻEŃSTWA I RODZINY:

ZA: Monika Urbaniak, Waldemar Syndoman, Urszula Wenus, Marek Faryj, Gabriela Trębska, Przemysław Romanowski, Piotr Bednarek, Grzegorz Wojenka, Witold Baranowski, Teresa Borowa, Iwona Pruszkowska.

PRZECIW: Zbigniew Kośka, Waldemar Pawlak, Zbigniew Biernat.

WSTRZYMAŁ SIĘ: Edward Mikulski.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 5
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

15Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Adam 15 miesiąc temuocena: 100% 

  Typowy PiS, który dla pieniędzy wyrzeknie się własnych "wartości". Te ich nawoływania do boga, obrony wartości chrześcijańskich itd., to tylko ściema dla ciemnego ludu. Tak naprawdę dla PiS, zawsze liczyła się i będzie się liczyć wyłącznie kasa. Dla pieniędzy, sprzedaliby własną matkę. Niemniej jednak to dobrze, że wycofali się z tej idiotycznej uchwały. Będzie trochę mniej obciachu, gdy ktoś zapyta skąd jesteś.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Buhahaha 14 miesiąc temuocena: 100% 

  Zmienili zdanie za pieniądze?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec 13 2 miesiące temuocena: 100% 

  A dziś słucham radia i od rana rozmawiano o szczęściu człowieka i wszyscy mówili że szczęście to przede wszystkim szczęśliwa rodzina ,dzieci wnuki. Ani pieniądze ,ani kariera .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Franek 12 2 miesiące temuocena: 88% 

  Moje wnuczki bocian przyniósł z dachu miejscowej plebani.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Henryk 11 2 miesiące temuocena: 100% 

  Czy rodzina to sex ,rodzina to właśnie tworzenie zdrowego społeczństwa obywatelskiego opartego na zdrowych relacjach. Popatrzcie co dzieje się w społeczeństwie gdy nie ma porządnych rodzin. Obudżcie się bo wbijają nam do głów,że wszędzie można robić wszystko ,a potem jest larum w szkołach w pracy i w każdym innym miejscu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuba 10 2 miesiące temuocena: 92% 

  Żeby powstała rodzina to jest tzw. miłość a potem sex w zaciszu domowym, bez żadnego obnoszenia się z tym w gminie, szkole czy kościele. Innej drogi nie ma, bo bociany dzieci na ten świat nie przynoszą. Inne organizacje a w tym i kościół mówią że jest inaczej i robią niektórym ideologiczny zamęt w głowie - średniowiecze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuba 9 2 miesiące temuocena: 100% 

  W najbliższych wyborach rozliczyć i wyrzucić to obłąkane towarzystwo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Silny 8 2 miesiące temuocena: 0% 

  Dzielenie ludzi jest zle. Mowienie o "judaszowych srebrnikach" jest słabe, świadczy o po********iomie i obskurantyźmie i życiu w jakims baśniowym (bajkowym) przeświadczeniu. Ciekawe czy zawsze odwołuje się ten Pan do semickich przekazów..... Rodzina jest wazna i tyle. Ludzie są ważni i tyle, świat i człowieczeństwo jest ważne wykorzstywanie tego pod siebie i dla kasy to dopiero zło. Brak słów...... Dzielenie ludzi, podzialy to zawsze sie zle kończy. Pozdrawiam wyborca, obywatel ale chyba jednak Człowiek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~wyborca 7 2 miesiące temuocena: 100% 

  Czy rodzina to zło? Czy rodzina to ideologia?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuba 6 2 miesiące temuocena: 100% 

  Sprawy rodzinne czyli intymne to jak seks, to tylko w zaciszu domowym.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~17 5 2 miesiące temuocena: 100% 

  Typowe odwracanie kota ogonem, typowe dla pewnej grupy wyborców.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Silny 4 2 miesiące temuocena: 67% 

  Wstyd, ze ten czlowiek narzuca innym swoją ideologię. Dzielenie ludzi na lepszych i innnych juz bylo....... Dla mnie to lata 30....XX wieku i wiem jak sie to nazywa i do czego prowadzi...... Przerażające, ze ktos ma zło w głowie....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~jak 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ten człowiek nie był sam, poparła go w 2019 cała rada i władze gminy'

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec 2 2 miesiące temuocena: 30% 

  A to czasami nie jest dyskryminacja ,że dostanie się pieniądze jak zmieni się uchwałę . Co komu przeszkadza uchwała o ochronie rodziny i małżeństwa. Rozwalcie wszystko co nasze weżcie wzór z zachodu bo tam chyba jest wszystko super. Opamiętajcie się!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~nik 1 2 miesiące temuocena: 79% 

  Taka pisowska gmina, niestety.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Stanisław Linart: „W powiecie też mam swoje...

Kołosowski: „Woda to dla gminy priorytet”

Słojewska: „Podejmę wszelkie środki, aby...

Z kim Lucja Skarżyńska chce rządzić?

Czesław Pytlewski kandydat na wójta gminy...

Dębowa Góra: 350 tys. złotych na remont sali...

Próg zwalniający – za czy przeciw?

Ponad 4 mln zł dotacji na remont gminnej drogi

Gra wideo na liście szkolnych lektur

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA