Przy markecie w Skierniewicach powstaje skup butelek

Teren budowy znacząco pomniejszył parking przed marketem. Do końca czerwca prace związane z przebudową pawilonu Lidla i stworzenie pomieszczenia skupu butelek mają się zakończyć.

System kaucyjny w Polsce na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych ma zostać wprowadzony 1 stycznia 2025 – potwierdziła w rozmowie z „Głosem” wiceminister środowiska Anita Sowińska. Zaprzeczyła, jakoby rząd planował przesunięcia terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego.

– Wytwórca będzie ponosił koszty tego systemu i płacił za butelki, ponieważ podpisze umowę z operatorem. Jeśli konsument nie odda butelki, poniesie koszt zgodnie z zasadą: zanieczyszczający płaci. Doświadczenia innych krajów pokazują nam, że niezebranych butelek jest mało i system kaucyjny jest bardzo efektywny, jeśli chodzi o selektywną zbiórkę. Musimy jako Polska i Unia Europejska stawiać sobie cele nadrzędne, takie jak minimalizacja odpadów i wzrost poziomów recyklingu – mówi Sowińska.

O czekanie z przystosowaniem trudno zatem podejrzewać jedną z niemieckich sieci, która funkcjonuje w Skierniewicach. Lidl w kraju od roku testuje butelkomaty w swoich sklepach.

Od 1 stycznia wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby odebrać kaucję w sklepie (50 gr.) nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.
 

Polki i Polacy oczekują systemu kaucyjnego. Ponad 85 proc. mieszkańców Polski ma pozytywne odczucia dotyczące nowego systemu kaucyjnego, który obejmie: butelki szklane wielokrotnego użytku, butelki PET i puszki metalowe. Natomiast, 91 proc. Polek i Polaków deklaruje, że będzie oddawać opakowania zwrotne. To bardzo duży kredyt zaufania. Tego zaufania nie możemy zawieźć, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od początku tej kadencji zbiera postulaty i dąży do tego, aby poprawić ustawę o systemie kaucyjnym. Anita Sowińska, wiceminister środowiska

W środę, 24 kwietnia Urzędu Ochrony Konkurencji  poinformował, że największe firmy na polskim rynku, produkujący słodkie napoje, tj. Maspex (właściciel Tymbarku i Kubusia), Coca Cola, Oshee, Żywiec Zdrój, Nestle, Colian, Pepsi-Cola, Red Bull, Zbyszko, Orangina Schweppes Polska, Nałęczów Zdrój i Van Pur – zamierzają utworzyć wspólnego przedsiębiorcę, mającego stanowić podmiot reprezentujący na potrzeby prowadzenia systemu kaucyjnego.
Powszechny system kaucyjny ma ruszyć z początkiem 2025 roku. Kaucja wyniesie 0,50 zł za butelkę PET oraz puszkę i 1 zł za butelkę zwrotną. Obowiązek przyjmowania butelek objętych systemem będą miały sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

7Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Kika 7 miesiąc temuocena: 100% 

  Super ! Zawsze byłam zdania że powinny być skupy butelek! Od liku tego jest wszędzie . Nie ważne czy żul czy zwykły Iksinski będzie wstawiał, ważne że środowisko się oczyści z nadmiaru syfu. Brawo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Greg 6 miesiąc temuocena: 0% 

  Wyślij kwiaty do Berlina. CPK nie będzie ale przynajmniej pożądek z butelkami będzie. Skup butelek wielkim wyczynem. Ja pier.... gdzie my żyjemy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tom 5 miesiąc temuocena: 20% 

  Wszyscy żule, wyborcy PO i PSL biją brawo. Cały patos się cieszy. Jak już nie będzie gdzie pracować i za co żreć będą mogli liczyć na kilka groszy od Niemców.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~SKCE 4 miesiąc temu

  no w sumie racja ci z pisu nakradli się do syta więc nie muszą ,ale i na nich przyjdzie pora i wówczas ten skup uratuje Ci życie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kika 3 miesiąc temu

  Tom , zapłacisz ? Cyt. Twoja wypowiedź "Cały patos się cieszy. Jak już nie będzie gdzie pracować i za co żreć będą mogli liczyć na kilka groszy od Niemców" . Czy gdyby to było " kilka groszy od Ciebie lub Polaków byłoby ok? Przeczysz sam sobie . odpowiedz oceń

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tom 2 miesiąc temu

  Wręcz przeciwnie Mika. Chętnie zapłacę za taką pracę żylom. Ale jeżeli ty używasz argumentów materialnych w takim temacie to bardzo mi Cie szkoda. Łączę się z Tobą w bólu...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mika 1 miesiąc temu

  Typowy Polak z Ciebie , nic nie pasuje . Boisz się że żul będzie miał więcej kasy od Ciebie ? Widać żal d... ściska że ktoś może kilka złotych ogarnąć a przy okazji pozbierać "śmieci" . Powieść Ci coś : " Ty też możesz " . A może Ty z tych co tylko krzyczą " daj" ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Sałatka z arbuza

UKS Nawa na podium klasyfikacji medalowej

Razem przeżyli 50 lat. Jubileusze w Jeżowie

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Skierniewicach...

Pięć lat młodsza od Niepodległej. Dużo zdrowia...

Dorota Stalińska gościła w Dyskusyjnym Klubie...

BAJM gwiazdą na święcie Reymonta

O pieniądzach PKP Cargo dla Unii, trwającej od...

Mały - ale talent: Dziecięce talenty aktorskie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA