Ruszyły egzaminy maturalne. W Skierniewicach przystępuje do nich w tym roku ponad 600 uczniów.

(Łukasz Saptura)

We wtorek (7 maja) punktualnie o godzinie 9 w całej Polsce od egzaminy pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się tegoroczna matura. W Skierniewicach w średnich szkołach publicznych przystąpiło do niej 640 osób.

W Liceum Ogólnokształcącym imienia Bolesława Prusa, gdzie tegoroczna matura obejmuje 169 uczniów, dzień pracy zaczął się bardzo wcześnie - o godzinie 5 rano. Pracownicy szkoły, w tym dyrektor Anna Janus, już od wczesnych godzin czekali na kuriera, który miał dostarczyć arkusze egzaminacyjne. Zgodnie z procedurą, pakiety maturalne otwierane są o godzinie 7:30, dając czas na przygotowanie sal egzaminacyjnych oraz ich przewietrzenie, a także na sprawdzenie poprawności działania zegarów. Anna Janus podkreśla, że obsługa techniczna odbywa się w skromnej obsadzie, aby nie naruszać przepisów dotyczących limitu osób w szkole.

- Cała obsługa techniczna odbywa się w bardzo skromnej obsadzie, bo w szkole w tym czasie nie może przebywać zbyt dużo osób. W naszym przypadku były to cztery osoby - dwoje woźnych, sekretarz szkoły oraz ja - mówi nam dyrektor liceum, Anna Janus.

W tym roku szkolnym po raz pierwszy pojawił się przypadek matury domowej, gdzie osobna komisja dostarczyła arkusze egzaminacyjne do domu chorego ucznia.

Tradycyjnie, jako pierwszy egzamin odbył się ten z języka polskiego na poziomie podstawowym, którym obawiali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Prusa w Skierniewicach. Iga i Emilia Wieczorek, uczennice tej szkoły, spędziły ostatnie dni przed maturą na intensywnych powtórkach. „Majowy weekend spędziłyśmy na powtórkach. Żeby być pewnym swojej wiedzy” - mówiły nam tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną.

Egzamin z języka polskiego składa się z trzech części: języka polskiego w użyciu, czytania ze zrozumieniem i zasad argumentowania, oraz testu historycznoliterackiego sprawdzającego znajomość lektur obowiązkowych oraz umiejętności wypracowania. Większość uczniów przystępuje do matury w Formule 2023, włączając w to absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz 5-letniego technikum. Z kolei do matury w Formule 2015 przystępują absolwenci branżowej szkoły drugiego stopnia na podbudowie gimnazjum oraz absolwenci innych typów szkół.

Dyrektor Anna Janus zaznacza, że uczniowie liceum są już przyzwyczajeni do nowej formuły egzaminu, co wynika z regularnych ćwiczeń oraz bezpłatnych warsztatów organizowanych w szkole. Dzięki temu egzaminy stają się mniej stresujące dla uczniów.

8 maja, maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Egzaminy będą trwać do 24 maja, a wyniki ogłoszone zostaną online we wtorek, 9 lipca, po godzinie 8:30. Tego samego dnia szkołom zostaną wydane świadectwa, aneksy oraz informacje o wynikach.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

oświata

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Dzięki jego zwycięstwu w konkursie, w szkole...

Skierniewiccy ósmoklasiści symbolicznie żegnają...

Klik! - licealiści pomagają seniorom wkroczyć w...

Skierniewickie Juwenalia: miasto w rękach...

XVII Turniej Tańca „Tańczący Brzdąc 2024 -...

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

Nowa przestrzeń dla młodych melomanów w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA