wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 kwietnia 2024 | 22:41
Powalczą o urząd wójta w Skierniewicach i burmistrza w Bolimowie

Nie we wszystkich gminach powiatu skierniewickiego pierwsza tura wyborów samorządowych przyniosła rozstrzygnięcie. Z tego względu, w najbliższą niedzielę, 21 kwietnia odbędzie się w nich ponowne głosowanie. Do urn wyborczych pójdą mieszkańcy wsi w gminie Skierniewice. Burmistrza na następne 5 lat wybiorą obywatele gminy i miasta Bolimów.

Patryk Kołosowski w I turze wyborów samorządowych, 7 kwietnia otrzymał 690 głosów (tj. 40,56 proc. głosujących). Na Marzenę Słojewską głos oddało 457 osób (tj. 26,87 proc. głosujących).  Łukasz Rzepecki zakończył pierwszą turę z wynikiem 554 mieszkańców (tj. 23,57 proc.). Dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami powalczą 21 kwietnia w II turze o urząd burmistrza.

Na Czesława Pytlewskiego zagłosowało 1 187 osób (tj. 38,03 proc. głosujących), na Lucję Skarzyńską – 1 136 osób (tj. 36,40 proc. glosujących). Tomasz Jarzyna zakończył pierwszą turę z wynikiem 798 głosów.

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, wybór wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w pierwszej turze głosowania następuje w przypadku, gdy któryś z kandydatów ubiegających się o ten urząd uzyska więcej, niż połowię ważnie oddanych głosów. Jeżeli tak się nie stanie, dwa tygodnie po pierwszym głosowaniu przeprowadzana jest druga tura wyborów samorządowych.

Głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych potrwa od godz. 7.00 do 21.00 w niedzielę, 21 kwietnia 2024. Wraz z jego zakończeniem nastąpi zakończenie ciszy wyborczej. Nowych włodarzy poznamy najpewniej jeszcze przed północą.

Zaprzysiężenie nowych włodarzy we wszystkich samorządach odbędzie się na pierwszym posiedzeniu nowo wybranych (7.04) rad. Te muszą zwołać komisarze wyborczy między 1 a 7 maja. Złożenie ślubowania na inauguracyjnych sesjach zakończy proces obejmowania funkcji przez radnych i włodarzy.

Na pierwszym posiedzeniu radni złożą ślubowanie, a także wybiorą prezydium rady. Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i od jednego do trzech wiceprzewodniczących. Podobnie wyglądają pierwsze posiedzenia nowo wybranych rad powiatów i sejmików województw.

Przypomnijmy, że 30 kwietnia mija najdłuższa kadencja samorządowa w historii III RP, która trwała ponad 5 lat.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

WYBORY

O pieniądzach PKP Cargo dla Unii, trwającej od...

Kobiety wygrywają wybory w II turze

W sejmiku mamy dwie radne ze Skierniewic. Mandaty...

Gmina Głuchów: W radzie będzie więcej kobiet

Gmina Godzianów: Halina Karalus nie wystartowała...

Gmina Słupia: Minimalna różnica w liczbie...

Gmina Maków: 7:7 w mandatach, języczkiem u wagi...

Krzysztof Jażdżyk wygrywa wybory w Skierniewicach...

Waldemar Kiszczak nie wprowadził do rady miasta w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA