historia

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 kwietnia 2024 | 00:00
U genealogów w poszukiwaniu miłości

Klub Genealogów zaprasza do Muzeum Historycznego Skierniewice na spotkanie w Muzeum Historycznym Skierniewic, które odbędzie się w środę 8 maja. Tym razem poświęcone one  będzie rodzinie Gładkowskich, związanych ze Skierniewicami poprzez Konstancje Gładkowską, młodzieńczą miłość Fryderyka Chopina. Swoje badania dotyczące rodziny śpiewaczki, zaprezentują Kinga oraz Jarosław Chęcielewscy.

Konstancja to jedna z czterech narzeczonych Chopina. Pisarka Magda Knedler, autorka powieści obyczajowych i kryminalnych, sięgnęła do XIX-wiecznych listów, sztambucha i zapisków Fryderyka Chopina, by na tle epoki w wydanej ostatnio książce „Narzeczone Chopina” odmalować burzliwe namiętności i uczucia kobiet obecnych w życiu miłosnym kompozytora. Wśród nich Konstancji Gładkowskiej.

Autorka podkreśla, że historia opisana nie byłaby tak pełna i bogata w nieznane dotąd fakty, gdyby nie praca małżeństwa ze Skierniewic – Kingi i Jarosława Chęcielewskich, miłośników historii, którzy swoją pasją dzielą się z zainteresowanymi w Skierniewickim Klubie Genealogów.

Książka p.t. „Narzeczone Chopina” jesienią 2021 r. trafiła do księgarń. Magdy Knedler, autorka  opisuje w niej cztery kobiety, które... nie zmieniły Fryderyka Chopina.

Konstancja po mężu nosiła nazwisko Grabowska. Z małżeństwa z Józefem zrodziło się pięcioro dzieci. Jak twierdzą znawcy tematu (P. Mysłakowski, A. Sikorski) ocena temperatury wzajemnych uczuć między Konstancją a Fryderykiem nie jest jednoznaczna. Z listów Chopina można wnioskować o jednostronności jego uczuć. W tradycji pozostało przekonanie, że Konstancja, pomimo uczuciowego zaangażowania, wobec przeczuwanej światowej kariery Chopina, czuła się dla tej kariery obciążeniem i nie widząc przyszłości dla tego związku, nie podtrzymywała go.

Znana współczesnym częściej jako Konstancja Gładkowska, gospodyni drewnianego domku, w którym do niedawna funkcjonowała Izba Historii Skierniewic, spoczęła w rodzinnym grobie Grabowskich na cmentarzu w niedalekim Babsku. Szwagierka Julia Kaplińska była powierniczką Konstancji. Julia, co ciekawe spoczęła na cmentarzu św. Rocha, przy kościele św. Stanisława. Odkrycie przypisuje się Annie Majdzie-Baranowskiej.

Część powieści Magdy Knedler dotycząca pięknej śpiewaczki powstała dzięki wydatnej pomocy i udostępnieniu źródeł historycznych przez małżeństwo Kingi i Jarosława Chęcielewskich. Warto podkreślić, że skierniewiccy regionaliści, twórcy Klubu Genealogów przygotowują własną publikację dot. Konstancji. Tym bardziej zapraszamy na prelekcję Jarosława Chęcielewskiego. Pogłębiona kwerenda i wiele lat badań pasjonatów historii przyniosły wiele nieznanych dotychczas faktów z życia Konstancji. Już dziś Jarosław Chęcielewski zapowiada, że w pracy pojawi się m.in. historia trojga rodzeństwa Konstancji, rodziny Grabowskich mającej korzenie frankistowskie…

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

historia

Budowa skierniewickiego ratusza kosztowała...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Królewski portret w Skierniewicach podziwiał sam...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Dzień Zwycięstwa: obchody na cmentarzu świętego...

Genealodzy ze Skierniewic pomagają szukać korzeni

Jak skierniewicki ratusz z bonapartystami rozmawia

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA