– To nie jedyna droga w Polsce, która nie jest wyposażona choćby w chodnik, czy pobocze. Zaniedbania są ogromne, nie jesteśmy w stanie wszystkich potrzeb zaspokoić w tym samym czasie – odpowiedział Szymon Huptyś (z prawej), do 2023 r. rzecznik ministerstwa infrastruktury.

– To nie jedyna droga w Polsce, która nie jest wyposażona choćby w chodnik, czy pobocze. Zaniedbania są ogromne, nie jesteśmy w stanie wszystkich potrzeb zaspokoić w tym samym czasie – odpowiedział Szymon Huptyś (z prawej), do 2023 r. rzecznik ministerstwa infrastruktury. (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

– Czytałem artykuły na łamach „Głosu” dotyczące inwestycji, której realizacja konsekwentnie przesuwana była na lata kolejne. Nie miałem wątpliwości, że powinna powstać – powiedział w rozmowie z „Głosem” minister Dariusz Klimczak. Tuż przed świętami podpisał decyzję o realizacji zadania . Droga dla pieszych i rowerów zostanie wybudowana na odcinku Skierniewice – Pamiętna – Kamion do 2027 r.

Współczynnik śmiertelności w wypadkach drogowych w Polsce wciąż należy do najwyższych w Unii Europejskiej. Jednocześnie, zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, ok. 40 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.
Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 zakłada m.in. ograniczenie liczby zabitych o co najmniej 40 proc. oraz zmniejszenie liczby ciężko rannych o co najmniej 41 proc.

Pod inicjatywą budowy ścieżki wzdłuż krajowej siedemdziesiątki podpisało się do dziś niemal 1,5 tys. osób i wszystkie lokalne samorządy. 26 marca Łukasz Kwiatos nie dowierzał komunikatowi – jest decyzja ministra infrastruktury.

W sumie budowa kosztować ma 24 mln zł. Do 2025 powstać ma projekt inwestycji, w 2027 r. zakończyć budowa. Dariusz Klimczak, minister infrastruktury pytany o szczegóły mówi: – W ramach zadania planowany jest wykup nieruchomości. Droga dla pieszych i rowerów ma mieć szerokość 3 m i długość ponad 5,3 km. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu korzystających odcinka drogi krajowej nr 70, w szczególności w porze od zmierzchu do świtu.

Niemal 8 000 samochodów na dobę pokonuje drogę ze Skierniewic, przez Pamiętną do Kamiona – wynika z najnowszego pomiaru nasilenia ruchu na tym odcinku. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie GDDKiA. Przy tej samej drodze nie ma nawet pobocza, którym mogliby bezpiecznie przemieszczać się piesi. Jazdę rowerem na tej trasie należy zaliczyć do sportów ekstremalnych – cierpliwie tłumaczył politykom Łukasz Kwiatos, jeden ze społeczników, którzy walczą o bezpieczeństwo tych, którzy na siedemdziesiątce nie są w żaden sposób chronieni.

Mężczyzna śledzi media społecznościowe, doniesienia agencyjne. – Wizyta któregoś z polityków na naszym terenie to zawsze okazja, by zainteresować go naszym problemem. Wierzę, że ten wysiłek przyniesie efekty – usłyszeliśmy, gdy w marcu 2022 roku mężczyzna zabiegał o rozmowę z ówczesnym ministrem infrastruktury – Andrzejem Adamczykiem. Petycja ostatecznie trafiła w ręce asystenta polityka. Tego dnia szef resortu przebywał z krótką wizytą w Skierniewicach. Podpisywana była umowa na przebudowę ulicy Czerwonej, która w przyszłości stanowić ma fragment wschodniej obwodnicy Skierniewic. W czerwcu następnego roku przebudowaną drogę, wraz z nowymi czterema rondami oraz nową ulicą łączącą Czerwoną ze Skłodowskiej szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala odbierał. Na pytanie o petycję w sprawie budowy ścieżki odpowiedział: – Nie znam tematu, po powrocie zapoznam się.

– To nie jedyna droga w Polsce, która nie jest wyposażona choćby w chodnik, czy pobocze. Zaniedbania są ogromne, nie jesteśmy w stanie wszystkich potrzeb zaspokoić w tym samym czasie – odpowiedział Szymon Huptyś, do 2023 r. rzecznik ministerstwa infrastruktury.

Starania mieszkańców przypominają inicjatywę, której swego czasu podjęli się zdeterminowani działkowcy z ogrodu Kotowskiego w Skierniewickich. Mieli dość ryzykowania życia, ciągłych kontuzji związanych z tym, że ciężarówki jadące ulicą Rawską dosłownie zmiatały cyklistów z drogi. Po latach niewielu pamięta proces wydeptywania ścieżek do gabinetów polityków i zadawania tego samego pytania, po które sięgają starający się budowę ścieżki ze Skierniewic do Kamiona – ile osób musi zginąć, czy wystarczy potrącone dziecko, by dostrzec problem?

Społecznicy petycję w tej sprawie regularnie i konsekwentnie, przez lata słali do wszystkich instytucji, które w swoich celach wpisały kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zainteresowani ściągaj na trasę celebrytów, by ci wzmocnili przekaz – ta ścieżka powinna tu powstać.

Ścieżka powstanie po prawej stronie jezdni. Od drogi odgrodzona będzie pasem zieleni. Odcinek ścieżki w Kamionie będzie miał w sumie 60 m. W ramach zadania doświetlone zostaną przejścia dla pieszych.

– Trzy śmierci, których można było uniknąć. Wszystkie wypadki miały miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat. Nie znajduję silniejszych argumentów, by ta inwestycja dostała zielone światło od rządzących, by ktoś zdecydował na ten cel przeznaczyć pieniądze – powtarzał Łukasz Kwiatos, społecznik, człowiek, który ścieżkę w imieniu mieszkańców dosłownie wychodził.

SZCZEGÓŁY projektowanej inwestycji

Zadanie głównie  polega na wykonaniu drogi pieszo rowerowej.


24 000 572 zł – koszt zadania,
2024-2025 – projektowanie,
2026-2027– budowa.

Złożenie wniosku o ZRID planowane IV kw 2025 r.

W ramach zadania na odcinku DK 70 od km 27+231 do km 32+598 przewidziano:

 • budowę drogi dla pieszych i rowerów o szerokości min. 3,0 m i długości około 5,310 km po stronie prawej, odgrodzonej od jezdni pasem zieleni,
 • budowę dojść do istniejących przystanków w km 29+202, 30+723 i 32+533 o łącznej długości ok. 190 m,
 • budowę drogi pieszo-jezdnej w m. Kamion o długości ok. 60 m,
 • budowę kanału technologicznego o długości 5,367 km,
 • budowę kanalizacji deszczowej / rowu krytego w m. Kamion o długości ok. 100 m,
 • doświetlenie 1 przejścia dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerzystów,
 • usunięcie kolizji z istniejącymi sieciami: wodociągową, elektroenergetyczną i telekomunikacyjną,
 •  przebudowę zjazdów z przepustami,
 •  roboty rozbiórkowe.

Doświetlenie przejścia zostanie wykonane zgodnie z wytycznymi rekomendowanymi przez Ministra Infrastruktury  tj. "Wytycznymi Projektowania Infrastruktury pieszych Część 4: Projektowanie oświetlenia przejść dla pieszych WR-D-41-4"".

Przedmiotowy odcinek drogi jest klasy technicznej G, jednojezdniowy, dwukierunkowy i przebiega poza terenem zabudowy. Jezdnia przedmiotowego odcinka ma szerokość 6,0 m (szerokość 7,0 m na długości 800 m w m. Kamion). Obustronne pobocza gruntowe mają szerokość 1,5 - 1,75 m. Szerokość pasa drogowego dla przedmiotowego odcinka jest w granicach 13,5 m do 15,8 m (punktowo do 18 m). Odwodnienie drogi jest realizowane poprzez rowy przydrożne. Ruch pieszy, ze względu na brak chodników na znacznej długości drogi, odbywa się bezpośrednio przy jezdni po poboczach gruntowych. Droga nie posiada ograniczeń dostępności i w związku z tym obsługuje bezpośrednio przyległe tereny i zapewnia dojazd do licznych posesji oraz działek użytkowanych rolniczo – duża ilość zjazdów.
Inwestycja poprawi bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu korzystających odcinka drogi krajowej nr 70, w szczególności w porze od zmierzchu do świtu. Budowa drogi dla pieszych i rowerów wpłynie na poprawę warunków bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez oddzielenie ruchu pieszego i rowerowego od ruchu samochodowego i uporządkowanie szlaków poruszania się pieszych i rowerzystów.

Trzy ofiary śmiertelne w ostatnich pięciu latach

Poniżej przedstawiamy liczby wydarzeń drogowych na DK 70 w miejscowości Pamiętna (gm. Skierniewice), które miały miejsce w ostatnich pięciu latach:

2019: dwa wypadki (trzy osoby ranne); sześć kolizji drogowych.

2020: jeden wypadek (jedna osoba poniosła śmierć, cztery osoby ranne)

2021: jedna kolizja;

2022: jeden wypadek (jedna osoba poniosła śmierć)

2023: dwa wypadki (jedna osoba poniosła śmierć); trzy kolizje (jedna osoba ranna).

Zdaniem mieszkańców jest jednak mnóstwo zdarzeń, w których dla przykładu auta wpadają do rowu. Przy tego typu przypadkach na szczęście nie ma poszkodowanych i często nie jest wzywana policja. Administrator inicjatywy ścieżki podaje, że średnio odnotowanych jest 10 zdarzeń w miesiącu.

.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Rafi 3 miesiąc temuocena: 60% 

  Super by było gdyby ktoś pomyślał o ścieżce od Skierniewic do Łowicza w zdłuż tej samej drogi lecz z nieporównywalny natężeniem ruchu. Przy okazji odwiedzilibyśmy Pałac w Nieborowie i Arkadię.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~kkkk 2 miesiąc temuocena: 100% 

  Można jechać równoległą drogą o znacznie mniejszym natężeniu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Lukskywalker 1 miesiąc temuocena: 100% 

  Przecież można jechać przez las. Droga w bardzodobrym stanie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA