Tory potną wsie. Mieszkańcy przygotowują się do wykupów

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

 • Wokół projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego ze zmienną dynamiką toczy się dyskusja – budować czy porzucić realizację, a jeśli nie kontynuować to kto właściwie ma odpowiadać za niegospodarność – ci, co w 2017 r. rozpoczęli projekt, czy ci, co zdecydują o jego zakończeniu?
 • Powstanie, czy nie, konsultacje dotyczące towarzyszących CPK inwestycji trwają. Projekt zakłada nie tylko budowę lotniska, ale także linii kolejowych. Przebieg tras biegnących przez powiat skierniewicki projektanci konsultują z mieszkańcami.

Spółka CPK szacuje i wycenia nieruchomości, które podlegać będą wywłaszczeniu lub czasowemu zajęcia w związku z budową portu lotniczego pod Warszawą. Część mieszkańców już otrzymało powiadamiania o terminach wizyt przedstawicieli firmy, która na zlecenie CPK, będzie się tym zajmować. Urzędnicy potwierdzają – korespondencją wzbudziła podejrzenie oszustwa. Wielu mieszkańców pytało o korespondencję. Sprawdziliśmy przedsiębiorstwo – zapewniają w gminie.
W środę (3.04) w świetlicy w Woli Szydłowieckiej odbyło się spotkanie mieszkańców tej i okolicznych wsi z przedstawicielami lokalnej administracji. Zastępca burmistrza Patryk Kołosowski zapewniał: – Będziemy państwu pomagać w rozmowach z inwestorem i podmiotami go reprezentującymi. Państwo musicie się natomiast wykazać dużą uważnością. Samorządowiec uczulał pytających o wizyty przygotowujących protokoły: – Zwróćcie uwagę na całość tego procesu, bo w tych protokołach może być taka sytuacja, że będzie naszkicowana tylko ta część nieruchomości, która będzie podlegać wykupowi.

Burmistrz Kołosowski, wraz ze swoimi współpracownikami, podczas spotkania przedstawił mapy i wariant inwestorski przebiegu infrastruktury drogowej i kolejowej, która towarzyszyć będzie planowanej budowie CPK.
Jak wynikało z dokumentacji, właściciele posesji, mieszkają najbliżej autostrady, będą stosunkowo mniej narażeni na bezpośrednio oddziaływanie budowy. Tory kolejowe, które skomunikować mają lotnisko, jak wynika z projektów spółki, podzielą wieś Wola Szydłowiecka na pół i oddzieli od reszty gminy.

– Najgorsze jest to, że te działki przez całą wioskę są dzielone na połowę, jeśli teren jest rolniczy, wiadomo, że sprzęt rolniczy musi przejechać przez całą działkę – skarżą się mieszkańcy. O utrudnieniach związanych z eksploatacją infrastruktury nie pytają, znają stanowisko CPK – „trakcja ma być bezkolizyjna i odpowiednio zabezpieczona. Zaprojektowane zostaną panele akustyczne, a cała linia będzie wykonana w nowej technologii”.
Faktem jest, co widać na mapach, że projektowana infrastruktura przetnie pola uprawne, w konsekwencji również, całkowicie zmieni komunikację w tym rejonie.
– My, jako samorząd nie możemy mieszkańców reprezentować w żaden sposób przed CPK, ale służymy pomocą. Chcemy, żeby nasi mieszkańcy przede wszystkim zadbali o swoje interesy. Nie rozmawiamy o legendach ile komu, za co zapłacili, bo tego nie wiemy, ale jesteśmy od tego, by uświadomić mieszkańców, że nikt nie wygra ze społecznością, która walczy o swoje domy i przyszłość – podkreślał podczas spotkania burmistrz. – Niektórzy żyją tu od urodzenia, te wsie są miejscem na ziemi dla trzeciego pokolenia w rodzinie, dlatego my jesteśmy od tego, by pomóc.
Mieszkańcy Woli gorzko żartowali – jak ktoś kiedyś marzył o mieszkaniu na wyspie, to nie robiąc nic w tej sprawie, właśnie widzi, jak marzenie mu się spełnia. Będziemy mieszkać na wyspie, z autostradą z jednej strony, koleją, z drugiej.
Swego czasu mieszkańcy musieli zmierzyć się z inwestycją w budowę autostrady A2, dziś stoją przed perspektywą, która wywróci ich życie do góry nogami.

Burmistrz Patryk Kołosowski mówi: – Jest to kolejna inwestycja liniowa, która przechodzi przez naszą gminę. Mamy już pewność, że w Bolimowie nie będzie stacji kolejowej, więc korzyść płynąca z budowy kolei dla nas będzie znikoma. Od momentu gdy rozpoczęły się prace projektowe CPK przyjęliśmy taką postawę jako gmina, że chcemy pomagać mieszkańców w reprezentowaniu ich przed spółką. Mamy pewne doświadczenia związane z wykupami, z zabieraniem ludziom gruntów pod inwestycje i chcemy, żeby mieszkańcy zgłaszali nam uwagi, byśmy rozmawiali, przygotowali się do wykupu gruntów pod linię 85, żeby mieszkańcy byli świadomi, w jakim zakresie wpłynie to na ich życie.
Z oficjalnie przedstawionych, do tej pory nie były jawne, planów CPK, właściciele czterech posesji mają świadomość, że będą musieli opuścić swoje domy, te domy znikną z powierzchni ziemi. Dodatkowo przebieg linii kolejowej przez gminę Bolimów spowoduje przecięcie wielu miejscowości. Wieś Józefów zostanie przedzielona koleją. Wola Szydłowiecka ma być poszatkowana praktycznie na trzy części, z bardzo dużym utrudnieniem dostępem do centrum gminy.
Podczas spotkania z mieszkańcami z ust burmistrza padło odpowiedzialne zastrzeżenie – szanowni państwo, dzisiaj nie będziemy dyskutować o tym, o czym dyskutują politycy i nie będziemy traktować tego projektu jako projektu politycznego, tylko stajemy przed wyzwaniem. CPK może powstać, a to, że otrzymaliście państwo informację od firm, które zaczynają ewidencjonować wasze grunty, oznacza tylko, że ten proces trwa.
A zatem nie zastanawiajcie się nad tym, nad czym zastanawiają się politycy, tylko uporządkujcie kwestie własnościowe swoich gruntów tak, byście byli stroną postępowania.
– Na pierwszym spotkaniu, w którym udział wzięło prawie 300 mieszkańców, apelowałem do ludzi, by zadbali o własność swoich terenów, by uporządkować kwestie spadkowe, uporządkować wpisy w księgach wieczystych. Powtórzyłem to podczas spotkania w Woli Szydłowieckiej – jeżeli mają nam zabrać część naszego gospodarstwa, część naszej ziemi, jeżeli mają nam zabrać nasz dom, to żebyśmy chociaż mieli j możliwość walczenia o odszkodowanie czy rekompensaty.
Linia kolejowa nr 85 ma połączyć Łódź i Warszawę. Tzw. wariant inwestorski, który jest zbliżony najbardziej do przebiegu autostrady A2, odetnie wsie – Sokołów, Podsokołów, Łasieczniki i inne od reszty gminy.

Kołosowski, ale i sami mieszkańcy podkreślają: – Nie chcemy walczyć z CPK, bo to jest walka z wiatrakami.
– Mamy nadzieję, że nasze przygotowanie, chociażby lokalizacyjne w zakresie działek dla osób przesiedlonych, czy możliwość lokowania biznesu tutaj na terenie gminy, spowoduje jednak w szerszej perspektywie makro regionu korzyści dla naszej gminy – mówi samorządowiec.
Eksperci od zarządzania powtarzają – planuj z wyprzedzeniem pięciu lat. To perspektywa, która pozwoli działać długofalowo. Zapytany – jak będzie wyglądała gmina Bolimów za pięć lat, burmistrz Kołosowski odpowiada: – Na pewno będzie miała tory linii 85. Musimy zaakceptować możliwość powstania torów, ale musimy mieć plan awaryjny na to, że nasza gmina ma być gminą turystyczną, Wzdłuż ciągów drogowych, które mają skomunikować CPK chcemy zbudować ścieżki rowerowe.
Razem ze spółką CPK rozmawiamy na ten temat i chcemy wykorzystać tą budowaną infrastrukturę do połączenia miejscowości ciągami komunikacyjnymi. Musimy osiągnąć maksimum korzyści, jeżeli chodzi o szkodliwą, jakby nie patrzeć na geografię naszej gminy, inwestycję.

Zgodnie z harmonogramem, który przedstawiciele spółki przedstawiali dotychczas – CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 25

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 5
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Artur 2 miesiąc temuocena: 100% 

  Port i tak nie powstanie bo niemiec nie da musimy napędzać ich gospodarkę , ludzie zostana pozbawieni swoich ojcowizn za grosze i na tym się skończy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Załamani 1 miesiąc temuocena: 50% 

  W gminie Sochaczew strefa od torów do domów miała być 60-100 m, a teraz jest 40 m. Postawią ekrany przed domami. Z drugiej strony naszych domów jest droga, która będzie przebudowana. I tu.. zabiorą 8 m działki na ciężki sprzęt, który będzie służył do przebudowy drogi i powstanie tu chodnik i ścieżka rowerowa. Czyli z jednej strony potną pola na kawałki, przed domami będą ekrany, a z drugiej strony tuż pod oknami będzie droga, chodnik i ścieżka rowerowa. Praktycznie tuż przy oknach będzie droga. Niby mówią, że powinniśmy się cieszyć, bo przecież nie będziemy musieli się poddać wykupowi , czy wysiedleniom. Nic...tylko się cieszyć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Sałatka z arbuza

UKS Nawa na podium klasyfikacji medalowej

Razem przeżyli 50 lat. Jubileusze w Jeżowie

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Skierniewicach...

Pięć lat młodsza od Niepodległej. Dużo zdrowia...

Dorota Stalińska gościła w Dyskusyjnym Klubie...

BAJM gwiazdą na święcie Reymonta

O pieniądzach PKP Cargo dla Unii, trwającej od...

Mały - ale talent: Dziecięce talenty aktorskie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA